Fotowoltaika – fakty i mity o energii elektrycznej ze Słońca

3864

Fotowoltaika jest jednym ze sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Jakie są fakty i mity związane z produkcją prądu z promieniowania Słońca?

Pod pojęciem takim jak fotowoltaika znajduje się dziedzina wiedzy skupiona na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną z wykorzystaniem zjawiska fotowoltaicznego.

Aktualnie fotowoltaika posiada bardzo szerokie zastosowanie i w zestawieniu z konwencjonalnymi źródłami energii jest bardziej ekologiczna oraz praktyczna – dzięki powszechnie dostępnemu Słońcu można pozyskiwać prąd także tam, gdzie nie dochodzą tradycyjne linie elektryczne.

Dzisiaj fotowoltaika znalazła zastosowanie zarówno na dużych farmach solarnych zasilających miasta i firmy, jak również używana jest w domach jednorodzinnych do produkcji prądu na własny użytek. Jakie są główne fakty i mity związane z fotowoltaiką?

 1. Fotowoltaika jest bardzo drogą technologią

Rzeczywiście, koszty związane z założeniem prywatnej instalacji fotowoltaicznej nie są niskie, dlatego też trzeba przygotować się na dodatkowy koszt rzędu kilkunastu tysięcy czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych zależnie od rodzaju komponentów instalacji.

Warto jednak wskazać, że ceny realizacji instalacji tego rodzaju maleją z roku na rok, ponieważ aktualnie panele fotowoltaiczne i inne elementy instalacji wytwarzane są masowo.

2. Fotowoltaika ma długi okres zwrotu

Drugim często spotykanym mitem dotyczącym fotowoltaiki jest ten związany z jej opłacalnością.

W rzeczywistości jednak przy finansowaniu inwestycji z własnych środków zwrot możemy uzyskać nawet w mniej niż 10 lat. Gdy dodatkowo uda się uzyskać dotacje, których wysokość wynosi na ogół od 40% do 85%, wtedy czas zwrotu z inwestycji jest jeszcze krótszy.

3. W Polsce fotowoltaika jest nieefektywna

Panele fotowoltaiczne potrzebują energii promieniowania słonecznego, która w następnej kolejności przekształcana jest na energię elektryczną. Ilość produkowanej energii powiązana jest wtedy z ilością dostarczonego światła Słońca.

Nie oznacza to jednak wcale, że fotowoltaika nie jest opłacalna w Polsce. Nawet w ciągu zimowych dni, gdy świeci słońce, można pozyskiwać z paneli potrzebny prąd. Wprawdzie jego ilość na ogół nie jest wystarczająca do tego, aby całkowicie uniezależnić odbiorcę od innych źródeł prądu, ale pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności.

4. Fotowoltaika jest awaryjna

Komponenty instalacji fotowoltaicznych wcale nie są mało trwałe i bardzo awaryjne. Jest wprost przeciwnie – są projektowane z myślą o pracy nawet przez ponad 20-30 lat. Potwierdzeniem są także długie gwarancje producentów – standardowo to 10 lat.

Jeżeli instalacja fotowoltaiczna będzie właściwie zaprojektowana, a jej komponenty odpowiednio dobrane i zamontowane, wtedy awaryjność takiego systemu jest znikoma. Właśnie dlatego tak ważny jest również wybór firmy, która ma duże doświadczenie w dziedzinie projektowania i tworzenia instalacji fotowoltaicznych – wtedy można mieć pewność, że jej wsparcie okaże się trafioną inwestycją.

5. Panele fotowoltaiczne szybko ulegają zniszczeniu

Panele fotowoltaiczne, które składają się z elementów krzemowych, często kojarzone są z kruchymi i nietrwałymi. Jednak tak naprawdę stosowane obecnie komponenty są w stanie wytrzymać nawet grad oraz nacisk grubej pokrywy śnieżnej.

Panele dobrych producentów przechodzą odpowiednie testy wytrzymałościowe, które potwierdzają, że nawet mocniejsze uderzenia nie powodują ich uszkodzeń.

6. Nie warto teraz inwestować w fotowoltaikę – kiedyś będzie tańsza

Rzeczywiście, jak wskazaliśmy wcześniej, koszty związane z instalacjami fotowoltaicznymi są coraz niższe. Warto jednak wskazać, że aktualnie technologia ta jest w stanie zapewnić bardzo wysoką efektywność, a jej ceny są naprawdę przystępne.

W związku z tym nie warto czekać przez kolejne lata na to, aby zamontować na swoim domu panele fotowoltaiczne. Im szybciej poczynimy inwestycję, tym szybciej będziemy mogli uzyskać jej zwrot, a także ograniczyć koszty związane z rosnącymi cenami prądu i wysokimi rachunkami.

Artykuł powstał we współpracy ze https://strefaenergii.com/.