Formowanie rotacyjne – na czym polega rotomoulding?

733

Formowanie rotacyjne tworzyw sztucznych metodą rotomouldingu daje znacznie lepsze efekty w przypadku produkcji określonych typów elementów.

Czym dokładnie jest formowanie rotacyjne, czyli rotomoulding? Jakie zastosowanie posiada formowanie rotacyjne? Jakie są główne zalety techniki rotoformowania? Jak przeprowadza się produkcję z użyciem tej techniki? Gdzie można zlecić przygotowanie produktów z użyciem techniki rotomouldingu? Sprawdź teraz!

Czym jest formowanie rotacyjne – rotomoulding?

Rotoformowanie, inaczej formowanie rotacyjne czy też po angielsku rotomoulding, to metoda formowania tworzyw sztucznych, która polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia – maszyny do rotoformowania.

W przypadku tej techniki stosowany jest płynne tworzywo sztuczne, które umieszczane jest w odpowiedniej formie poddawanej obracaniu, czyli rotowaniu. Po otwarciu formy otrzymuje się gotowy produkt z tworzywa sztucznego, który nie posiada żadnych łączeń, gdyż płynny plastik równomiernie oblewa ścianki formy.

Jakie są główne zalety techniki rotoformowania?

Technika formowania rotacyjnego posiada wiele zalet, co powoduje, że obecnie jest ona używana przy produkcji rożnego rodzaju elementów plastikowych.

Główne zalety techniki rotoformowania:

 • możliwość formowania elementów o różnych wielkościach i kształtach
 • niskie koszty produkcji – także przy mniejszych seriach
 • brak ciśnienia – powoduje brak naprężeń w produktach
 • niewielkie straty lub brak strat przy produkcji
 • wysoka wytrzymałość gotowych produktów plastikowych

Jakie zastosowanie posiada formowanie rotacyjne?

Technika formowania rotacyjnego jest stosowana w przypadku tych produktów, które nie powinny posiadać żadnych łączeń mogących obniżyć ich wytrzymałość. Produkty te mogą być także puste w środku.

Mogą być to zarówno mniejsze elementy, jak również duże przedmioty. Formowanie rotacyjne umożliwia przygotowywanie produktów posiadających również wysoki stopień komplikacji. Dodatkowo, istnieje możliwość formowania wielowarstwowego oraz zatapiania w przedmiotach elementów metalowych.

Przykładowe zastosowanie rotoformowania:

 • pojemniki
 • zbiorniki
 • szamba plastikowe
 • kajaki
 • łódki
 • zabawki
 • zjeżdżalnie
 • meble
 • elementy pojazdów i maszyn

Formowanie tworzyw sztucznych techniką rotoformowania – krok po kroku

Rotomoulding to technika formowania, która odbywa się etapowo. Jak przebiega ona krok po kroku?

Pierwszym etapem jest przygotowanie odpowiedniej formy dla konkretnych produktów, które mają być wytworzone prezentowaną metodą. Forma ta może posiadać dwie lub więcej części.

Kolejny etap to zasypanie gotowej formy z wykorzystaniem odpowiedniego granulatu z tworzywa sztucznego. Następnie forma ta jest poddawana działaniu wysokiej temperatury. Jest ona umieszczana w piecu, który rozgrzewa się do około 200 stopni Celsjusza. Temperatura powoduje roztopienie znajdującego się w środku granulatu.

Potem forma jest umieszczana w maszynie do rotomouldingu. Maszyna ta obraca formę w dwóch osiach, co prowadzi do dokładnego pokrycia ścianek formy stopionym tworzywem sztucznym.

Końcowy etap to zatrzymanie maszyny, ochłodzenie formy oraz jej otwarcie i wyciągnięcie z niej gotowego produktu.

Gdzie można zlecić przygotowanie produktów z użyciem techniki rotomouldingu?

Obecnie formowanie rotacyjne to metoda formowania tworzyw sztucznych, z której skorzystać można również w Polsce.

Firmy świadczące usługi w tym właśnie zakresie mogą zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę związaną z przygotowaniem formy produktu oraz z jego wytworzeniem metodą rotoformowania.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Roto4mat specjalizującą się w rotomouldingu.