Woda do biura: dystrybutory z baniakiem czy bez?

1286

Zgodnie z przepisami BHP, każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostęp do wody pitnej. Większość skłania się ku inwestycji w dobry dystrybutor do wody, dzięki któremu zatrudniona kadra może pić czystą wodę bez żadnych ograniczeń.

Jeśli i Ty stoisz przed wyborem konkretnego modelu dystrybutora, jaki ma służyć w pomieszczeniach biurowych, sprawdź, jakie oferowane są na rynku polskim i które cieszą się dzisiaj największą popularnością.

Woda z baniaków – za i przeciw

Wiadomo na pewno, że woda w baniakach jest nieskazitelnie czysta i wygrywa z tą, jaka jest serwowana z kranu. To dlatego jeszcze do niedawna właśnie takie dystrybutory wody cieszyły się największą popularnością. Ich zaletą jest serwowanie wody schłodzonej albo tej gorącej, wedle indywidualnego zapotrzebowania. Minusem jest na pewno konieczność magazynowania baniaków i ich wymiany po opróżnieniu. Należy je też zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem, by personel miał stały dostęp do picia. To na pewno dobre rozwiązania dla biur, w których nie pracuje dużo pracowników. Wtedy baniak wymienia się rzadko, nie zachodzi też potrzeba organizacji specjalnego pomieszczenia do jego składowania w większej ilości.

Dystrybutory bezbutlowe – zalety i wady

Hitem okazują się dzisiaj dystrybutory bezbutlowe, które automatycznie filtrują wodę, jaka serwowana jest z kranu. Można wybierać urządzenia, które oferują wodę schłodzoną i wrzątek, ale też niegazowaną czy dystrybutor do wody gazowanej. Jak widać, taki sprzęt daje o wiele więcej możliwości. Jego ogromną zaletą jest na pewno to, że woda płynie bez żadnych ograniczeń. Nie trzeba posiadać miejsca na magazynowanie baniaków, nie trzeba nic wymieniać. Przecież woda płynie cały czas. Do tego ta przefiltrowana jest idealnie czysta.

Jak na razie nie doszukaliśmy się wad, patrząc na charakterystykę sprzętów, takich jak dystrybutory do wody gazowanej czy niegazowanej, które nie wymagają wymiany baniaków. Dla niektórych przeszkodą może być inwestycja w taki sprzęt, ale jeśli weźmiemy pod uwagę oszczędności, jakie są generowane każdego miesiąca w wyniku braku konieczności nabywania wody butelkowanej czy baniaków, okaże się, że jest to wydatek opłacalny. Do tego należy patrzeć również na komfort użytkowania takich dystrybutorów – elektroniczne panele sterowania, automatyczne ustawienia, woda gazowana, schłodzona czy wrzątek dostępne w krótkim czasie, stwarzają doskonałe warunki do gaszenia pragnienia w strefie realizacji zawodowych obowiązków.

Jeśli pracodawca dopiero teraz zdecydował się na dystrybutor wody filtrowanej, to z całą pewnością powinien postawić na ten bezbutlowy. Baniaki powoli odchodzą do lamusa.