Efekt potwierdzenia

599

Efekt potwierdzenia

Kiedy ostatnio zdecydowałeś się postawić na wybraną drużynę, ale dowiedziałeś się czegoś nowego i ostatecznie postawiłeś na rywali? Jeśli nie zdarza Ci się to zbyt często, możliwe, że padasz ofiarą tak zwanego efektu potwierdzenia, który może bardzo negatywnie wpłynąć na Twoje zakłady.

Założenia teoretyczne efektu potwierdzenia są bardzo proste – ludzie wolą trzymać się posiadanej już wiedzy i nie są skłonni do zmiany opinii w obliczu nowych informacji. Zamiast obiektywnie przeanalizować wszystkie nowe dane, instynktownie przywiązujemy uwagę wyłącznie do pewnych źródeł i odrzucamy te, które podważają nasze przekonania.

Zjawisko to jest w oczywisty sposób szkodliwe podczas zawierania zakładów, ponieważ jakakolwiek doza subiektywizmu oddala nas od precyzyjnej oceny potencjalnych wyników. Ale w jaki sposób zignorować nasze wewnętrzne przekonania?

Nadmiar informacji

Google dostarcza nam znakomitych środków do zaprezentowania siły efektu potwierdzenia. Wybierz jedną z następujących teorii spiskowych, w którą nie wierzysz:

  • Ludzie nigdy nie wylądowali na Księżycu
  • W Strefie 51 przetrzymywani są obcy
  • Wydarzenia z 11 września zostały zorganizowane przez Amerykanów

Następnie wyszukaj informacje na jej temat w Google’u. Znajdziesz miliony wyników, które w logiczny sposób omawiają bardzo podejrzane – z obiektywnego punktu widzenia – teorie. Drugi wynik dla teorii dotyczącej lądowania na Księżycu to „100% proof we never walked on the Moon” (100% dowód, że nasza stopa nigdy nie stanęła na Księżycu). Drugi wynik dla teorii kosmicznej przedstawia pokaźną listę powodów, dla których kosmici mieliby być przetrzymywani w Strefie 51, a w przypadku 11 września możemy poznać „fakty dowodzące, że katastrofę z 11 września zorganizowali Amerykanie”.

Istnieje duża szansa, że żadna z tych stron, mimo że jest ich naprawdę wiele, nie skłoni Cię do zmiany opinii. Oczywiście w tym przypadku można uznać Twoje postępowanie za rozsądne, ale powyższy eksperyment udowadnia, że nawet 32 miliony wyników (dla teorii dotyczącej 11 września) ma małe szanse zmienić Twoje przekonania.

Identyczne zjawisko zachodzi podczas przeglądania informacji na temat drużyn w celu postawienia zakładów. Przyjmujemy wtedy dane wzmacniające nasze przekonania i ignorujemy dowody, które są z nimi sprzeczne. Na przykład, bardzo wiele osób uważa Brazylię za znakomitą drużynę, mimo że (przed Pucharem Konfederacji) Canarinhos wygrali zaledwie 54,3% ze swoich ostatnich 36 meczów.

Zjawisko to poddano również badaniom w branży w pewnym stopniu pokrewnej z zakładami – internetowym rynku papierów wartościowych. Park i inni udowodnili w 2010 roku, że gracze giełdowi gromadzą informacje na temat przyszłych inwestycji w źródłach potwierdzających ich obecne przekonania. Inwestorzy, który w największym stopniu ulegli efektowi potwierdzenia, zarobili najmniej.

Efekt potwierdzenia dotyczy również śledzenia własnych sukcesów w zakładach. Wszyscy pragniemy mieć świadomość, że doskonale sobie radzimy, dlatego jesteśmy skłonni do nieprecyzyjnej oceny naszych osiągnięć i zapamiętywania zwycięstw dużo lepiej niż porażek.

Jak powstrzymać efekt potwierdzenia

Aby ograniczyć działanie efektu potwierdzenia, spróbuj obiektywnie i logicznie spojrzeć na informacje przeczące Twoim przekonaniom. Brzmi to banalnie, ale – jak dowodzą teorie spiskowe – w rzeczywistości jest niezwykle trudne.

Nawet jeśli nie możesz zdobyć się na 100% obiektywizm (nikt nie może), umiejętność docenienia trafnych argumentów przeczących Twoim przekonaniom uczyni Cię dużo rozsądniejszym graczem.