Czym się kierować kupując iPada Mini?

1158

Marka Apple znana jest przede wszystkim z unikalnego designu, autorskich systemów i urządzeń zaprojektowanych w niebanalny sposób. W ofercie producenta znaleźć można wszystko od telefonów, przez tablety, po monitory z wbudowanymi komputerami. Jednym z bardziej pożądanych produktów są apple-owskie tablety, czyli iPady. Dostępne są w wielu wariantach konfiguracyjnych, z ekranami o różnej przekątnej i w różnej rozdzielczości. Coraz popularniejsze stają się tańsze iPady mini, w których producent z logiem nadgryzionego jabłka oferuje nam podobne parametry, zamknięte w mniejszej obudowie z mniejszą przekątną ekranu. Czym się kierować kupując iPada w tej wersji? Czego należy unikać i na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim, data produkcji…

Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze iPada mini jest to, w którym roku został on wyprodukowany. Z reguły nie opłaca nabywać się sprzętu elektronicznego datowanego na starszy niż 4 – 5 lat. Taki sprzęt raczej wychodzi z użytku, traci wsparcie techniczne producenta i często znika z linii produkcyjnych, przez co utrudnione staje się nabycie tabletu w dobrym stanie.

Najstarszym iPadem mini jest po prostu iPad Mini, kolejne wersje były produkowane w latach 2013, 2014, 2015. Produkcję iPada Mini z poprzedniej generacji (4) przerwano 18-ego marca 2019 roku. Tego samego dnia światło dzienne ujrzał iPad Mini 5, który zdaje się być najlepszym urządzeniem z tej serii. Dostępny jest w wersjach 64 i 256 GB.

Specyfikacja techniczna starszych i nowszych iPadów mini

Najnowszego iPada Mini 5 warto wybrać głównie na specyfikację techniczną, w jaką został wyposażony. Najnowszy model występuje w wersji z procesorem 8-rdzeniowym o taktowaniu rdzenia 2,49 GHz. Jak do tej pory, jest to najwydajniejsza jednostka, z jaką mieliśmy styczność w tych iPadach. Mimo wzornictwa zbliżonego do iPada Mini  z poprzedniej generacji, ten posiada wsparcie dla przestrzeni barwnej P3 oraz obsługuje rysik Apple Pencil. Takie urządzenie dostaniemy już w cenie 1799 zł.

Starsze iPady z serii Mini przy zakupie mogą przysporzyć sporo komplikacji. Ich dostępność jest na swój sposób ograniczona i często będziemy musieli szukać specjalnej oferty u zagranicznych sprzedawców lub na allegro. Pomimo niższej ceny, urządzenia będą miały znacznie starszy system, mniej pamięci RAM, o wiele słabsze procesory, a także mniej dodatkowych funkcji. O ekrany nie musimy się martwić, bo już od drugiej generacji iPadów Mini stosuje się wyświetlacze Retina Display w rozdzielczości 2048 x 1536px.

Wersja 32, 64 czy 128 gb? Co z wersją cellular?

Jeśli już zdecydujemy, którą wersję iPada Mini chcemy wybrać, warto zwrócić uwagę na ilość wbudowanej pamięci. Jeśli robimy dużo zdjęć, magazynujemy dużą ilość danych, pobieramy z internetu, opcja ze 128 gb wbudowanej pamięci będzie najlepszym wyborem. Dla osób, które cenią sobie dużą ilość wolnej przestrzeni, ale też nie są maniakami pobierania filmów i gier z internetu, poleca się wersję 64 gb. Osoby korzystające z tableta np. w celu szkicowania czy wygodnego przeglądania internetu, mogą zdecydować się na starszą wersję 32 gb (iPad Mini 5 nie jest dostępny w tej wersji). 

Firma Apple oferuje także możliwość korzystania z sieci GSM i kart różnych operatorów. Za odpowiednią dopłatą, możemy nabyć tablet w wersji cellular, który pozwoli łączyć się z użyciem danych komórkowych i wykonywać połączenia przy użyciu tableta.