1 baryłka ropy naftowej – Ile to litrów paliwa

7954

Międzynarodową jednostką miary ropy naftowej jest baryłka. Termin baryłka oznaczający kadź lub małą beczkę pochodzi od terminu galloromańskiego „ barriculus”. Baryłki używa się zarówno w odniesieniu do ropy naftowej jak również do obliczania pochodnych ropy takich jak benzyna.

Baryłka ropy naftowej. Ile to litrów ?

1 baryłka jest to jednostka objętości (około 159 litrów) głównie cieczy ale także ciał sypkich, poza krajami anglosaskimi miara ta wykorzystywana jest głównie do handlu ropą naftową na giełdzie.

 • 1 baryłka ropy naftowej (skrót: 1 bbl) = 42 galony amerykańskie = 158,987295 l (~159 litrów) – standardowa jednostka objętości stosowana w przemyśle naftowym.
 • 1 baryłka brytyjska (skrót: 1 Imp.bl.) = 36 galonów brytyjskich = 163,6416 l (~164 litrów) – używana w Wielkiej Brytanii podczas handlu piwem.

1 baryłka ropy naftowej. Ile to metrów sześciennych (m³) ?

1 Baryłka (naftowej) = 0,159 Metr sześcienny [m³]

Czym jest baryłka ropy?

Z pojęciem baryłki mamy często do czynienia poprzez symbole “bl” lub “bbl“. Ekwiwalent baryłki ropy naftowej jest wyrażany głównie w galonach amerykańskich i odpowiada dokładnie 42 galonom, czyli około 159 litrom.

Pierwotnie, baryłka była wykorzystywana jako beczka na śledzie. Następnie przerobiono ją na “magazyn ropy”, w którym była przechowywana.

Pierwszym słowem używanym do opisania tej baryłki był „blue barel” z powodu niebieskiego koloru pierwszej amerykańskiej beczki, stąd też używany jest symbol “bbl”. Mimo, że pojęcie baryłki jest pojęciem typowo amerykańskim (pozostałe kraje podawały ilość ropy w tonach), stało się ono wartością referencyjną w celu określenia ceny ropy. Warto wiedzieć, że tona ropy to około 7,6 baryłki.

Baryłka używana jako jednostka miary

Obecnie ropa jest bardzo rzadko pakowana i przewożona w baryłkach. Koncerny naftowe wybierają cysterny i tankowce, które są znacznie skuteczniejsze i których pojemność jest znacznie większa. Jednakże baryłki używa się dalej jako jednostki miary.

Jakość ropy

Istnieje kilka źródeł produkcji ropy, a więc kilka rodzajów ropy. Należy zauważyć, że im ropa jest cięższa, tym jest mniej pożądana. Jakość ropy różni się więc między producentami i cena baryłki zmienia się również w zależności od stopnia jakości. Niewątpliwie wyjaśnia to dlaczego niektóre baryłki używa się jako referencyjne na międzynarodowym rynku ropy naftowej.

Baryłka ropy Brent

Dotyczy to szczególnie baryłki ropy Brent, która jest jedną z rop naftowych referencyjnych na świecie. Pochodzi ona z 19 punktów wydobycia położonych na morzu Północnym, których szczególną cechą jest produkowanie ropy lżejszej, a więc łatwiejszej w rafinacji.  Cena baryłki ropy Brent jest następnie przedmiotem obrotu na giełdzie w Londynie i reguluje większość światowych cenników ropy naftowej. Niewątpliwie z powodu tej jakości ropa Brent stała się wskaźnikiem finansowym notowanym na giełdzie.

Jeśli zdecydujesz  się na rozpoczęcie handlu lub kupowania ropy, nadejdzie dzień, w którym będziesz zmuszony zainteresować się kursem ropy Brent. Większość platform handlowych proponuje wyświetlanie w czasie rzeczywistym kursu baryłki ropy Brent jako kursu referencyjnego w odniesieniu do ceny ropy naftowej.

Jednakże trzeba zachować czujność, ponieważ ropa Brent nie jest jedyną baryłką referencyjną i w zależności od pochodzenia wybranego brokera, może on używać innych baryłek. Należy jednak zauważyć, że wszyscy europejscy brokerzy używają baryłki ropy Brent.

Spekulowanie na cenach baryłki ropy na giełdach

Wahania ceny baryłki ropy na giełdach mogą przynieść zyski dzięki kontraktom proponowanym przez brokerów online. Umowy te, proste w użyciu, umożliwiają osiągnięcie szybkich zysków obstawiając na wzrost lub spadek kursu baryłki ropy naftowej.

Hasła związane z baryłką

 • baryłka ropy
 • baryłka ile litrow
 • 1 baryłka
 • 1 baryłka ile to litrów
 • ile baryłka ma litrow
 • baryłka amerykański
 • ile ma baryłka
 • baryłki na litry
 • ile ma jedna baryłka
 • baryłka paliwa