Kurs EUR/CZK

285

EUR/CZK – notowania kursu EUR do CZK (euro korona czeska ). Kurs pary walutowej euro i korony czeskiej EUR/CZK jest interesujący ze względu na jej zmienność. Na tle wiadomości gospodarczych może ona przynieść wysoką marżę.

Kurs EUR/CZK

Wykres i notowania EUR/CZK

Analiza i prognozy EUR/CZK

Kupowanie i sprzedawanie waluty euro online:

Dzięki brokerom online możesz kupować i sprzedawać Euro/Korona czeska (EUR/CZK) bezpośrednio w internecie i na żywych wykresach, bez konieczności fizycznego posiadania waluty. Jest to świetny sposób na wykorzystanie zmian kursów, aby zarobić pieniądze samemu podejmując decyzje inwestycyjne czy postawić na wzrost czy na spadek cen EUR/CZK.

Kurs korony czeskiej jest silnie związany z gospodarką Strefy Euro

Kurs EURCZK określa ile koron czeskich jest niezbędnych do nabycia jednego euro. Euro jest oficjalną walutą Strefy Euro wprowadzoną do obrotu w 1999 roku. Od tego czasu, europejska waluta stała się drugą zaraz po dolarze amerykańskim, najważniejszą walutą na świecie z 40% udziałem w światowym obrocie na rynku walutowym. 

Korona czeska jest walutą Republiki Czeskiej od 1993 roku, kiedy zastąpiła koronę czechosłowacką. Republika Czeska planuje przyłączenie się do krajów Strefy Euro, ale data przyjęcia euro jest przedmiotem dyskusji i jak na razie została odsunięta w czasie.

Podstawowymi czynnikami wpływającymi na kurs EURCZK są dane makroekonomiczne pochodzące z obszaru Strefy Euro, Republiki Czeskiej i sytuacja na parze walutowej EURUSD. Ponieważ cena EURCZK wynika bezpośrednio z kwotowań par EURUSD i USDCZK, rozwój sytuacji na dolarze amerykańskim nie pozostaje bez znaczenia. W konsekwencji oznacza to, że reakcje zarówno euro jak i korony czeskiej w stosunku do dolara amerykańskiego mogą być różne. 

  • Kurs euro do korony czeskiej jest aktualny z uwzględnieniem sytuacji na międzybankowym rynku walutowym.
  • Sprawdź na wykresie euro do korony czeskiej aktualne trendy walutowe.

Przydatna wskazówka

Kurs EUR/CZK powstaje z kwotowań par EURUSD i USDCZK. Zazwyczaj publikacje ze Stanów Zjednoczonych wywpołują zmienność na parze (również EURCZK), jednak realtywnie kurs EURCZK cechuje się stosunkowo małą zmiennością.

EUR CZK ( euro i korona czeska) – Podstawowe informacje

Euro (EUR) jest oficjalną walutą Unii Europejskiej. Ze względu na to, że ta waluta jest wspierana przez gospodarki krajów rozwiniętych, jest uważana za dość stabilną i bardzo płynną. Największy wpływ na euro mają oświadczenia Europejskiego Banku Centralnego oraz decyzje polityczne przywódców krajów wspólnoty.

Z czysto ekonomicznego punktu widzenia EUR nie ma wyraźnego związku z żadnym produktem lub czynnikiem materialnym. To sprawia, że euro jest jednym z najpopularniejszych narzędzi w tradingu.

Korona czeska (CZK) jest walutą krajową Republiki Czeskiej. Kraj odmówił przejścia na euro, ale do 2017 r. Narodowy Bank Czeski (CNB) utrzymywał kurs w stosunku do euro w wysokości 27 CZK za 1 EUR.

Szybki rozwój czeskiej gospodarki i ryzyko deflacji zmusiły bank centralny do zerwania silnych więzi z walutą i puszczenia kursu. Wskutek tego euro nieznacznie spadło do 25–26 CZK.

Jednocześnie para zaczęła budzić zainteresowanie wśród traderów, ponieważ zmienność kursu walutowego na koniec 2017 r. i na początku 2018 r. wzrosła 2,5 razy, a brak regulacji ze strony banku otworzył korytarz cenowy.

Popularność pary EUR / CZK dość szybko się skończyła, ponieważ mimo wszystkich zalet występowała poważna wada – niska płynność. Nawet biorąc pod uwagę brak regulacji państwowych, stawka korony szybko ustabilizowała się i weszła w bardzo wąski przedział cenowy.

Niemniej jednak handel EUR / CZK jest możliwy podczas wydarzeń związanych z gospodarką kraju. Takie wiadomości mogą zwiększyć zmienność i płynność pary.

Czeska gospodarka zyskuje na niskich cenach ropy, ponieważ ropa naftowa i produkty naftowe stanowią ponad 8% całkowitego importu. Z drugiej strony niskie ceny paliw hamują wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych, a tym samym wzmacniają koronę.

Chociaż czeska gospodarka się rozwija, w przeciwieństwie do Węgier i Polski, Republika Czeska jest zależna od globalnego przemysłu motoryzacyjnego, zarówno pod względem montażu na potrzeby reeksportu, jak i części samochodów na sprzedaż.

Prawie 20% eksportu Czech przypada na przemysł motoryzacyjny. Prawie 78% całego eksportu jest kierowane do Europy, w tym do państw członkowskich UE i Rosji.

Lwia część tego eksportu przypada na Niemcy, prawie 29% całego eksportu, podczas gdy mniej niż 2% idą do Chin, Indii, Japonii lub Stanów Zjednoczonych. Innymi słowy, kontynuacja ekspansji gospodarczej Czech zależy od Europy.

Jak handlować EUR/CZK

Wszystkie wymienione fakty są interesujące dla traderów. W przeciwieństwie do większości krajów Europy Wschodniej Republika Czeska ma stabilną podstawę rozwoju gospodarczego. Dlatego istnieją powody, aby uważać koronę za stabilną i względnie bezpieczną walutę.

Kolejny punkt dotyczy relacji z Niemcami. Rozwój gospodarki Niemiec oznacza, że kraj zacznie wydawać więcej pieniędzy na inwestycje w gospodarkę swoich partnerów. A to jeszcze bardziej wzmocni koronę w stosunku do euro. Recesja niemieckiej gospodarki z kolei doprowadzi do osłabienia CZK.

Ponadto, należy również wziąć pod uwagę ważne wiadomości ze świata finansów. Przede wszystkim chodzi o politykę pieniężną Europejskiego Banku Centralnego i banku centralnego Czech. Wzrost stóp procentowych w koronach sprawia, że euro staje się tańsze.

Para pozostaje w przedziale cenowym od 25,4 do 25,9 CZK za 1 EUR. Jest to dość wąski zakres, w którym trudno liczyć na dużą marżę, więc nie ma sensu otwierać długoterminowych transakcji.

Z drugiej strony krótkie pozycje na tle ważnych wiadomości mogą przynieść dobry i szybki zysk. Ale powinniśmy pamiętać, że takie zlecenia są najbardziej ryzykowne, dlatego muszą być wspierane 1-2 dodatkowymi transakcjami.