Ekologiczne kosmetyki. Bądź bliżej natury

1182

Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce wszelkie produkty, które mogą pochwalić się ekologicznym i naturalnym pochodzeniem. Kupujemy więcej naturalnej żywności, a przede wszystkim kosmetyków, które tworzone są na bazie ekologicznych składników.

Naturalne kosmetyki

Wzrost atrakcyjności naturalnych kosmetyków czy suplementów, wiążę się z rezygnacją wobec produktów sztucznych opartych na chemii. Mamy do czynienia z rosnącą świadomością konsumentów, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę, że producenci kosmetyków trują ich i, mimo że oferowane przez nich produkty są skuteczne, to powodują niepożądane skutki uboczne, a na dłuższą metę stają się przyczyną problemów zdrowotnych. Tym samym następuje zwrot w kierunku medycyny ludowej i poszukiwanie produktów, bazujących tylko na naturalnych składnikach.

Trendy

Trend ten dostrzegli wszyscy i nie umknął on największym producentom kosmetyków. W ich produktach zaczęły się pojawiać składniki naturalne choćby takie jak ekstrakt z papai czy jojoby. Coraz częściej na rynku pojawiają się zatem produkty, które w stu procentach mają pochodzenie roślinne. Bardzo często organiczne składniki mają postać ekstraktów i naturalnych olejków. Produkty tego typu zawierają również wiele doskonałych składników odżywczych, takich jak witamina E, która utrzymuje zdrową i pełną naturalnego blasku skórę.
To, co przyciąga klientów to bezpieczeństwo stosowania. W większości są hipoalergiczne i mogą być z powodzeniem stosowane bez większych ograniczeń. Mają nie tylko niezbędne badania, gruntownie przeprowadzone przez dermatologów, ale również często wielowiekową tradycję, potwierdzającą ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Korzystanie z kosmetyków z naturalnych produktów, to także gwarancja, że do naszego organizmu nie przedostaną się żadne substancje chemiczne. Co więcej, tego typu kosmetyki możemy stosować właściwie do wszystkich typów włosów czy skóry. Nie ma tu znaczenia czy mamy wyjątkowo jasną karnację, czy też nasza skóra jest ciemniejsza. Nawet osoby z tłustą lub wrażliwą skórą mogą z nich korzystać bez strachu, że będzie to oznaczać pogorszenie stanu skóry. Wiele osób ceni też sobie fakt, że kosmetyki tego typu nie są testowane na zwierzętach. To także efekt rosnącej świadomości konsumentów. Jeszcze trzydzieści lat temu nie interesowały nas cierpienia zwierząt w laboratoriach. Współcześnie wielu klientów jest na to bardzo wyczulonych. Swoje zrobiły też powszechnie udostępniane przez organizacje ekologiczne informacje o tym, jak naprawdę wygląda produkcja naszych ulubionych kremów.

Wady

Czy naturalne kosmetyki mają swoje wady? Oczywiście. Przede wszystkim są mniej skuteczne na krótką metę. Efekt, który tutaj uzyskamy, nie będzie natychmiastowy. W przypadku opartych na chemii kosmetykach możemy prawie natychmiast uzyskać spodziewanych efekt. Kiedy chodzi na przykład o kremy bazujące na naturalnych składnikach, efekt może pojawić się nawet po kilku tygodniach. Wada ta jest jednak pozorna. Gdyż zmiany po kosmetykach naturalnych są przede wszystkim trwałe. W przypadku tych opartych na chemicznych dodatkach efekt musi się wiązać z nieustannym stosowaniem danego środka.