Jak rozwijać umiejętność negocjowania?

1482

Negocjowanie to umiejętność, której po prostu można się nauczyć. Jeżeli komuś wydaje się, że w tym obszarze jest kompletną “nogą”, a w czasie trudnych rozmów i ustaleń zwykle zajmuje najgorszą pozycję, jak najszybciej powinien coś z tym zrobić. Jest wiele możliwości rozwijania swoich umiejętności komunikacyjnych, a w tym negocjowania. Czasami wystarczy udział w kilku warsztatach rozwojowych, by na gruncie negocjacji poczuć się pewniej.

Umiejętności negocjacji – jak i gdzie można je rozwijać

Najlepszym miejscem do rozwoju swoich umiejętności negocjowania jest udział w warsztatach rozwojowych z obszaru komunikacji interpersonalnej. Można zapisać się na szkolenie otwarte, jakie bywa czasami organizowane przez różne instytucje szkoleniowe. Trafia się wtedy to zupełnie nieznajomej dla siebie grupy ludzi, z którym będzie się ćwiczyć różnego rodzaju sytuacje społeczne, w których trzeba negocjować. Można też skorzystać z możliwości wzięcia udziału w szkoleniach dedykowanych dla pracowników, jakie często są organizowane w dużych firmach i instytucjach. Wtedy bierze się udział w szkoleniu wraz ze znajomymi sobie osobami. Ostatnia możliwość to udział w kilkudniowych treningach wyjazdowych, nazywanych bardzo często treningami interpersonalnymi.

Korzyści z rozwijania umiejętności negocjowania

W życiu zwyczajnie przydaje się umiejętność negocjowania. Dzięki temu, że zbyt szybko nie rezygnujemy z tego co dla nas ważne, podejmujemy dialog, w którym jasno i otwarcie wyrażamy własne potrzeby, możemy częściej osiągnąć istotne cele życiowe. A także zwyczajnie czuć się lepiej – umiejętność skutecznego negocjowania przydaje się w życiu prywatnym oraz zawodowym. Z negocjacjami najbardziej kojarzy się na przykład rozmowa o warunkach płacowych w pracy, o awansie, albo z gruntu rodzinnego – o wakacyjnej destynacji. Jak zatem widać, negocjować można w różnych warunkach i różnych sytuacjach. Najważniejsze to otwarte podejście do partnera – umiejętność negocjacji to nie tylko twarde obstawanie przy swoim, ale tak naprawdę słuchanie, szukanie wspólnych dobrych rozwiązań dla obydwu stron.

Strategia negocjacji

Podczas szkoleń dotyczących negocjowanie ludzie uczą się różnych strategii. Jedne z nich bardziej pasują do osobowości danego człowieka, inne w ogóle mu nie odpowiadają. Warto pamiętać jednak o tym, że negocjacje to nie tylko rywalizacja o to, kto ostatecznie wygra. Strategia, w której tylko jedna ze stron jest zadowolona z wyniku negocjacji, tak naprawdę w dłuższej perspektywie prowadzi nawet do zerwania relacji. Lepiej zatem opierać się na innym podejściu, nazwanym z języka angielskiego win-win. Co to oznacza? Że podczas negocjacji dochodzi się do ustaleń, które zadowalają obydwie strony. A zatem każda ze stron jest niejako wygraną. W ten sposób ważny jest interes każdego z partnerów negocjacji, co bardzo dobrze wpływa na przyszłość relacji. Jak zatem widać czarno na białym, umiejętność negocjacji to po prostu bardzo zaawansowana umiejętność komunikacyjna, przydająca się w każdym obszarze życia człowieka.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center