Wykres Equivolume

1117

W relacji cena-wolumen cena jest znacznie wyższa dla przeciętnego inwestora. O sukcesie inwestycyjnym decyduje cena, która podążając we właściwym kierunku, przynosi właścicielowi zysków lub strat. Głośność wskazuje tylko jakość obserwowanego ruchu. I to często nie ma znaczenia dla inwestora.

Co wyróżnia metodę Arms’a spośród innych metod?

Metoda prezentacji wykresów wprowadzona przez D. Arms (Equivolume) tak naprawdę nie wprowadza niczego nowego do analizy technicznej. Wszystkie elementy wykresu były wcześniej dobrze znane analitykom. Zarówno wolumen, jak i ceny zostały przedstawione na wykresach razem. Różnica polega na relacji między tymi dwoma elementami.

Powyższy wykres przedstawia najdokładniejsze podejście do zmian cen za pomocą metody wolumenu. Każdy prostokąt odpowiada jednej sesji. Szerokość prostokąta zależy od wielkości wolumenu sesji. Odpowiednia szerokość prostokąta jest dostosowana do wielkości woluminu poprzednich sesji. Najczęściej te obliczenia są wykonywane przez odpowiedni program komputerowy, który znacznie ułatwia prezentację wykresów w ten sposób.

Prostokąty na wykresach mogą mieć wiele różnych kształtów. Poniższy rysunek pokazuje kilka możliwych kształtów.

Każdy z prostokątów pojawiających się na wykresie należy rozpatrywać w kontekście poprzednich sesji. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na płaskie prostokąty typu c i e oraz prostokąt typu a.

Prostokąty, które są znacznie szersze, zwykle pojawiają się wokół dołu i góry. Wtedy aktywność inwestorów jest najwyższa. Przez większość ruchu pojawiają się wąskie lub umiarkowane prostokąty. Takie kształty dla metody objętościowej nie mają większego znaczenia.

Wspominając o kształtach prostokątów, zwróć uwagę na najważniejszy kształt – power box . Prostokąt siły pokazuje inwestorom sesję, podczas której kurs przełamał ważny poziom. Zazwyczaj skrzynka zasilania ma kształt prostokąta oznaczonego powyżej jako. Zakres cen jest duży, a głośność wzrasta. Przykład skrzynki zasilającej pokazano na wykresie Kopex SA.

Wiemy już, jak wygląda wykres Equivolume i co go charakteryzuje. Czy to wprowadza coś nowego? Nie. Widzisz jednak różnice? Dla wielu inwestorów różnica jest zauważalna. Łatwiej jest rozpoznać formację dolną i górną (szerokie prostokąty). Łatwiej jest również zidentyfikować ważne ruchy na rynku (zakres cen i wielkości).

Ustalenie linii trendu to inna sprawa. Linia narysowana na wykresie Equivolume powinna mieć zupełnie inny kształt. Najczęściej linie te są nieco bardziej spłaszczone, co czyni je bardziej niezawodnymi po zerwaniu. Oczywiście w tym przypadku należy narysować linię trendu od ostatniego dołu do góry, przestrzegając zasady określania linii dla trendów długo-, średnio- i krótkoterminowych.