Dobry adwokat

1164

Choć wedle wszelkich dostępnych badań ponad sześćdziesiąt procent Polaków deklaruje, że przydałaby im się pomoc prawnika, to jedynie osiem procent z nas, korzysta raz rocznie z ich usług.
Wynika to z niskiej kultury prawnej oraz mitów, które powstały na temat kancelarii adwokackich, a zwłaszcza cen, które w nich obowiązują. Tymczasem adwokata nie należy się obawiać. Powinniśmy jedynie zadbać o jak najtrafniejszy wybór osoby, która będzie nas reprezentowała przed sądem.

Szukanie porad

Przede wszystkim warto przypomnieć, że rozwiązaniem naszych problemów nie będzie Internet. Jeśli chcemy mieć pewność, że porada prawna, jaką uzyskamy, będzie właściwa i dopasowana do naszej sytuacji, to należy bezzwłocznie udać się do kancelarii adwokackiej, zamiast szukać pomocy w sieci. “W Internecie znajdziemy bowiem tysiące ekspertów, którzy najczęściej nie tylko nie są prawnikami, ale ich wiedza o danej sprawie wynika ze zwykłego wróżenia z fusów czy niezwykle popularnego wydaję mi się”. W efekcie dostajemy radę, która nie tylko może być zwykłą bzdurą, ale najczęściej jest kompletnie niedopasowana do naszej sytuacji. Najpewniej też dostaniemy wiele porad, które będą stały w sprzeczności do siebie, co nie tylko nas nie uspokoi, ale wręcz sprawi, że zbliżająca się sprawa będzie dla nas powodem do nerwów.

Wybór kancelarii prawnej

Zanim jednak wybierzemy kancelarię adwokacką to spróbujemy zasięgnąć nieco informacji o danym zespole prawników. Sprawdźmy jakimi sprawami się zajmują i jakie mają doświadczenie. Bez żadnego fałszywe wstydu spytajmy wprost, ile kosztuje spotkanie i czy jest możliwość bezpłatnego spotkania, na którym przedstawimy swoją sprawę, a prawnik powie nam jedynie jakie są możliwości jej wygrania czy jego pomocy. Musimy pamiętać, że to my jesteśmy tutaj klientem i mamy pełne prawo wybrać adwokata, który będzie nas reprezentował najlepiej w kontekście ilości zainwestowanych pieniędzy. Pamiętajmy też o żelaznej zasadzie, że taniej z pewnością oznacza gorzej, ale drogo nie zawsze oznacza najlepiej. Prawnik powinien nie tylko odpowiadać nam w kontekście jego umiejętności zawodowych i kompetencji, ale też w zakresie wzajemnych relacji. Mówiąc wprost reprezentująca nas kancelaria adwokacka i pracujące tam osoby, muszą nam odpowiadać po względem osobowościowym i charakterologicznym. Bo choć może się to wydawać bez znaczenia, to jeśli prawnik dobrze nas rozumie, dużo łatwiej jest nam się przed nim otworzyć i nawiązać współpracę, co jest często warunkiem kluczowym do właściwego poprowadzenia danej sprawy i naszej wygranej.
Pytając się o cenę pamiętajmy, że koszt za usługę prawną w kancelarii adwokackiej to kwestia bardzo indywidualna, na którą składa się wiele czynników. Musimy też zdawać sobie sprawę, że każda usługa powinna nam się opłacać. Może to się wydać dziwne, ale szacunki czyni się tutaj w bardzo prosty sposób. Jeśli więc kłócimy się na przykład o odszkodowanie czy usługę wartą kilka tysięcy złotych, to wydawanie kilkunastu tysięcy na obsługę prawną jest po prostu kompletnie pozbawione sensu.
Przeanalizujmy zatem z prawnikiem pełen koszt prowadzenia sprawy i możliwie najtrafniej określmy szansę na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy.