Analiza stereotypów na temat europejskiej piłki nożnej

699

Analiza stereotypów na temat europejskiej piłki nożnej

  • Która z europejskich lig piłkarskich wzbudza największe emocje?
  • Czy nasze postrzeganie poszczególnych lig piłkarskich jest prawidłowe?
  • W jaki sposób dane na temat bramek i strzałów mogą pomóc w zakładach na piłkę nożną?

Uważa się, że niektóre europejskie ligi piłkarskie budzą wśród kibiców i graczy większe emocje od innych. Ale czy to przeświadczenie jest prawdziwe czy też należy do mitów? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, czy walory rozrywkowe wynikające z liczby zdobywanych bramek i oddanych strzałów na mecz mogą być przydatne w zakładach na cztery najlepsze europejskie ligi piłkarskie.

Obstawiając mecze ligowe, warto poznać statystyki typowe dla rozgrywek w danym kraju. Szczególnie gdy na temat konkretnych lig pojawiają się pewne stereotypy. I tak na przykład Włochy są postrzegane jako ojczyzna defensywy, podczas gdy Premier League uchodzi zazwyczaj za najbardziej ekscytującą ligę na świecie. To przykłady panujących w europejskiej piłce nożnej poglądów.

Ale na ile takie opinie są słuszne? Jeśli poznamy odpowiedź na to pytanie, będziemy mogli dokonywać bardziej trafnych wyborów w zakładach. Pomogą nam w tym dane dotyczące zdobytych goli i oddanych strzałów, które, na nasze szczęście, są powszechnie dostępne w Internecie.

Analizowanie liczby zdobytych goli

Gdybyśmy chcieli określić skuteczność obrony na podstawie liczby zdobytych goli, to w porównaniu do innych najlepszych europejskich lig Serie A wydaje się najbardziej defensywna. Poniższa tabela obejmuje dane liczbowe z ostatnich pięciu pełnych sezonów między 2012/2013 a 2016/2017. Jak widać najniższa liczba goli na mecz występuje we Włoszech.

LigaMeczeBramkiBramki na mecz
Bundesliga153044512,91
La Liga190053062,79
Premier League190051802,73
Serie A190051642,72

Sytuacja ta może jednak ulec zmianie. Pomijając posezonowe rozgrywki w systemie pucharowym i rundy finałowe, sezon 2016/2017 Serie A był dziewiąty pod względem liczby goli na mecz w całej historii piłki nożnej tego kraju (źródło: http://www.worldfootball.net/stats/ita-serie-a/1/) i najlepszy od sezonu 1950/1951.

Co prawda sezon 2017/2018 rozpoczął się dopiero niedawno, ale już przed październikową przerwą na mecze kadr narodowych serie A osiągnęła najlepsze wysokie 13. miejsce pod względem liczby goli na mecz w całej swej historii. Czy nastawienie Włochów na obronę odejdzie w przeszłość? Czas pokaże.

Z powyższej tabeli wynika, że rozgrywki w Niemczech i Hiszpanii wyprzedzają Premier League pod względem liczby bramek. Żaden z ostatnich 20 sezonów Premier League nie znalazł się na liście siedmiu najlepszych pod względem liczby goli na mecz. Należy jednak zaznaczyć, że zajmowane były miejsca od ósmego do dziesiątego.

Analizowanie liczby oddanych strzałów

W piłce nożnej nie pada dużo bramek. Gdybyśmy chcieli wskazać najciekawsze ligi, chyba najlepszą miarą byłaby liczba strzałów, ponieważ jest ich w piłce nożnej o około dziesięć razy więcej niż goli. Przyjrzyjmy się danym z sezonu 2016/2017 w tych samych czterech ligach. Pod względem bramek na mecz Premier League miała ich najmniej.

Jednak liczba oddanych strzałów nie plasowała jej na ostatniej pozycji, co pokazuje poniższe zestawienie:

Strzały na mecz:

strzały na mecz

Liczba celnych strzałów na mecz oddanych w lidze angielskiej jest najmniejsza, co może tłumaczyć, dlaczego padło tam najmniej bramek. Włochy prowadzą zarówno pod względem oddanych strzałów, jak i strzałów na bramkę.

