Integracja firmowa – jak stworzyć zgrany zespół?

1409

Już jakiś czas temu specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi odkryli, że dany zespół pracowników osiąga lepsze rezultaty i pracuje wydajniej, jeśli jest zintegrowaną, lubiącą się grupą znajomych. Dlatego właśnie co bardziej świadomi pracodawcy, poczęli organizować wszelkiego rodzaju spotkania, których celem było zintegrowanie pracowników.

Integracja przydaję się nam w dwóch przypadkach. Kiedy pracownicy się nie znają i dopiero rozpoczynają prace w danym zespole oraz gdy zauważmy pewne trudności komunikacyjne i problemy w codziennym wzajemnym funkcjonowaniu zespołu. W obu tych przypadkach powinniśmy przemyśleć, w jaki sposób zbliżyć do siebie pracowników i zintegrować ich lub po prostu pozwolić zespołowi naturalnie wyjaśnić nam panujący konflikt.

Najpowszechniej wykorzystywanym sposobem jest tutaj integracja w formule spędzania wolnego czasu. To czy będzie to wyjazd na weekend do hotelu, czy wspólne wyjście na drinka, zależy w dużej mierze od zamożności samego pracodawcy. Musimy jednak pamiętać, że integracja jest tym głębsza i tym możliwsza, im dalej wywieziemy pracownika od jego domu i odseparujemy od codziennych problemów. Zatem wyjście do lokalu jest pewnym rozwiązaniem, ale musimy się tu liczyć z faktem, że część pracowników bardzo szybko wróci do domu, do którego ma blisko. Inni zajmą się integracją tylko z niektórymi pracownikami, a niektórzy po prostu bardzo szybko przestaną reagować na bodźce nadużywając alkoholu. Dlatego znacznie chętniej wybieranym scenariuszem jest wywiezienie pracowników gdzieś poza miasto, gdzie będą oni w stanie niejako „odłączyć” się od swojego domu, życia rodzinnego i wszystkich zmartwień, które związane są z tym na co dzień.

Sam wyjazd nie może być zorganizowany na zasadzie samego czasu wolnego ani tym bardziej przebiegać pod dyktando jednego wykładu za drugim. Paradoksalnie uzyskamy tutaj jeden i ten sam efekt. To pijaństwo, które będzie odbywać się albo przez cały dzień lub też natychmiast po zakończeniu wykładów. Efekt wspólnego spożywania alkoholu sprzyja integracji, ale jest to efekt połowiczny i nie do końca opłacalny z punktu widzenia samej firmy i współpracy pracowników. To na czym nam zależy w szczególności, to stworzenie ram, w których pracownicy nauczą się wspólnie ze sobą komunikować oraz współpracować. Dlatego właśnie doskonałym rozwiązaniem jest tutaj zorganizowanie aktywności, które wymuszają współpracę i połączenie ich z wieczorną integracją przy ognisku czy dyskotece. Przykładem takiej aktywności może być na przykład bieg przełajowy, impreza z gatunku survival czy na przykład paint ball. Wszystkie te zajęcia wymagają aktywnej współpracy i z naszego punktu widzenia mogą dać najwięcej korzyści dla zespołu. Dodatkowo aktywności tego typu pozwalają na zmotywowanie grupy do wspólnego wysiłku, a także na zwiększenie zaufania do siebie i samej satysfakcji z przebywania wspólnego oraz osiąganych sukcesów. Co więcej, będziemy też w stanie dojrzeć mocne i słabsze strony poszczególnych osób, zwiększymy wzajemne zaufanie, poprawimy komunikacji i damy pracownikom sposobność na odreagowanie stresu.

Artykuł powstał we współpracy z hotelstbruno.pl