Kurs AUD/JPY

465

Para dolar australijski i jen japoński AUD/JPY jest jedną z najpopularniejszych narzędzi do skalpowania. Ze względu na ogromną emisję japońskiej waluty wysoka amplituda notowań obserwuje się przez całą sesję handlową.

Kurs AUD/JPY

Wykres i notowania AUDJPY

Analiza i prognozy

Kurs AUD/JPY – Podstawowe informacje

Na monetach australijskich o nominale 20 centów przedstawiony jest dziobak, a na 5 centach echidna. Australia drukuje również banknoty polimerowe dla 15 krajów, w tym dla Meksyku, Tajlandii, Rumunii, Singapuru i Indonezji.

Gdy europejscy osadnicy po raz pierwszy przybyli do Australii w 1788 r., walutę zastępował system wymiany. Można było kupić towar za rum.

Chociaż dolar australijski i jen japoński są stabilnymi walutami na globalnym rynku inwestycyjnym, nie mają statusu głównej pary walutowej. Te dwa kraje mają bardzo bliskie relacje handlowe; jen ma jednak znacznie silniejsze powiązanie z dolarem amerykańskim niż dolar australijski.

Oznacza to, że dowolna zmiana w gospodarce USA może mieć znaczący wpływ na tandem AUD / JPY. Podobnie jak w przypadku większości par z dolarem australijskim, najlepszym sposobem na osiągnięcie zysku jest zmiana cen towarów i surowców.

Takie rozwiązanie jest szczególnie istotne w przypadku duetów walutowych, ponieważ Japonia w dużej mierze zależy od eksportu towarów wytwarzanych w Australii. Czasami rynek zapewnia handlowcom możliwość handlu tymi walutami jako parą przenoszenia.

Nazwa „jen” tłumaczy się jako „okrągły obiekt” lub „okrąg”. Wynika to z idealnie okrągłego kształtu monet. Obywatele Japonii nazywają swoją monetę „Okane”, co w zasadzie oznacza „pieniądze”.

Waluta ta została oficjalnie przyjęta przez rząd Meiji za zgodą ustawy o nowej walucie z 1871 r., w nadziei na ustabilizowanie sytuacji monetarnej kraju w tych czasach.

Przed jenem Japonia stosowała stary złożony system walutowy. Po dewaluacji srebra w 1873 r. jen stracił cenę rynkową w porównaniu do dolarów USA i Kanady, które przyjęły standard złota.

Następnie w 1897 r. wartość rynkowa jena wynosiła 50 centów amerykańskich. Z tego powodu Japonia przyjęła złoty standard, co pozwoliło ustabilizować walutę krajową.

Ze względu na wielkość Japonii i jej położenie geograficzne każda klęska żywiołowa będzie miała poważny wpływ na gospodarkę kraju, co wpłynie na kurs wymiany jena.

Jak handlować AUD/JPY

Ponieważ waluta australijska jest uważana za dość stabilną, japoński jen wyznacza trendy w parze AUD / JPY. Nic więc dziwnego, że wydarzenia gospodarcze w Japonii i ogólnie Azji Południowo-Wschodniej mają silny wpływ na notowania.

Para AUD / JPY jest popularna wśród inwestorów, którzy używają strategii carry trade. Wynika to z faktu, że Japonia ma niskie stopy procentowe, a Australia wysokie.

Kolejną zaletą tej pary jest to, że regiony mają nakładające się strefy czasowe. A więc oba te czynniki oznaczają, że wszelkie założenia dotyczące zmiany stopy procentowej w dowolnym kraju doprowadzą do nieproporcjonalnego wpływu na obie waluty.

Trudności w przeprowadzeniu analizy technicznej oraz brak dokładnych i wiarygodnych danych na temat sytuacji finansowej japońskich firm, które wyznaczają trendy, sprawiają, że para ta nie jest najlepszą opcją dla początkujących.

Proste strategie w przypadku tej pary nie będą działać, ponieważ konieczne jest zbadanie całego rynku i śledzenie relacji z dolarem amerykańskim i chińskim juanem.

Ponadto traderzy będą musieli nauczyć się pracować z notowaniami takich indeksów jak KOSPI, SET50, TOPIX, ponieważ to oni najwyraźniej pokazują obecną sytuację na jenie i pomagają przewidzieć zachowanie kursu.

Jednak nie wystarczy opracować tylko tę część pytania. Australia jest jednym z największych eksporterów złota i innych cennych towarów.

Popyt na te aktywa jest dość niestabilny i zależy nie tylko od nastrojów globalnej gospodarki, ale również od stanu niektórych sektorów przemysłowych. Na przykład złoto jest aktywnie wykorzystywane w inżynierii precyzyjnej.

Rozwój tej branży z pewnością doprowadzi do wzrostu popytu na złoto i stabilizację dolara australijskiego. Nie zapominajmy jednak, że większość przedsiębiorstw zaangażowanych działających w tej branży znajduje się w Japonii. Z tego wynika, że jen również wzmocni swoją pozycję.

Jak widać, prostej analizy nie wystarczy, aby dokładnie zbadać sytuację i zrozumieć, jak handlować parą.

Trudności odstraszają wielu traderów, przez co ten kierunek nie jest przeciążony transakcjami i nie staje się celem dla sztucznych pumpów.

Dlatego główną zaletą AUD / JPY jest stabilność. Traderzy, którzy wolą handlować przy minimalnym ryzyku, często wybierają tę parę. Łatwiej jest poświęcić czas i zagłębić się w temat, niż ciągle martwić się nieprzewidzianymi zmianami trendów i ryzykiem utraty depozytu, które są typowe dla bardzo dochodowych par.

AUDJPY – waluty często używane w “carry trade

Kurs wymiany dolara australijskiego i jena japońskiego

Para walutowa AUDJPY określa cenę jednego dolara australijskiego wyrażoną w japońskich jenach. Zarówno AUD jak i JPY zaliczają się do najczęściej handlowanych walut na świecie będąc w konsekwencji w grupie pięciu najbardziej płynnych walut. Handel dolarem australijskim stanowi około 7,6% światowego obrotu, co stanowi mniej niż połowę z 19% udziału w obrocie generowanym na jenie japońskim.

Ze względu na ścisłą wymianę handlową między Australią i krajami azjatyckimi, kurs AUDJPY jest stosunkowo wrażliwy na zmiany w handlu międzynarodowym, a w szczególność w eksporcie. Niemniej jednak, ta para walutowa jest silnie uzależniona od kondycji w gospodarce światowej i od cen towarów na świecie. Dolar australijski jest bardzo wrażliwy na zmiany cen głównych towarów eksportowanych z Australii, do których należą minerały, paliwa a w szczególności węgiel.

Przydatna wskazówka AUD/JPY:

Niektórzy inwestorzy śledzą kurs pary walutowej AUDJPY i różnice w stopach procentowych Japonii i Australii ze względu na możliwość arbitrażu (tzw. carry trade).