Czy zawodowi sportowcy mogą konkurować na olimpiadzie?

621

Olimpiada, która odbywa się co cztery lata, jest jedną z największych imprez sportowych na świecie. Inspirowane starożytnymi Igrzyskami Olimpijskimi w Grecji współczesne gry rozpoczęły się w 1896 roku i od dawna były znane jako bastion amatorski, a profesjonaliści nie byli w stanie konkurować w grach.

Jednak w drugiej połowie XX wieku MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) musiał dostosować się do szeregu postępów politycznych i gospodarczych, a jednym z nich był rosnący problem poparcia korporacji i sponsoringu, który zacierał granice amatorstwa i profesjonalizm skutkujący ciągłym rozluźnieniem reguł dla prawie wszystkich dyscyplin sportowych w ruchu olimpijskim, umożliwiając profesjonalistom rywalizację we wszystkich dyscyplinach sportowych, z wyjątkiem boksu i zapasów.

Dlaczego na igrzyskach olimpijskich dopuszczono tylko amatorskich sportowców i kobiety?

Pierre de Coubertin był założycielem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i był motorem pierwszych współczesnych igrzysk olimpijskich. Pierre de Coubertin był pod wielkim wpływem arystokratycznego etosu stojącego za angielskim systemem szkół publicznych, który postrzegał sport jako podstawową część wszechstronnej edukacji, podsumowaną łacińską frazą mens sana in corpore sano (zdrowe ciało, zdrowy umysł).

W ramach tej filozofii nie oczekiwano, że młodzi dżentelmeni będą specjalistami w jednym działaniu, ale będą wszechstronni. Uczciwość była również nadrzędną zasadą, a trening prawie uważano za oszustwo. Uważano, że osoby, które grały lub uprawiały sport profesjonalnie, miały niesprawiedliwą przewagę nad swoimi amatorskimi odpowiednikami.

Kontrowersje zawodników zawodowych

Fakt, że zawodowi sportowcy byli długo wykluczani z igrzysk olimpijskich, wywołał wiele kontrowersji. W 1912 r. Jim Thorpe, który zdobył złote medale zarówno w pięcioboju, jak i dziesięcioboju, został pozbawiony swoich medali po tym, jak okazało się, że jest zawodowym sportowcem. Jednak nie był zawodowym pięciolatkiem ani dziesięciobójcą, był to fakt, że zapłacono mu za grę w baseball w półprofesjonalnym charakterze. MKOl przywrócił swoje medale pośmiertnie w 1983 r. Z przyczyn współczujących.

Inne kontrowersje obejmują bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku przez narciarzy austriackich i szwajcarskich. Było to w reakcji na to, że niektórym z nich zakazano konkurowania o naukę jazdy na nartach i dlatego zostali oni uznani za „zawodowych”, ponieważ zarabiali pieniądze na swoim sporcie.

Przejście od amatyzmu do profesjonalizmu

Wraz z rozwojem XX wieku zmieniło się postrzeganie sportu. Pomysł dżentelmena-amatora stopniowo stawał się przestarzały, a granica między amatorem a profesjonalistą zacierała się. Jedną z głównych przyczyn tego nie była kapitalistyczny zachód, ale komunistyczne kraje Bloku Wschodniego, takie jak Rosja i Niemcy Wschodnie. Zapoczątkowali ideę sponsorowanego przez państwo „pełnoetatowego sportowca amatora”, co z kolei stawia tych sportowców, którzy zostali zmuszeni do samofinansowania, w bardzo niekorzystnej sytuacji. MKOl stopniowo zdał sobie również sprawę, że zezwalanie na sponsoring, reklamę i inne interesy handlowe może zmienić Igrzyska Olimpijskie w kopalnię złota, która może przyciągnąć najlepszych międzynarodowych sportowców.

Najbardziej charakterystycznym momentem, który określa skok od amatorskiego do profesjonalizmu na igrzyskach olimpijskich, była drużyna koszykówki Stanów Zjednoczonych podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Zespół składał się z jednych z najbardziej znanych graczy grających w NBA, w tym Charlesa Barkleya , Magic Johnson, Michael Jordan, Larry Bird i Patrick Ewing i został opisany jako „Dream Team”, a także jako największy zespół sportowy, jaki kiedykolwiek powstał. Nic dziwnego, że zespół z łatwością awansował przez zawody olimpijskie i zdobył złoty medal, pokonując Chorwację 117-85 w finale.

Olimpiada dzisiaj

Dziś zawodowi sportowcy mogą brać udział w igrzyskach olimpijskich wraz ze swoimi amatorskimi odpowiednikami. Jednak dwa sporty nadal opierały się pojawieniu się profesjonalizmu na igrzyskach olimpijskich. Są to zapasy i boks. Jednak AIBA (Amateur International Boxing Association)zasygnalizowało, że pozwoli zawodowcom startować w igrzyskach olimpijskich, poczynając od 2016 roku. Zapasy w formie olimpijskiej pozostają sportem amatorskim, ale może się to zmienić, zanim pojawi się w gry 2020.