Złoty może się osłabiać, obligacje pod presją

880

Globalne czynniki powodują, że złoty może się osłabiać do euro, zaś rentowności polskich benchmarkowych obligacji znajdują się pod presją – oceniają ekonomiści.

“Patrząc od strony technicznej kurs EUR/PLN nadal ma otwartą drogę do zbliżenia w rejon 4,30. Przy braku ważnych informacji z kraju oceniamy, że dzisiejsza sesja może przynieść próby wzrostu w stronę tej bariery, szczególnie w przypadku dalszych spadków EUR/USD” – napisano w porannym komentarzu Raiffeisen Bank Polska.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w czwartek, że złoży w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada. W założeniach referendum ma dać odpowiedź na pytanie jakich zmian w konstytucji chcą Polacy.

“Zależnie od tego jak będą postępowały prace nad tym wnioskiem i czy referendum zostanie ostatecznie przeprowadzone, czy nie, możemy wchodzić w okres znaczącej niepewności i zmienności, obok tego co obserwowaliśmy podczas sporu Polski z KE w sprawie rządów prawa. Spodziewamy się, że EUR/PLN osiągnie 4,30 na koniec roku” – napisano w raporcie Commerzbanku.

RYNEK DŁUGU

“Dzisiaj uwaga inwestorów skoncentruje się na popołudniowej publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrośnie powyżej 200 tysięcy, to ryzyko stromszej ścieżki stóp Fed w tym roku utrwali się” – napisali ekonomiści Pekao.

“Wzrost rentowności obligacji na rynkach bazowych oraz wyższa od prognoz inflacja osłabiły ceny krajowych obligacji skarbowych przy niskich obrotach. Krzywa dochodowości przesunęła się w górę, testując 3,20 proc. w sektorze 10-letnim. Istnieje ryzyko, iż w razie dalszego wzrostu krzywej US Treasuries, polskie benchmarki również pozostaną pod presją w najbliższym czasie” – dodali.

GUS podał w środę w szacunku flash, że inflacja w kwietniu wzrosła do 1,6 proc. rdr z 1,3 proc. w marcu. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w kwietniu wzrosły rdr o 1,5 proc.

O 14.30 zostanie podana stopa bezrobocia w USA w ubiegłym miesiącu i utworzona w tym czasie liczba nowych miejsc pracy.

Analitycy oceniają, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła za Oceanem 4,0 proc. wobec 4,1 proc. w marcu, i że liczba utworzonych nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniosła 192 tys., a w sektorze prywatnym 190 tys.

Zobacz: Apetyt na ryzyko