Co to jest Bitcoin?

BitCoin

1946

Co to jest Bitcoin i jak działa?
Rozwój walut cyfrowych nabiera szalonego tempa a ich popularność jest spowodowana kilkoma czynnikami. Oto one:

decentralizcja – nie ma banku centralnego/rządu który to kontroluje.
anonimowość – wszystkie transakcje są całkowicie prywatne.
wygoda i niski koszt – przelewy są błyskawiczne, koszty są niezauważalne, żaden bank ani karta kredytowa/debetowa nie są wymagane.

To wszystko jest jasne ale czy wiesz czym dokładnie jest Bitcoin?

“Bitcoin? A co to jest?”

Mówi się, że Bitcoin to coś pomiędzy złotem a dolarem – nie jest to do końca normalna waluta, raczej kryptowaluta (nie jest drukowana) i charakteryzuje się tym co złoto (ograniczone zasoby). Bitcoin jest też zwany “cyfrową walutą” jako że jest wytwarzany i przetrzymywany online. Żadna instytucja (rząd czy bank) nie kontroluje Bitcoina, wszystkie transakcje są przeprowadzane pomiędzy pojedynczymi użytkownikami (“peer to peer”) z zachowanie anonimowości.
Bitcoiny są wytwarzane przez szereg potężnych komputerów („koparek”) obliczających skomplikowane zadania matematyczne. Nagrodą w tym procesie jest wydobycie/wykopanie jakieś części bitcoina. Cały proces jest oparty na matematyce i jest całkowicie anonimowy.
Bitcoin jest coraz częściej stosowanym środkiem płatniczym używanym do zakupu produktów i usług online z zapewnieniem szybkości i anonimowości transakcji oraz braku pośredników, co skutkuje praktycznie zerowymi opłatami za przelewy.

Bitcoin jest zdecentralizowany

Najlepszym sposobem opisu bitcoina jest porównanie go do typowej transakcji gotówkowej z dawnych lat. Podczas transakcji gotówkowej, nie ma żadnego dowodu na to, że się ona odbyła. Tutaj wszystkie transakcje bitcoinowe są zapisywane w  bloku (“block chain”), to poza anonimowym adresem portfela bitcoin, nie znajdują się tam jednak żadne informacje dotyczące podmiotów biorących udział w transakcji.
Bitcoin nie podlega żadnemu bankowi, przez co nie można „dodrukować” waluty ani wycofać jej z obiegu. Bitcoin jest wydobywany systematycznie przez potężne komputery a jego podaż jest ograniczona, co znacząco wpływa na możliwość manipulacji. Całkowita liczba Bitcoinów jaka kiedykolwiek zostanie wydobyta to 21 milionów.
Brak kontroli bankowej i rządowej oznacza praktycznie brak niebezpieczeństwa nagłej utraty środków w wyniku jakiejś zorganizowanej odgórnej akcji. „Czarny Piątek” społeczności pokerzystów nie miałby w ogóle miejsca, gdyby ich oszczędności były w bitcoinach.

Kto stworzył Bitcoina?

Bitcoin został stworzony przez enigmatyczną postać programisty lub grupę programistą określaną jako “Satoshi Nakamoto”. Satoshi doszedł do wniosku, że tradycyjne metody płatności są zbyt wolne i są obarczone zbyt wysokimi prowizjami i że czas na coś nowego. Nie oznacza to, że bitcoin jest całkowicie zwolniony z opłat, jednak są one tak niskie w porównaniu do zwykłego przelewu bankowego, Netellera lub Skrilla, że są praktycznie niezauważalne.

Kto rządzi Bitcoinem?

Nikt nie rządzi Bitcoinem; waluta jest całkowicie przechowywana w internecie i nie ma jednej osoby, instytucji albo organizacji rządowej która kontroluje podaż albo zasady użytkowania. Bitcoin jest tworzony przez rzesze „górników” i ich koparki które rozwiązują skomplikowane równania matematyczne. Ci górnicy są także odpowiedzialni za przebieg transakcji w bloku.

Czy istnieje nieograniczona liczba Bitcoinów?

Nie. Liczba bitcoinów jest ograniczona, co wynika z samego protokołu który został tak skontruowany aby osiągnąć maksymalną liczbę 21 milionów. Oznacza to jednak, że “cały” bitcoin może być podzielony na mniejsze części: połowki, ćwiartki, części dziesiętne itp. Nawet najmniejszy ułamek bitcoina może być przelany – jest to 0.00000001 bitcoina i nazywa się „Satoshi”.

Kopalnie Bitcoinów

Bitcoiny naprawdę różnią się od tradycyjnej waluty. Tradycyjne waluty kiedyś opierały się na wartości złota i srebra. Konsumenci mogli zawsze porównać wartość swoje waluty z tymi kruszcami. Teraz już tak nie jest, nie znamy prawdziwej wartości swojej waluty już od dłuższego czasu.
Wydobywanie bitcoinów polega na rozwiązywaniu skomplikowanych zadań matematycznych. Są one tak trudne, że potrzebne są do tego naprawdę zaawansowane komputery, zwane „koparkami”. Sieć górników wydobywających bitcoiny to co najmniej 100 000 użytkowników w danym momencie. Liczba ta rośnie z dnia na dzień – coraz więcej osób jest zainteresowanych uruchomieniem swojej własnej koparki zarobieniem darmowych bitcoinów.

Bitcoin – co należy zapamiętać

1. Decentralizacja: Bitcoinem nie zarządza żadna organizacja, instytucja, bank czy rząd. Transakcje są nadzorowane tylko przez użytkowników bloku, przez co nikt nie jest w stanie przejąć kontroli.
2. Łatwość obsługi: jak tylko poznasz jak działa Bitcoin, pokochasz go za łatwość obsługi. Portfel można założyć w minutę w przeciwieństwie do banków, gdzie założenie konta może trwać długo i napotkać wiele trudności. Nie ma zbędnych opłat i nikt nie zadaje zbędnych pytań podczas otwierania nowego portfela.
3. Anonimowość: możesz wydać swoje bitcoiny na co chcesz i kiedy chcesz.Produkty, usługi… Wykorzystaj to!
4. Przejrzystość: blok zawiera rejestr wszystkich transakcji od początków Bitcoina. Transakcje są anonimowe ale każdy ma do nich wgląd.
5. Brak opłat: jedna z najważniejszych zalet bitcoina są nikłe albo zerowe opłaty za transkacje. Wysłanie równowartości $0.01 przez internet jest teraz proste, opłacalne i sensowne dla każdego kto obawiał się mikrotransakcji.

Jak Inwestować

Na pewno chciałbyś zarządzać swoimi pieniędzmi anonimowo, bez nadzoru banków i rządu. Swoje bitcoiny wykopałeś lub wymieniłeś klasyczne waluty na BTC, a teraz chciałbyś je pomnożyć. A może jesteś zupełnym nowicjuszem w temacie, jednak chciałbyś zyskownie i anonimowo inwestować? Jesteś we właściwym miejscu.

Handel czy spekulacja bitcoinami możliwa jest na specjalnie do tego stworzonych platformach inwestycyjnych dzięki, którym możliwe jest zawieranie transakcji na giełdzie BitCoin.

1. Musisz założyć konto na giełdzie bitcoin.

2. Kolejnym krokiem jest złożenie depozytu przy użyciu swojego portfela Bitcoin, przelewu bankowego, portfela Skrill lub Neteller, karty kredytowej lub szybkiego przelewu online.

3. Możesz już zacząć handlować. Po osiągnięciu zysków –  możesz dokonać wypłaty środków wybraną metodą płatności