Nieruchomości pod wynajem: czy warto inwestować?

1377

Bez wątpienia każdy, kto posiada jakieś pieniądze powinien je odpowiednio ulokować. Sposobów inwestowania jest obecnie całe mnóstwo. Nie każdy jednak przynosi oczekiwane zyski. Ci, którzy szukają sprawdzonego sposoby inwestowania, a jednocześnie chcą mieć pewność, że mogą liczyć na określony zysk, powinni rozważyć zakup nieruchomości pod wynajem.

Inwestowanie w nieruchomości jest w Polsce naprawdę bardzo popularne. Od dawna mówi się, że nieruchomości to jedne z lepszych aktywów. Są one nie tylko bezpieczne, ale również gwarantują zysk na odpowiednim poziomie. Jeśli chodzi o inwestowanie w nieruchomości, to zakup nieruchomości pod wynajem sprawdza się naprawdę bardzo dobrze. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Co sprawdzi się jako komercyjna nieruchomość na wynajem?

Jak się okazuje, nieruchomości idealnych wówczas, gdy planujemy późniejszy wynajem jest wiele. Postawić można oczywiście na rozmaite lokale handlowe. Jeśli wybierzemy odpowiednią lokalizację, możemy być niemalże pewni, że potencjalnych klientów nie zabraknie. Sprawdza się także powierzchnia biurowa, a także różne magazyny. Tym, co jednak wybierane jest zdecydowanie najczęściej, są mieszkania. Jak się okazuje, jest to bardzo dobra lokata kapitału. Zanim jednak podpiszemy umowę kupna mieszkania, powinniśmy dokładnie przeanalizować jego aspekt inwestycyjny.

Dlaczego inwestowanie w mieszkanie się opłaca?

Zakup mieszkania to naprawdę bardzo dobry pomysł, jeśli chcemy zainwestować w nieruchomości. Co sprawia, że takie rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością? Jest to w dużej mierze efekt bardzo niskich stóp procentowych, które banki oferują osobom rozważającym założenie lokaty terminowej. W efekcie zysk, jaki można odnotować z lokaty jest bardzo niski. Sprawia to, że otwieranie lokaty zwyczajnie się nie opłaca, a jednocześnie trzymanie oszczędności w skarpecie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podobnie jest, jeśli chodzi o obligacje skarbowe. Nie gwarantują one zysku na poziomie, który mógłby zadowolić. Do tego dochodzą dość stabilne ceny mieszkań. Jeśli oszczędności na zakup mieszkania nie wystarcza, można zdecydować się na kredyt, Te oferowane dzisiaj są stosunkowo tanie, co również spowodowane jest dość niskimi stopami procentowymi. Tym, co jednak przekonuje najmocniej jest wysoka rentowność najmu. Jeśli zdecydujemy się na zakup, a następnie wynajmowanie mieszkania w dużym mieście, może liczyć na zysk dochodzący nawet do 6% rocznie. Dla kontrastu warto dodać, że oprocentowanie lokat terminowych wynosi mniej niż 1% w skali roku. Nie trzeba znać się na matematyce, aby zorientować się, które rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej opłacalne.

Co trzeba uwzględnić?

Decydując się na zakup nieruchomości, która ma być następnie wynajmowana, należy pamiętać, aby uwzględnić szereg czynników. Tym, który najmocniej powinno się brać pod uwagę jest oczywiście lokalizacja nieruchomości. Im będzie ona bardziej atrakcyjna, tym większe szanse na to, że lokum uda się szybko i dobrze wynająć. A tylko wtedy będzie można mówić o oczekiwanych zyskach.