Alarm domowy – w jaki sposób działa ?

1063
Alarm domowy – najważniejsze informacje o alarmach. Dowiedz się z czego składa się alarm oraz ile kosztuje. Wybierz odpowiednie urządzeni, aby czuć się bezpiecznie.

Bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich powinno być dla nas priorytetem. Dlatego bardzo ważne jest aby w każdym domu działał choćby najprostszy alarm domowy. Same rolety antywłamaniowe, dobre zamki w drzwiach mogą nie wystarczyć. Dlatego alarmy domowe są nieodzownym elementem systemu bezpieczeństwa.

Statystyki policji pokazują jasno i wyraźnie, że alarm domowy jest obok monitoringu najbardziej skutecznym sposobem by zabezpieczyć swój dobytek.

Każdy włamywacz, który widzi że dany dom zabezpieczony przez profesjonalny system alarmowy zastanowi się dwa razy zanim rozpocznie jakiekolwiek poczynania. W tym wpisie postaramy się przybliżyć, w jaki sposób działa alarm domowy oraz jaki wybrać by nie przepłacić.

Z czego się składa alarm

Każdy alarm powinien mieć kilka elementarnych rzeczy. Po pierwsze, każdy system alarmowy powinien posiadać swoją centralę. Jest to jednocześnie serce i mózg całego systemu. Bez niego inne elementy nie będą ze sobą współgrać.

Kolejnym elementem każdego alarmu są czujniki ruchu. Takie czujniki montowane są z reguły przy drzwiach i oknach. Trzecim niezbędnym elementem systemu alarmowego jest klawiatura do sterowania. To za pomocą klawiatury możemy włączać i wyłączać alarm. Kolejnymi częściami systemu alarmowego są sygnalizatory. To one generują dźwięk, gdy dzieje się coś złego w naszym domu. Za pomocą sygnalizatora dostaniemy również informację np. na telefon, gdy dzieje się coś w naszym domu.

Alarm domowy – cena

W dobie rozwijającej się technologii ceny alarmów nie muszą być bardzo wygórowane. Cała instalacja alarmu nie musi być droższa od zakupu nowoczesnego smartfona czy telewizora. Oczywiście na rynku jest wiele systemów, które będą dużo droższe, jednak będą one oferować dużo więcej funkcjonalności.

Ceny zwykłego alarmu domowego, wraz z całym systemem krążą wokół kwoty 1000 zł. Czy jest to dużo? Jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo nas  naszej rodziny to jest to bardzo mała kwota, dlatego jeśli nadal nie posiadamy w naszych domach takiego systemu, warto zainwestować w to trochę pieniędzy.

Który alarm domowy jest najlepszy?

Przy zakupie systemu alarmowego, warto zwrócić uwagę na to który rodzaj będzie dla nas odpowiedni. W domach najczęściej są montowane następujące alarmy:

  • alarmy bezprzewodowe: jak sama nazwa wskazuje, są to alarmy, które nie potrzebują okablowania. Czujniki i centrala komunikuje się ze sobą bezprzewodowo a urządzenia zasilane są przez baterie. Dużym plusem tego rozwiązania jest łatwość montażu, ponieważ nie musimy robić miejsce w ścianach na kable.
  • alarmy standardowe: alarmy tego typu są tańsze od bezprzewodowych, ale ich montaż jest bardzo kłopotliwy. Tego typu alarmy polecane są osobą, które są w trakcie budowy lub remontu domu i mogą sobie pozwolić na montaż okablowania.  ,
  • alarmy SSWiN: najbardziej zaawansowane a przy tym najdroższe systemy. Czujniki wykrywają praktycznie każdy ruch w domu. Możliwości konfiguracji i rozbudowy tego typu alarmu jest bardzo dużo.

Podsumowanie

Jeśli szukasz idealnego alarmu dla swojego mieszkania lub domu, to najlepszą opcją wydaje się alarm bezprzewodowy. Natomiast jeśli jesteś w trakcie budowy lub remontu dużo lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie alarm z okablowaniem.