Gleba w ogrodzie – rodzaje, charakterystyka i najważniejsze informacje

2550

Ziemia obecna w ogrodzie ma duże znaczenie dla rozwoju i wzrostu roślin. Ważna jest jej jakość, struktur, kwasowość i wilgotność. Dla większości roślin, które sadzimy w naszych ogrodach potrzebują żyznej gleby z dużą zawartością próchnicy, która w umiarkowanym stopniu jest wilgotna. Jednak niektóre wymagają piaszczystego czy też bardziej podmokłego podłoża.

Jaka ziemia jest najlepsza w ogrodzie? – kwasowość

Jednym z czynników istotnych dla rozwoju roślin jest kwasowość gleby. Określa się ją za pomocą skali pH. Zdecydowana większość roślin najlepiej sobie radzi przy obojętnym odczynie (pH w granicach 6,8- 7,2). Jednak drzewa, krzewy i kwiaty, dla których naturalnym środowiskiem jest las najlepiej czują się w glebie o pH niższym niż 6,8 są to np. świerki, cisy, sosny, wrzosy, kalie i wrzośce. Niektóre rośliny wolą też podłoże wapienne o odczynie zasadowym np. berberys, bukszpan, bez czarny czy oliwnik wąskolistny. 

Jaka ziemia jest najlepsza w ogrodzie? – struktura

Oprócz kwasowości bardzo ważna jest także struktura gleby. Jeżeli jest odpowiednia korzenie mogą się swobodnie rozrastać, a młode odnogi mają swobodny dostęp do wody i substancji odżywczych oraz rożnych mikro i makroelementów. Poprawić żyzność i strukturę gleby można poprzez dodawanie odpowiedniego kompostu. Jeżeli gleba jest za ciążka można dodać do niej piasku. Można także użyć wideł w celu napowietrzenia. 

Najlepsze nawozy – co wybrać?

Aby ziemia była bardziej przyjazna dla sadzonych tam roślin warto stosować różne nawozy, można zdecydować się na organiczne lub mineralne.

Nawozy mineralne to nawozy zielone – oborniki lub komposty. Najlepszym okresem na stosowanie kompostu jest jesień i wiosna, z kolei obornik rozsypuje się tylko jesienią. Rozłożony nawóz dokładnie miesza się z glebą. Jeżeli chodzi o nawozy mineralne można wyróżnić:

  • jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe,
  • granulowane lub płynne,
  • zwykłe lub wolno działające,
  • uniwersalne lub specjalistyczne.

Jaka gleba jest przeciętna w ogrodach?

Zgodnie z powszechną wiedzą w typowych ogrodach znajdują się gleby gliniasto- piaszczyste, często charakteryzują się większym dodatkiem próchnicy. Jest to gleba na pograniczu gleby piaszczystej i gliniastej. Przepuszcza wodą i powietrza, koniecznie trzeba ją nawadniać i wzbogacać o związki organiczne. Jest ona odpowiednia dla wielu rodzajów roślin, nawet tych bardziej wymagających. Kluczem jest dodatkowe działanie takie jak np. zakwaszenie, zwiększenie zasadowości lub dodanie wapna. 

Jak można ulepszyć glebę ogrodową?

Jeżeli gleba w ogrodzie jest zbyt ilasta i nie przepuszcza wody ani powietrza warto dodać do niej pasku o grubych ziarnach. Jeżeli chodzi o glebę piaszczystą można wzbogacić ją torfem, kompostem lub obornikiem. Ziemię o małej ilości próchnicy warto zmieszać z ziemią darniową lub liściową. Jeśli któreś z zasadzonych roślin wymagają gleby kwaśnej warto dodać ziemi z lasu iglastego, najlepiej sosnowego. W przypadku roślin, które potrzebują gleby wapniowej można dodać resztek tynku lub wapna.