Jak chronić oczy podczas pracy z monitorem? Ból oczu od komputera ( monitora)

2746

Wbrew temu co często się myśli i mówi, praca przy komputerze również może być męcząca i wyczerpująca. Szczególnie mocno są nią obciążone nasze oczy. Jak zatem uniknąć czerwonych i piekących oczu?

Praca przy monitorami komputerowymi jest bardzo dużym obciążeniem dla naszych oczu. Dotyczy to zarówno pracy wykonywanej w charakterze zawodowym, jak również korzystania z komputera w użytku domowym, np. do oglądania filmów lub grania w gry komputerowe. Najbardziej niebezpieczne dla oczu były monitory starego typu CRT. One na szczęście zniknęły z rynku już niemal całkowicie. Zastąpiły je znacznie lżejsze i nowocześniejsze monitory LCD i LED. Nie emitują one już takiej ilości promieniowania jak urządzenia CRT, co nie oznacza że są w pełni bezpieczne dla oczu. Narząd wzroku narażony na codzienne promieniowanie, z czasem może ulec osłabieniu i pojawią się w nim pewne dysfunkcje działania. Czy można im zapobiec? A jeśli tak, to w jaki sposób.

Okulary do pracy przy komputerze, eliminują szkodliwe promieniowanie

Dawniej sposobem na ochronę wzroku podczas pracy przy komputerze były specjalne filtry, zakładane na monitor. Dziś jest to rozwiązanie mało praktyczne i nieefektywne. Zamiast tego znacznie łatwiej, wygodniej i bezpiecznie nosić dedykowane okulary do pracy przy komputerze. Są one wyposażone w specjalny niebieski filtr. Właśnie to jest powodem charakterystycznego zabarwienia szkieł na kolor błękitny. Zadaniem tego właśnie filtra jest wychwytywanie wszystkich najgroźniejszych promieni, osłabiających oczy, prowadzących do wysychania śluzówki i powodujących uczucie pieczenia i swędzenia.

Jak zredukować zmęczenie oczu i głowy po pracy przy komputerze

Z własnego doświadczenia wiemy, ze coraz więcej osób uskarża się na ból głowy i oczu, wracając do domu z pracy. Pytani o charakter swoich obowiązków, niemal zawsze odpowiadają że jest to praca przy komputerze. Co im możemy wówczas poradzić? Nasza odpowiedź jest jednoznaczna – sięgnąć po okulary do pracy przy komputerze. Doradzamy to również osobom bez wady wzroku, czyli nie potrzebującym szkieł korekcyjnych. Ich zdziwienie jest bardzo duże – do czasu ubrania okularów po raz pierwszy. Jeden dzień spędzony z nimi w pracy jasno wskazuje, że jest to bardzo skuteczne narzędzie w ochronie wzroku przed zmęczeniem i promieniowaniem. Oprócz tego że okulary komputerowe efektywnie chronią wzrok, to dodatkowo posiadają modne oprawki, wykonane z lekkich i wytrzymałych tworzyw sztucznych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne.