Co to jest agrobiznes ?

194

Agrobiznes jest to rolnictwo uważane za przedsiębiorstwo, a dokładniej ta część nowoczesnej gospodarki narodowej, która poświęca się produkcji, przetwarzaniu i dystrybucji produktów żywnościowych i włóknistych oraz produktów ubocznych.

W krajach wysoko uprzemysłowionych wiele czynności niezbędnych dla rolnictwa jest prowadzonych oddzielnie od gospodarstwa. Obejmują one rozwój i produkcję sprzętu, nawozów i nasion; w niektórych krajach przetwarzanie, przechowywanie, konserwowanie i dostarczanie produktów zostało również oddzielone od podstawowej działalności rolniczej. W konsekwencji, samo rolnictwo stało się coraz bardziej wyspecjalizowane i przedsiębiorcze. Niektóre firmy biznesowe prowadzą nawet uprawy, jak w przypadku winiarni, która prowadzi własne winnice lub dużego komercyjnego producenta warzyw mrożonych lub konserwowanych, który utrzymuje własne gospodarstwo. Wiele z tych gospodarstw wykorzystuje szeroko zakrojoną mechanizację i technologię komputerową do zwiększenia produkcji.

W ostatnich latach firmy koncentrujące się na działalności pozarolniczej weszły do agrobiznesu, kupując i prowadząc duże gospodarstwa rolne. Niektóre przedsiębiorstwa przetwórstwa spożywczego, które prowadzą gospodarstwa rolne, zaczęły wprowadzać do obrotu świeże produkty pod swoją marką.