Dlaczego futbol amerykański nazywany jest piłką nożną?

303

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego futbol amerykański nazywa się piłką nożną, musimy zagłębić się w historię tego sportu i sprawdzić, skąd się on wziął.

Początki futbolu rugby

W XIX wieku brytyjskie szkoły publiczne grały w różne gry w piłkę podobne do współczesnej piłki nożnej i rugby. Podczas gdy wszystkie z nich składały się z dwóch drużyn i piłki, istniały duże różnice w różnych rzeczach, takich jak użycie rąk i sposób walki z przeciwnikiem. Z tego powodu nie było jednego jednolitego zestawu zasad, według których jedna szkoła mogłaby grać w innej.

Kilka głównych szkół publicznych w Wielkiej Brytanii spotkało się w 1863 roku, aby to naprawić. Większość uczestniczących szkół uzgodniła ustalony standard zasad i przepisów, które stanowiły podstawę tak zwanej piłki nożnej Association, znanej również jako piłka nożna.

Jednak mniejszości obecnych szkół nie podobały się uzgodnione zasady, głównie dlatego, że w nowej grze brakowało trudnych rozwiązań. Tak więc, prowadzeni przez szkołę rugby, opracowali własny zestaw zasad, które pozwalają na trudniejsze halsowanie, lepsze prowadzenie piłki i stosowanie podłużnej piłki, którą łatwiej było rzucić niż rundy, jak w piłce nożnej. To oczywiście stało się sportem, który znamy obecnie jako Rugby, oficjalnie znany jako Rugby Football.

Rozprzestrzenianie się gry zwane futbolem rugby w Ameryce

Podobnie jak piłka nożna, rugby zyskało na popularności, szczególnie w szkołach publicznych w Wielkiej Brytanii i było eksportowane na cały świat. Jednak w przeciwieństwie do piłki nożnej, która była w stanie utrzymać standardowy zestaw reguł na całym świecie, rugby podlegało wielu różnym interpretacjom gry.

Po pierwsze, w Wielkiej Brytanii nastąpił podział między tymi, którzy chcieli utrzymać status amatora gry, a tymi, którzy chcieli grać profesjonalnie, co spowodowało podział między Rugby Football Union i Rugby Football League . Inne ważne interpretacje gry były rozgrywane w USA.

W 1869 r. Uniwersytet Rutgers grał w Princeton w grze, w której udział wzięły dwie drużyny po 25 graczy i okrągła piłka, której nie można było podnieść ani przenieść, ale można ją uderzyć rękami i nogami z zamiarem zdobycia punktów przez kopnięcie lub uruchomienie piłki do pola bramkowego.

Różne gry między amerykańskimi uczelniami były kontynuowane w ten sposób, a gra była rozgrywana według własnych zasad gospodarzy, dopóki urzędnicy z Yale, Princeton, Rutgers i Columbia nie spotkali się i nie opracowali standardowego zestawu zasad, który między innymi zabraniał noszenia piłki.

Podstawa nowoczesnej gry futbolu amerykańskiego

Jednak dopiero po meczu pomiędzy Harvardem i Yale w 1875 roku i obserwowanym przez urzędników Princeton, współczesny sport futbolu amerykańskiego zaczął ewoluować. Zasady tej gry były znacznie bardziej zbliżone do oryginalnej gry w Rugby Football i na tych zasadach główne amerykańskie uczelnie ostatecznie zdecydowały się na subskrypcję i od której wyewoluował współczesny sport futbolu amerykańskiego, początkowo prowadzony przez gracza Yale Waltera Obóz, znany jako „ojciec futbolu amerykańskiego”.

Nazwa „Futbol amerykański”

Widać, że gra o futbolu amerykańskim nie odnosi się do faktu, że jest to gra w piłkę, w którą gra się głównie stopami. Tak, gra w futbol amerykański zaczyna się, ale jego nazwa wywodzi się od formy futbolu rugby, choć ewoluowała w znacznie odmienną, amerykańską formę.