3 powody, dla których warto rozpocząć pracę w podatkach

348

Praca w podatkach może być ciekawą przygodą dla tych, którzy chcą stale poszerzać swoją wiedzę i chcą mieć realny wpływ na otaczający świat. Michał Rakowski, konsultant ds. Cen transferowych w EY, mówi o tym, dlaczego warto rozpocząć pracę w tym obszarze.

Podatki to obszar, który pozwala zdobywać ciekawe doświadczenia, poszerzać horyzonty i oferuje wiele możliwości rozwoju. Nie musisz być absolwentem prawa, aby być doskonale otoczonym akapitami i skomplikowanymi przepisami prawnymi. Według Michała Rakowskiego, konsultanta ds. Cen transferowych w EY, wykwalifikowani prawnicy w tej branży, wbrew pozorom, nie należą do większości.

  • Tylko niektórzy z moich kolegów są związani z prawem, wielu ukończyło ekonomię, a inni – kierunki nie są oczywiste z punktu widzenia podatków. Przybyli także do firmy na różnych etapach kariery – niektórzy jeszcze studiują, biorą udział w konkursie EYe on Tax, inni tuż po ukończeniu studiów lub po zdobyciu doświadczenia w innych organizacjach – mówi.

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozpocząć karierę podatkową. Zobacz, dlaczego według Michała Rakowskiego młodzi ludzie powinni rozważyć tę ścieżkę kariery.

Oto trzy główne powody:

Udział w ciekawych projektach

Specjaliści podatkowi w międzynarodowych firmach doradczych wspierają duże przedsiębiorstwa i mogą zobaczyć, jak ich biznes wygląda od wewnątrz. Proste projekty, które można zaoferować „na miejscu”, są rzadkie. Najczęściej każdy projekt wymaga spotkań z klientami i wewnętrznych dyskusji, podczas których ustalana jest strategia.

  • Na przykład: amerykańska firma szuka miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej i chce przeanalizować warunki biznesowe oferowane przez kraje europejskie. W ramach skoordynowanego procesu konsultanci z biur w każdym kraju zbierają informacje o otoczeniu biznesowym, w tym kwestie związane ze stawkami podatkowymi, obowiązkami dokumentacyjnymi (np. Dokumentacją cen transferowych), możliwością zawarcia umów z organami podatkowymi lub innymi ułatwieniami lub ograniczeniami (np. obowiązkowa płatność podzielona). Za każdym razem należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Czasami niewielkie różnice mogą wpłynąć na decyzję o realizacji lub wycofaniu się z inwestycji w danym kraju – mówi Michał Rakowski.

Rozwój, także za granicą

Ludzie, którzy wyróżniają się na tle innych, sumiennie podchodzą do swoich obowiązków i chcą rozwijać swoją karierę, mają dużą szansę nie tylko na realizację kluczowych projektów w kraju, ale także za granicą.

  • W moim zespole w ciągu ostatniego roku w ramach wymiany dwie osoby pojechały do ​​Nowego Jorku i Chicago, gdzie zdobywają cenne doświadczenie i obserwują, jak wygląda praca w lokalnych przedsiębiorstwach – mówi Michał Rakowski.

Współpraca z interesującymi ludźmi

Doradcy podatkowi mają możliwość kontaktowania się z osobami z niższych i wyższych poziomów organizacji z dużym doświadczeniem i różnymi perspektywami.

  • Pewnego dnia porozmawiasz z prezesem firmy w jego biurze o długoterminowej strategii rozwoju firmy. Następnego dnia spacerujesz po hali produkcyjnej, gdzie w ramach tej strategii wdrażane są nowoczesne maszyny. Na koniec omawiasz z działem podatkowym, w jaki sposób zostanie uwzględnione finansowanie maszyn, skąd pochodzi i czy zostało dostarczone na warunkach rynkowych. Z reguły wybór firmy konsultingowej dokonywany jest na poziomie globalnym, dlatego oprócz spotkań z klientami przy wielu projektach współpracujemy z kolegami z innych krajów. Można śmiało powiedzieć, że ta praca ma charakter międzynarodowy.