Co zrobić w obliczu długów komorniczych?

1602

Wpaść w długi jest niestety bardzo łatwo. Na dziś trudności ze spłatami ma aż 2 mln Polaków. Mając więcej zobowiązań, łatwo stracić rachubę, kiedy i w jakim tempie rosną. Część z nich powstaje na skutek nagłych sytuacji losowych, a część przez lekkomyślność. Niezależnie od tego, konsekwencje są podobne, trzeba liczyć się z tym, że wierzyciele będą korzystać ze wszystkich zgodnych z prawem rozwiązań i może dojść do egzekucji komorniczej. Jakie prawa ma komornik?

Długi komornicze nie powstają od razu, kiedy spóźniamy się ze spłatą zobowiązań. Zanim to się wydarzy, mija sporo czasu od terminu płatności. Wizyta komornika albo przedstawiciela firmy windykacyjnej jest ostatecznością i jeżeli zdążymy zareagować w porę, możemy tego uniknąć.

Jak uniknąć wizyty komornika?

Aby długi komornicze nie były naszym udziałem, trzeba przede wszystkim uczciwie postawić sprawę, określić wysokość długów i skontaktować się z wierzycielami. W wielu przypadkach możliwe jest spłacanie w ratach. Szczera rozmowa i negocjacje warunków są korzystne dla obu stron. Dłużnik uniknie dodatkowych kosztów i dalszych nieprzyjemności, a przy tym stopniowo może uiścić swoje zaległości. Z kolei wierzyciel nie musi martwić się brakiem wpływu należności, nie będzie też tracił czasu i pieniędzy związanych ze stosowaniem coraz ostrzejszych środków nacisku. Jednak czasem długów jest tak dużo, że można stracić nad nimi panowanie lub też nie mieć z czego ich spłacać. Im dłużej zalegamy, tym większe prawdopodobieństwo wizyty komornika lub windykatora. MonitorPrawa.pl

Jakie prawa i obowiązki ma komornik?

Długi komornicze dla nikogo nie są przyjemne. Jednak jeżeli już dochodzi do takiej sytuacji, trzeba wiedzieć, jakie są prawa i obowiązki komornika względem dłużnika. Przede wszystkim komornik musi poinformować o tym, że została wszczęta egzekucja i udostępnić do wglądu akta sprawy. W uzasadnionych przypadkach może zarządzić otwarcie i przeszukanie mieszkania. Nawet z policją. Ponieważ komornik ma prawo zająć tylko i wyłącznie te przedmioty, które należą do dłużnika, w razie współdzielenia domu lub mieszkania z inną osobą, należy upomnieć się o wypisanie protokołu zajęcia. Później można daną rzecz odzyskać na drodze sądowej. Jeżeli ktoś ma długi komornicze musi liczyć się z tym, że jego nieruchomość może zostać zajęta lub sprzedana. Zajęta może zostać też wypłata lub emerytura.

Czego zająć nie można?

Dla dłużnika ważne jest, że komornik nie może zabrać wszystkiego. Na pewno zostaną urządzenia niezbędne do pracy zarobkowej, czy typowe wyposażenie domu, takie jak AGD itp. Nie trzeba się też obawiać, że po wejściu komornika na konto, dłużnik zostanie całkowicie bez środków do życia. Przy alimentach, kiedy dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, komornik może zająć 3/5 wypłaty. Jeżeli chodzi o inne należności, to połowę pensji. Jednocześnie komornik ma obowiązek zostawić na koncie co miesiąc przynajmniej najniższą kwotę wynagrodzenia. Nie można też nic potrącać ze świadczeń alimentacyjnych ani zasiłków pielęgnacyjnych i rodzinnych.

Artykuł powstał we współpracy z Pozyczkolog.pl