Jakiego antywirusa używać w firmie?

2234

Czy warto wydawać pieniądze na antywirusa dla firmy? Może wystarczy, po prostu omijać podejrzane strony i skorzystać z darmowego programu antywirusowego? Nie, nie wystarczy. Darmowe antywirusy, nie dają najczęściej dostępu do wielu funkcji, zapewniają jedynie podstawową ochronę i są zwykle przeznaczone do użytku prywatnego. Więc, aby używać ich legalnie w firmie, trzeba wykupić licencję. Jakiego antywirusa używać w firmie?

Jakie funkcje powinien zawierać antywirus dla firmy?

Program antywirusowy w firmie, powinien posiadać komplet najważniejszych funkcji, uzupełniających się nawzajem. Wybierając program, należy zdefiniować swoje potrzeby i skupić się na rozwiązaniach rozszerzonych, które chronią komputery, a często też serwery poczty i plików. Jakie funkcje powinien zawierać antywirus dla firmy?

  • Skaner poczty – Prowadząc firmę, codziennie otrzymujesz zapytania i oferty, a większość pochodzi od nieznajomych osób. Antywirus, skanujący wiadomości i blokujący szkodliwą zawartość, powinnien znaleźć się w programie dla firmy.
  • Ochrona przeglądarki – Wirusy często ukrywają się na stronach www. Wchodząc na zainfekowaną stronę, rozpoczynamy instalację programu szpiegującego. Samodzielne wykrycie “szpiega” jest trudne, ale dobry program, bez problemu usunie intruza, lub zablokuje go już podczas instalacji.
  • Ochrona prywatności – Każda wizyta w sieci, zostawia ślady i informacje o nas. Wiele firm zbiera takie dane, by odpowiednio profilować reklamy i nas nimi zasypać. Dobry antywirus chroni prywatność, uniemożliwiając śledzenie użytkownika.
  • Ochrona bankowości i płatności online – Dobry antywirus musi zabezpieczać operacje finansowe firmy i chronić przed kradzieżą danych i haseł dostępu.
  • Firewall – Dla cyberprzestępcy, włamanie się do czyjegoś komputera, to bułka z masłem, chyba, że system chroni zapora ogniowa, monitorująca porty komputera. Firewall chroni dane osobowe i poufne informacje.
  • Skaner antywirusowy – Skaner sprawdza pliki na obecność złośliwych elementów i jest to jedna z najważniejszych funkcji antywirusa. Najlepsze programy oferują też skanowanie dysków wymiennych i ustawienie regularnych skanów.
  • Własne ustawienia – Personalizacja reguł pracy pozwala ustawić poziom ochrony i czułości skanowania, a nawet umożliwia administratorowi zdalny dostęp i konfigurację ustawień na wszystkich urządzeniach. Ten mechanizm jest niezastąpiony, jeśli komputery pracują w sieci i jedna infekcja może zapoczątkować epidemię i zakazić cały system w firmie.

Antywirus dla małej i dużej firmy

Mała firma, która korzysta głównie z pakietu Office, poczty, przelewów internetowych, przechowuje dane osobowe i innowacyjne pomysły, powinna zaopatrzyć się w pakiet, który chroni pocztę, serwer, przeglądarkę, blokuje wirusy makro, w dokumentach Office, posiada moduł przeciw rootkitom i firewall, blokujący próby przejęcia kontroli nad komputerem.

Duże firmy mają większe wymagania, potrzebują kompleksowej ochrony i potężnego programu ochronnego. Oprócz funkcji zalecanych małym firmom, przyda się też konsola administracyjna. Brak dobrego antywirusa w firmie, może narazić nas na poważne konsekwencje, np.: utratę danych, utratę wszystkich plików, a straty mogą sięgnąć setek tysięcy złotych. Nie warto ryzykować. Wykupienie licencji to żaden koszt, w porównaniu ze stratami, jakie może przynieść włamanie i utrata wszystkich danych.

Artykuł powstał we współpracy z BitDefender.pl