Helena Rubinstein – jedna z najbogatszych kobiet w historii świata

254

Helena Rubinstein, właściwie Chaja Rubinstein (urodzona 25 grudnia 1870 lub 1872 roku w Krakowie, zmarła 1 kwietnia 1965 roku w Nowym Jorku) – polska bizneswoman pochodzenia żydowskiego, założycielka Heleny Rubinstein Inc. Uważana za jedną z najbogatszych kobiet w historii świata

Imię przy narodzeniuChaja Rubinstein
Data i miejsce urodzenia25 grudnia 1870 lub 1872
Kraków
Data i miejsce śmierci1 kwietnia 1965
Nowy Jork

Rubinstein była jedną z ośmiu córek żydowskiej rodziny pochodzącej z klasy średniej w Polsce. Studiowała medycynę krótko w Szwajcarii przed podróżą pod koniec lat 90. XIX wieku, aby odwiedzić krewnych w Australii. Tam brak kosmetyków, a zwłaszcza produktów do pielęgnacji skóry, skłonił ją do otwarcia małego sklepu w Melbourne, aby sprzedawać kremy i tym podobne, które początkowo importowała z Europy, a później sama zaczęła produkować . Następnie wróciła do Europy i studiowała dermatologię u kilku wiodących autorytetów, zanim wznowiła działalność. W 1908 r. otworzyła rozbudowany salon piękności w Londynie, a w 1912 r. w Paryżu. Od samego początku jej klientela składała się z bogatych i arystokratycznych kobiet, z których wiele złamało społeczne obyczaje, które obowiązywały w tamtym czasie. W 1914 roku otworzyła salon w Nowym Jorku, aw ciągu następnych kilku lat pojawiły się również salony w Chicago, Bostonie, Los Angeles i innych amerykańskich miastach. Od tego okresu spędzała coraz więcej czasu w Stanach Zjednoczonych .

W 1917 r. Rubinstein rozpoczęła hurtową dystrybucję swoich produktów, przedsiębiorstwo, które wraz z produkcją miało ostatecznie stać się dominującą działalnością jej firmy. Chemicy i badacze, których zatrudniła, opracowali setki nowych i ulepszonych środków upiększających, wśród których była pierwsza linia leczniczych produktów do pielęgnacji skóry. W latach następujących po II wojnie światowej stworzyła zakłady produkcyjne na pięciu kontynentach.

Z osobistą fortuną szacowaną na 100 milionów dolarów, Rubinstein była wybitną osobistością w społeczeństwie międzynarodowym i utrzymywała domy w miastach na całym świecie. Jako mecenas sztuki, w 1953 r. założyła Fundację Heleny Rubinstein, aby koordynować swoje działania filantropijne, m.in takie jak: prezenty dla muzeów, szkół wyższych i instytucji dla potrzebujących, zwłaszcza kobiet i dzieci.