Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?

1622
W XXI wieku zdecydowana w większości fabryk procesy produkcyjne są zautomatyzowane. O każdy etap produkcji dbają w nich komputery. Wszystkie maszyny, programy komputerowe i centrale sterujące składają się na automatykę przemysłową. Jej rola w przemyśle jest niezwykle ważna. Automatyka przemysłowa sprawdza się praktycznie w każdej gałęzi przemysłu.

Jakimi procesami zajmuje się automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa stosowana jest w różnych celach. Jednak trzy z nich są najważniejsze. Najbardziej istotne procesy, w których stosowanie automatyki przemysłowej ma kluczowe znaczenie to:

  • wytwarzanie;
  • przetwarzanie;
  • branie pod uwagę wszystkich innych procesów produkcyjnych.

Jakie efekty daje stosowanie automatyki przemysłowej?

Stosowanie automatyki przemysłowej przynosi przedsiębiorstwu szereg korzyści. Przede wszystkim stosując automatykę przemysłową można zwiększyć efektywność i produktywność. Osiągnięcie tego celu to jedna z największych korzyści, jakie dają systemy automatyczne w przemyśle. Dzięki zautomatyzowaniu wielu procesów produkcyjnych na rynek może trafiać większa ilość produktów -w efekcie rosną zyski przedsiębiorstwa. Do tego stosowanie robotów ni powoduje przerw w pracy: automatyczne urządzenia nie chorują, nie biorą L4, nie są zmęczone. Przez cały czas są też w stanie pracować równie precyzyjnie. Wdrożenie systemów automatyki przemysłowej przyczynia się również do poprawy jakości oraz sprawia obniżenie kosztów.

Urządzenia, które mogą wchodzić w skład automatyki przemysłowej

Procesy przemysłowe i produkcyjne mogą być realizowane przy pomocy bardzo różnorodnych urządzeń. Są wśród nich nie tylko maszyny i urządzenia, które bezpośrednio wykorzystywane są przy produkcji, ale również urządzenia wykorzystywane do transportu bliskiego czy linie, które służą do pakowania gotowych wyrobów. Do elementów automatyki przemysłowe należą także urządzenia pomiarowo-kontrolne, które są zamontowane na maszynach. Należą do nich między innymi czujniki. W każdym nowoczesnym zakładzie przemysłowym, który jest zautomatyzowany stosowanych jest kilka rodzajów czujników; mogą to być między innymi czujniki optyczne, indukcyjne bądź pojemnościowe. Każdy z tych rodzajów czujników służy do detekcji zupełnie odmiennych elementów. I tak na przykład czujniki optyczne umożliwiają detekcję elementów metalowych, papierowych, szklanych oraz sypkich materiałów, a czujniki indukcyjne umożliwiają detekcję elementów metalowych. W automatyce przemysłowej stosowane są także sensory. Sensory są rodzajem czujników. Wyróżnia się wśród nich kilka rodzajów. Są to między innymi sensory ultradźwiękowe, optyczne (zamiennie nazywane fotoelektrycznymi), indukcyjne, pojemnościowe. Wyjątkowo często wykorzystywane są sensory pojemnościowe, które wykrywają obiekty metalowe i drewniane, mogą one wykryć również wodę. Czujniki pojemnościowe wyjątkowo często stosowane są w automatach pakujących.

Zautomatyzowanych maszyn w fabrykach jest coraz więcej. Zautomatyzowanie procesów produkcji przynosi wiele korzyści.

Artykuł powstał we współpracy z zasilacze-meanwell.pl