Głęboka sieć (Deep Web)

183

Głęboka sieć (Deep Web) jest częścią sieci WWW (World Wide Web), która jest nieco ukryta. Zawiera strony, które nie są indeksowane przez tradycyjne wyszukiwarki internetowe – takie jak Google, Bing i DuckDuckGo.

Głęboka sieć jest przeciwieństwem terminu „sieć powierzchniowa”. Jako taki może być również określany jako „ukryta sieć” lub „niewidzialna sieć”.

Ponad powierzchnią

Sieć głęboka stanowi ponad 99% treści w sieci. Jest to część WWW różniąca się od tak zwanej „sieci powierzchniowej”, która jest widoczną częścią sieci. Sieć powierzchniowa jest najłatwiej dostępną warstwą. Obejmuje wszystkie strony indeksów (lub stron przeszukiwalnych).

Chociaż ilość treści wykrywalnych przez wyszukiwarki jest ogromna, sieć powierzchniowa zawiera znacznie mniej informacji niż sieć głęboka. Badanie opublikowane w 2001 r. Wykazało, że mniej niż 0,05% całej zawartości jest dostępne w sieci powierzchniowej, podczas gdy pozostałe ~ 99,95% znajduje się w sieci głębokiej.

Co to jest Deep Web?

Z definicji głęboka sieć obejmuje obie strony, które są niejasne lub do których można uzyskać dostęp tylko za pomocą określonej metody uwierzytelniania. Niepewność oznacza, że ​​wymagają znalezienia bezpośredniego adresu URL (wyszukiwanie w Google nie działa). Mimo to większość treści w głębokiej sieci należy do tej drugiej kategorii.

Wzdłuż tych linii możemy rozważyć jako część głębokiej sieci każdą witrynę, która prosi o login i hasło. Innymi słowy, wiele stron, do których ludzie codziennie uzyskują dostęp, jest w rzeczywistości częścią głębokiej sieci. Obejmuje to profile mediów społecznościowych, skrzynki odbiorcze e-mail i konta bankowe.

Na początku może się to wydawać mylące, ponieważ popularna terminologia głosi, że głęboka sieć jest niejasną siecią. Ale ponieważ nasze konta osobiste nie są indeksowane na stronach wyszukiwarek, są one również uważane za część głębokiej sieci.

Jednak największy fragment głębokiej sieci składa się ze statystyk i prywatnych baz danych. Na przykład agencje rządowe USA, takie jak Commodity Futures Trading Commission (CFTC), National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oraz Securities and Exchange Commission (SEC), stanowią znaczną część tych danych cyfrowych.

Głęboka sieć a ciemna sieć

Często zdarza się zamieszanie dotyczące różnic między głęboką siecią a ciemną siecią. Krótko mówiąc, ciemna sieć jest anonimową częścią głębokiej sieci.

Dlatego często wiąże się ze stronami internetowymi, które ułatwiają nielegalne działania lub które zapewniają pewne korzyści w zakresie prywatności dla aktywistów i osób zgłaszających przypadki naruszenia (w tym hakerów i hakerów-czarnych kapeluszy). Szacuje się, że ciemna sieć stanowi mniej niż 0,01% głębokiej sieci i jest dostępna tylko za pośrednictwem specjalistycznych platform, takich jak Tor.