Inwestowanie w lokale użytkowe

564

Szukając różnych form inwestowania można spotkać się z propozycją inwestowania w lokale użytkowe. Sposób generowania zysków w tym przypadku jest podobny do kupowania mieszkań pod wynajem. Jednak w inwestowaniu w lokale użytkowe trzeba zwrócić uwagę na większą liczbę ryzyk. Oferta lokali użytkowych skierowana jest do klientów biznesowych, a ci zwykle poszukują miejsca, na którym da się zarobić.

Jak inwestować w lokale użytkowe

W lokale użytkowe można inwestować samodzielnie lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych pośredników. W przypadku samodzielnego prowadzenia inwestycji trzeba pamiętać, że partnerem biznesowym będzie zawsze przedsiębiorca. Managerowie będą zawsze prowadzili trudne negocjacje zmierzające do maksymalnego obniżenia czynszu oraz otrzymania jak największej liczby dodatków (przygotowanie i wykończenie powierzchni, zniżki w czynszu w czasie remontu czy wykonania remontu, wsparcie u zarządców budynku w uzyskaniu odpowiednich zgód na oznaczenie lokalu i montaż reklam).

Inwestując samodzielnie w lokale użytkowe trzeba będzie jednak zacząć od znalezienia właściwego lokalu oraz finansowania zakupu. Wybierając lokal pod inwestycję trzeba zachowywać się jak przedsiębiorca, któremu taki lokal chcemy później wynająć. Ważna jest lokalizacja, dostęp do środków komunikacji, ekspozycja lokalu, możliwości prowadzenia biznesu, np. ze względu na warunki prawne nie każdy lokal może się nadawać na działalność związaną ze sprzedażą alkoholu co w dużym stopniu może ograniczyć zakres potencjalnych najemców. Standard i renoma budynku i okolicy to również ważny czynnik. Warto zrobić rozeznanie jakie firmy już się znajdują w okolicy i kto jest właścicielem innych lokali.

Lokalami pod wynajem można zarządzać samodzielnie lub zlecić to wyspecjalizowanej firmie. Takie firmy czasem zarządzają całymi pasażami handlowymi czy hotelami choć poszczególne lokale i pokoje należą do różnych właścicieli. W takim kompleksowym przypadku jest szansa na duże oszczędności w kosztach zarządzania.

Ile można zyskać inwestując w lokale użytkowe

W zależności od sposobu finansowania oraz prowadzenia inwestycja w lokale użytkowe niesie za sobą wiele ryzyk. Płynność takiej inwestycji może być mocno ograniczona, a zmieniająca się sytuacja rynkowa, której podlegają przedsiębiorcy może wpływać na przychody generowane z poszczególnych lokali. Lokale użytkowe są zwykle droższe od lokali mieszkalnych. Nie służą one bowiem zaspokajaniu podstawowych potrzeb, ale są wykorzystywane do generowania zysków i obracają nimi osoby, które zysk chcą zmaksymalizować. Najdroższe lokale zlokalizowane są w centrach miast i zwykle te lokale cieszą się największym popytem wśród wynajmujących i trudno jest znaleźć wolne powierzchnie. Lokale użytkowe, dla których prestiżowa lokalizacja nie ma znaczenia (hale magazynowe) zwykle są dużo tańsze, ale w ich przypadku znalezienie najemcy może być trudniejsze. Szansę na zysk z inwestycji w lokale użytkowe może dać również prowadzenie lokali sezonowych w lokalizacjach związanych z turystyką. W takim przypadku po intensywnych miesiącach użytkowania można zoptymalizować koszty w okresach zawieszenia działalności.

W mniejszych miejscowościach lokale użytkowe można kupić już od 10 000zł, ale małe lokalne rynki będą charakteryzowały się trudnościami ze znalezieniem godnych zaufania, długoterminowych najemców. Za około 200 tys. zł można nabyć pokój w hotelu w miejscowości wypoczynkowej. Zakup lokalu z dobrą ekspozycją na ruchliwe ulice w centrach miast to wydatek rzędu kilku milionów złotych.