Jak uzyskiwać darmowy prąd ze słońca

1514

Jednym ze sposobów na wytwarzanie energii elektrycznej jest montaż paneli fotowoltaicznych. Rozwój technologii fotowoltaicznej sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na założenie instalacji w swych domach.

Tego rodzaju instalacje z roku na rok stają się coraz bardziej nowoczesne i wydajne. W związku z tym, że wytwarzanie prądu ze słońca jest całkowicie ekologiczne i wykorzystuje odnawialne źródło energii, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, można liczyć na dofinansowanie ze strony państwa. Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele. Panele fotowoltaiczne to płytki półprzewodnikowe, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Obecnie na polskim rynku dostępne są trzy rodzaje ogniw fotowoltaicznych produkowanych na bazie krzemu.

Ogniwa monokrystaliczne wytwarzane są z pojedynczego kryształku krzemu. Ich charakterystyczną cechą jest wysoka sprawność i duża żywotność. Podstawową wadą są duże koszty wytworzenia i zakupu. Drugim rodzajem ogniw są ogniwa polikrystaliczne powstające z polikrystalicznego kryształu krzemu. Wyróżniają się niską ceną oraz niebieskim zabarwieniem. Najbardziej zaawansowane technologiczne są amorficzne ogniwa słoneczne wytwarzane z niewykrystalizowanego krzemu. Pomimo niskiej sprawności na poziomie 6-10 procent ogniwa te są tanie w produkcji i zakupie.

Jakie są zalety technologii fotowoltaicznej

Technologia fotowoltaiczna w ostatnich latach notuje dynamiczny rozwój. Jej popularność wynika przede wszystkim z wielu zalet. Podstawową zaletą tej technologii jest jej ekologiczność. Wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca jest całkowicie czyste i bezpieczne dla środowiska naturalnego. Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych spalin, które mogłyby w jakikolwiek sposób zanieczyszczać środowisko naturalne, dlatego są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych elektrowni.

Modułowa budowa pozwala na tworzenia zarówno dużych instalacji, jak i małych, domowych elektrowni montowanych na dachach domów. Dzięki temu, że w panelach fotowoltaicznych nie występują żadne elementy mechaniczne, urządzenia te charakteryzują się długą żywotnością i bezawaryjnością. Niewątpliwą zaletą technologii fotowoltaicznej jest również to, że w przeciwieństwie do farm wiatrowych nie generuje żadnego hałasu.

Czy to się opłaca

Wiele osób rozważających zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej zastanawia się nad opłacalnością tego rodzaju inwestycji. Koszty założenia instalacji fotowoltaicznej w Polsce nadal są dosyć wysokie. Obniżyć je można, starając się o dofinansowanie ze strony państwa. Na chwilę obecną przyjmuje się, że czas zwrotu z inwestycji w technologię fotowoltaiczną wynosi około trzynastu lat. Oczywiście okres ten może ulec skróceniu w przypadku, gdy ceny energii elektrycznej zaczną szybko rosnąć.

Chociaż wydaje się, że fotowoltaika to technologia przyszłości, wysokie koszty montażu instalacji oraz ograniczona ilość dni słonecznych w Polsce mogą stanowić poważne bariery dla jej rozwoju w kraju. Wydaje się, że dopiero, gdy uda się obniżyć koszty wytwarzania paneli i znacząco poprawić ich sprawność, instalacje fotowoltaiczne staną się powszechne w Polsce.