Kurs EUR JPY

503

Jen ¥ ma historycznie niską rentowność, co skłania inwestorów do zaciągania tanich kredytów w JPY w celu zakupu bardziej dochodowej waluty, w tym EUR €. Z tego powodu para ta jest wrażliwa na duże wahania trendów rynkowych. Na dużą zmienność pary walutowej wpłynęły wydarzenia związane z kryzysem zadłużeniowym w strefie euro oraz decyzje podjęte w 2013 roku przez Bank Japonii w sprawie inicjatyw mających na celu zapobieganie deflacji.

Kurs EUR/JPY

Para euro i jen japoński EUR/JPY należy do popularnych instrumentów, ma wysoką płynność i można ją łatwo przewidzieć na podstawie analizy technicznej.

Wykres i notowania euro jena

Analiza i prognozy

Kurs/Cena EURJPY (Euro Jen)

EURJPY to jedna z najchętniej wybieranych par walutowych w Polsce. Reprezentuje ona relację między euro a jenem japońskim. Euro (€, EUR) jest prawnym środkiem płatniczym dla 19 krajów Unii Europejskiej. Gotówka euro została wprowadzona 1 stycznia 2002 roku. Jen (¥, JPY) jest prawnym środkiem płatniczym w Japonii. Została ona wprowadzona do oficjalnego obiegu w 1972 r. W 1931 r. przestała być pokryta złotem. Przez prawie 22 lata (do 1971 r.) była mocno związana z dolarem amerykańskim w stosunku 1 USD = 360 JPY. Sprawdź aktualny kurs EURJPY, dotychczasowy przebieg notowań oraz wykres wahań.

Profil waluty: EUR/JPY

Znaczenie

Kurs wymiany EUR/JPY wyraża względną siłę pomiędzy euro a jenem japońskim w jednostkach jena japońskiego. Pod względem wolumenu, para ta zajmuje siódme miejsce i obejmuje około 3% światowych transakcji walutowych.

Notowania

Para walutowa może być również rejestrowana jako JPY/EUR, ale takie rozwiązanie może prowadzić do zbyt małych jednostek. W związku z tym pozycja EUR/JPY przeważyła jako standard międzynarodowy. Jeżeli kurs EUR/JPY wynosi np. 133,50, oznacza to, że za jedno euro trzeba zapłacić 133,5 jena. Numer ISIN tej pary to EU0009652627, a WKN to 965262.

Handel EUR/JPY

Handel EUR/JPY odbywa się przez cały dzień. Jednak ze względu na zmieniającą się liczbę transakcji, główne godziny handlu są określane za każdym razem. Handel w Tokio rozpoczyna się o godzinie 1:00 czasu środkowoeuropejskiego i przenika do sesji europejskiej, która rozpoczyna się o godzinie 9:00 czasu środkowoeuropejskiego. Amerykański zaczyna się o 14:00 i kończy o 22:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Na rynku kontraktów terminowych zmiana wartości pary EUR/JPY (np. 133,72) wyrażana jest w pipsach, co stanowi wartość 0,01. Na rynku Forex występują jednak również mniejsze ruchy o 0,1 ticka. Rozliczenie odbywa się wtedy np. po kursie 133,721.

Ciekawostki na temat Euro Jena (EUR/JPY)

Inwestorzy muszą wziąć pod uwagę, że dolar amerykański jest obecny we wszystkich głównych parach walutowych, ponieważ ma status globalnej waluty rezerwowej. Zostało to ustalone w 1944 r. podczas umowy z Bretton Woods.

Druga ważna kwestia – gospodarka USA jest najbardziej rozwiniętą gospodarką na świecie i ma bezpośredni lub pośredni wpływ na wszystkie inne waluty. Dotyczy to szczególnie bezpośrednich partnerów handlowych w USA.

Ze względu na to dla traderów staje się istotne poszukiwanie par, które mogą zastąpić dolara w momencie niestabilności kursu walutowego lub problemów związanych z ekspansją handlu w USA.

Najbardziej płynną alternatywą w tym przypadku jest para EUR / JPY. Nie jest ona zbytnio zależna od wahań dolara, a ponadto obie te waluty są traktowane jako tymczasowy zbiornik kapitału.

Zmiany pary EUR / JPY są wywołane wynikami niektórych europejskich wskaźników gospodarczych lub polityką pieniężną Japonii. Ponadto wyniki giełdowe mogą mieć wpływ na jena japońskiego.

Euro z kolei jest bezpośrednio związane z europejską sytuacją gospodarczą i sprawozdaniami. W rzeczywistości wszystko, co się dzieje w strefie euro, jest dość ważne, nawet wydarzenia społeczne, takie jak akty terrorystyczne.

Wzajemna korelacja pary wiąże się przede wszystkim z wynikami posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC), które odbywa się osiem razy w roku. Po wydarzeniu upoważnieni przedstawiciele EBC organizują konferencję prasową, na której ogłaszane są tematy dyskusji i wyniki negocjacji.

Dla traderów informacje te mogą mieć większe znaczenie niż nawet dane dotyczące stóp procentowych, ponieważ oświadczenia bankowców ujawniają problemy, z którymi walczy EBC lub które spodziewa się rozwiązać.

Podstawowe znaczenie ma również indeks PMI. Jego dane są publikowane co miesiąc i pokazują aktualny stan rynku usług. Informacje te są następnie wykorzystywane przez EBC do podejmowania decyzji w sprawie stóp procentowych.

Jak handlować EUR/JPY (Euro Jen)

Łatwo się domyślić, na co należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o Japonię. Przede wszystkim na posiedzenia Banku Japonii, konferencje prasowe i wszelkiego rodzaju wiadomości z nim związane.

Bank centralny jest główną siłą napędową każdego kraju, ponieważ określa ścieżkę ekonomiczną państwa. W sytuacji z Japonią szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię stanowiska banku krajowego w sprawie zakupu obligacji skarbowych.

Program luzowania ilościowego praktykowany przez japoński bank jest najdłuższym i największym na świecie, więc wszelkie informacje na ten temat poważnie wpłyną na kurs jena.

Typowe raporty gospodarcze, takie jak indeks cen konsumpcyjnych, wzrost PKB, indeks Tankana itp. są również uważane za potężne czynniki wpływające na kurs krzyżowy EUR / JPY.

W Japonii stopa procentowa i inflacja mają takie same relacje jak w każdym innym kraju – jeżeli inflacja wzrośnie, możemy się spodziewać, że stopa procentowa również zostanie podwyższona i odwrotnie.

Ponadto trzeba jasno zrozumieć, że Japonia jest małym krajem, bez własnych zasobów naturalnych i energetycznych. Cena jena zależy bezpośrednio od sytuacji na rynku towarowym.

Siłą japońskiej gospodarki jest eksport samochodów i produktów technologii zaawansowanej. W tym kierunku Stany Zjednoczone są największym partnerem kraju. Każdy spadek obrotów towarowych nieuchronnie doprowadzi do osłabienia jena.

Pomimo mnóstwa czynników wpływających na parę, handel EUR / JPY jest dość łatwy. Wiadomości z pewnością mają ogromne znaczenie, ale wysoka korelacja walut pozwala na korzystanie z narzędzi analizy technicznej.

Ze względu na małą zmienność, wysoką płynność i względną prostotę, z tej pary korzystają nie tylko inwestorzy doświadczeni, ale też początkujący. Uzyskanie dobrej marży za pomocą tego narzędzia nie jest trudne.