Pojedyncze mecze

Walor emocji w Serie A podkreśla dodatkowo zestawienie lig uwzględniające najbardziej i najmniej ekscytujące pojedyncze mecze. W powyższej tabeli tylko 2,4 strzału na mecz dzielą najlepszą ligę od najgorszej. Są to jednak tylko uśrednione dane, dlatego spójrzmy na pojedyncze mecze.

W sezonie 2016/2017 rozegrano 1446 meczów w czterech wymienionych ligach. W około 10% meczów oddano łącznie ponad 32 strzały, a w kolejnych 10% mniej niż 19 strzałów na bramkę. Przyjmijmy, że strzały określają te najciekawsze i te najmniej interesujące mecze rozegrane w najwyżej klasyfikowanych ligach. Ile strzałów padło w poszczególnych krajach?

Pojedyńcze mecze:

strzały na mecz

Kolejność krajów w stosunku do tabeli sumy strzałów nie uległa zmianie, ale z pewnością można zauważyć istotną różnicę. Wydaje się zaskakujące, że to nie mecze w wykonaniu Hiszpanów, ale dwukrotnie więcej meczów rozegranych przez Włochów znalazło się na szczycie tabeli uwzględniającej liczbę oddanych strzałów.

Ale nawet łączna liczba strzałów może okazać się zwodnicza w poszukiwaniu najbardziej ekscytujących meczów. Chcąc określić walory widowiskowości, potrzebujemy wyrównanych pojedynków z groźnymi sytuacjami. Posłużmy się najprostszym przykładem: jeśli w meczu padło 40 strzałów, z czego jedna z drużyn miała ich na koncie aż 35, to takie spotkanie będzie prawdopodobnie dużo mniej ekscytujące, niż gdyby obie drużyny oddały po 20 strzały każda.

Mecze jednostronne

W ostatnim sezonie około 10% meczów zakończyło się przewagą co najmniej piętnastu strzałów nad rywalami, podczas gdy w 14,2% spotkań różnica strzałów nie była większa niż jeden strzał. Co ciekawe, w tej kwestii Bundesliga wykazała największy odsetek wyrównanych meczów:

mecze jednostronne

W Serie A padło wiele strzałów, ale też najmniej meczów zakończyło się niewielką różnicą strzałów w stosunku do rywali (chociaż różnica między Włochami, Hiszpanią i Anglią jest nieistotna).

Jest jeszcze jeden sposób pozwalający wskazać najciekawsze mecze. Wymaga on określenia, z jaką częstotliwością drużyny odrabiają straty i wygrywają mecze. Warto zauważyć, że kolejność krajów w zestawieniu jest taka sama, jak poprzednio, ale to nie powinno nikogo dziwić. Poniższa tabela dotyczy jednak ostatnich pięciu sezonów, a nie tylko 2016/2017.strzały na mecz

Podsumowanie

Czego dowiedzieliśmy się z tego artykułu? Wydaje się, że rozgrywki Premier League nie są aż tak ekscytujące, gdy popatrzymy na powyższe wskaźniki. Z kolei Serie A nie jest aż tak defensywna, jak można by przypuszczać.

Jak to zwykle bywa, statystyki są przydatne, ale podczas zawierania zakładów nie należy polegać wyłącznie na nich. Bundesliga ma największy odsetek odrobionych strat w meczach. Ale gdy Bayern Monachium zdobywa pierwszą bramkę to w 91% przypadków mecz kończy się ich zwycięstwem. Pod tym względem Barcelona również plasuje się powyżej średniej, wygrywając 90% meczów po zdobyciu pierwszego gola.

Powyższe dane obalają jednak niektóre stereotypy na temat europejskiej piłki nożnej, a także udowadniają, że warto analizować dostępne informacje na temat poszczególnych lig i ich drużyn.