Historia igrzysk olimpijskich

191

Igrzyska Olimpijskie to najważniejsze na świecie zawody sportowe, w których obecnie bierze udział 306 wydarzeń w 28 dyscyplinach sportowych, w których rywalizują tysiące sportowców. Gry, które powstały w starożytnej Grecji około 3000 lat temu, zostały później odnowione pod koniec XIX wieku.

W czasach starożytnych igrzyska odbywały się w Olimpii, w zachodnim regionie Peloponezu w Grecji, i odbywały się co cztery lata.

W ich nowoczesnym wcieleniu gry odbywają się również co cztery lata, ale w różnych lokalizacjach na całym świecie. Od 1994 roku letnie i zimowe igrzyska olimpijskie odbywają się osobno, na przemian co dwa lata.

Olimpiada starożytnej Grecji

Pierwsze wzmianki o igrzyskach olimpijskich pochodzą z 776 rpne, kiedy to zawodnik o imieniu Coroebus wygrał „jedyne wydarzenie” o nazwie „stade” – wyścig biegowy na 192 metry. Jednak ogólnie uważa się, że gry toczyły się już od dawna. Starożytne igrzyska olimpijskie zawsze odbywały się w sierpniu / wrześniu podczas festiwalu religijnego, który uhonorował władcę bogów Zeusa i odbywał się co cztery lata.

Z biegiem czasu coraz więcej wydarzeń stało się częścią igrzysk olimpijskich, w tym różne wyścigi biegowe i pięciobój, który składał się z wyścigu biegowego, dyskietki, oszczepu, skoku w dal i meczu zapaśniczego. Jednak w czasach starożytnych kobiety nie mogły konkurować, a zamężne kobiety nie mogły nawet oglądać wydarzeń.

Niestety, po zdobyciu Grecji przez Imperium Rzymskie, pomimo regularnych gier, jakość znacznie spadła. Następnie, wraz z rzymskim przyjęciem chrześcijaństwa, cesarz Teodozjusz I zakazał wszelkich „pogańskich” wydarzeń, w tym igrzysk olimpijskich, i zakończył tradycję trwającą ponad 11 wieków.

Współczesne igrzyska olimpijskie

Świat był bez Olimpiady przez 1500 lat, dopóki dżentelmen o imieniu Baron Pierre de Coubertin z Francji ich nie przywrócił. Został zainspirowany do sprowadzenia ich z powrotem w celu promowania wychowania fizycznego, a po wizycie w starożytnym miejscu igrzysk olimpijskich w Grecji postanowił zrealizować ten pomysł. Na spotkaniu Union des Sports Athletiques we Francji zaproponował swój pomysł ożywienia igrzysk olimpijskich.

Po dwóch latach ciężkiej pracy i negocjacji pomógł założyć MKOl (Międzynarodowy Komitet Olimpijski), który do dziś nadzoruje mecze.

Pierwsze nowoczesne igrzyska olimpijskie odbyły się w 1896 roku w Atenach w Grecji. Obserwował je tłum 60 000 osób. Łącznie 280 osób rywalizowało z 13 różnych krajów w 43 wydarzeniach. Wszyscy zawodnicy byli mężczyznami, ale zaczęło się to zmieniać od 1900 roku. Igrzyska Olimpijskie odbywają się co cztery lata, z wyjątkiem trzech okazji (1916, 1940 i 1944), kiedy świat był w stanie wojny.

Dziś igrzyska olimpijskie pozostają wiodącym wydarzeniem sportowym na świecie, w którym reprezentowane są prawie wszystkie narody. Pomimo licznych kontrowersji, bojkotów, skandali związanych z narkotykami, a nawet ataku terrorystycznego, marka olimpijska jest tak silna jak zawsze, odzwierciedlając jej własne motto Citius – Altius – Fortius , co oznacza, że Szybszy – Wyższy – Silniejszy.