Jak stawiać na drużyny, które niedawno awansowały

687
  • Jak często następuje spadek drużyny po awansie?
  • Jak często drużyny, które awansowały, niespodziewanie pokonują elitarne kluby?
  • W jaki sposób trudności drużyny świeżo po awansie są przydatne dla obstawiających?

Wydaje się oczywiste, że drużyny piłkarskie przeżywają trudne chwile, kiedy po awansie spotykają przeciwników wyższej klasy. Zdolność szacowania tych trudności może być przydatna dla obstawiających. Analizując wyniki drużyn, które niedawno awansowały, i porównując je z drużynami „o wyższym potencjale” w wyższej lidze, można odkryć niedokładnie dobrane kursy, które pozwolą na korzystne obstawianie. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

W pięciu największych ligach piłkarskich Europy trzy drużyny spadają (tracą miejsca w ligach), a trzy awansują (przechodzą do wyższej ligi) po zakończeniu każdego sezonu. Niemiecka Bundesliga jest nietypowa pod tym względem, gdyż stosuje się w niej system dodatkowych meczów, które decydują o trzecim miejscu spadku i awansu.

Jak często następuje spadek drużyny po awansie?

Na podstawie danych z poprzednich sześciu sezonów w pięciu największych ligach piłkarskich Europy (Premier League, La Liga, Bundesliga, Serie A i Ligue 1) można zaobserwować, jak duże są różnice jakości między najwyższą klasą rozgrywkową i o jeden stopień niższą. Wskaźnikiem jest częstotliwość spadków drużyn w ciągu trzech sezonów od awansu.

Jak często następuje spadek drużyny po awansie?

Liga Spadki drużyn
w pierwszym sezonie
 Procent spadków
w pierwszym sezonie
 Spadki drużyn
w ciągu trzech sezonów
 Procent spadków
w ciągu trzech sezonów
Premier League6/1833,33%10/1855,55%
La Liga3/1816,66%7/1838,88%
Bundesliga5/1241,66%6/1250%
Serie A7/1838,88%11/1861,11%
Ligue 17/1838,88%10/1855,55%

Na podstawie powyższej tabela wyraźnie widać, jak odmienne mogą być różnice między dwiema ligami w zależności od kraju. Tylko 16,66% drużyn spadło do niższej ligi po jednym sezonie w La Liga. Można więc powiedzieć, że ligi Segunda B i La Liga są bardziej zbliżone pod względem potencjału niż druga liga niemiecka i Bundesliga (41,66% spadków).

Drużyny beniaminków tradycyjnie mają ogromne trudności w spotkaniach w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii — w trakcie ostatnich sześciu sezonów tylko 44,5% z nich utrzymało się przez więcej niż trzy sezony. Ta różnica jest jeszcze wyraźniejsza w przypadku Serie A, gdzie tylko 38,89% zespołów utrzymało się przez ponad trzy sezony po awansie.

Warto także zauważyć, że w ciągu 15 lat jedynie raz wszystkie trzy drużyny po awansie pozostały w Premier League na kolejny sezon (QPR, Norwich i Swansea w sezonie 2011/2012).

Jak często drużyny, które awansowały, niespodziewanie pokonują elitarne kluby?

Kiedy drużyna zdobywa awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w swoim kraju, graczy i fanów ekscytuje możliwość spotkań z elitarnymi przeciwnikami. Drużyny świeżo po awansie stają jednak przed ostrą walką o punkty, kiedy grają z tymi najlepszymi klubami.

Czy zawsze warto stawiać na elitarne drużyny w spotkaniach z nowo awansowanymi? Jak często nowicjusze w lidze pokonują przeciwności i cieszą się sukcesem? Przyjrzyjmy się liczbom.

Na podstawie danych z sezonów Premier League od 2010/2011 do 2015/2016 możemy sprawdzić, jak radzą sobie nowo awansowane drużyny w meczach przeciw elitarnym klubom (sześciu najlepszym drużynom z poprzedniego roku) w porównaniu z resztą ligi.

W jaki sposób trudności drużyny świeżo po awansie są przydatne dla obstawiających?

Bukmacherzy często nie doceniają szans nowo awansowanych klubów na zwycięstwo i przypisują elitarnym klubom zawyżone kursy. Pozwala to obstawiającym wykorzystać powyższe dane w celu uzyskania przewagi nad bukmacherami.

W tym celu wystarczy porównać zakładane prawdopodobieństwo pokonania elitarnego klubu (który zakończył sezon w pierwszej szóstce w poprzednim roku) przez nowo awansowaną drużynę z oferowanym kursem. Wykryte niezgodności wskazują na wartościowe zakłady.

Skąd wiadomo, czy drużyna będzie skuteczna po awansie?

Ogólnie rzecz biorąc, świeżo awansowane drużyny napotykają trudności podczas gry w wyższych ligach. Nawet jeśli pozostają w nich przez ponad trzy sezony, często potrzebują wielu lat, aby zagrozić klubom systematycznie kończącym sezon w pierwszej szóstce. W jaki więc sposób kluby Leicester City czy RB Leipzig oparły się tej prawidłowości?

“Aby znaleźć wartościowe zakłady, należy porównać zakładane prawdopodobieństwo, że nowo awansowana drużyna pokona klub, który zakończył sezon w pierwszej szóstce w poprzednim roku, z faktycznie oferowanym kursem.”

Skuteczna walka z elitarnymi klubami zaraz po awansie wymaga, aby drużyny podejmowały ryzyko. Nowoczesną piłką nożną rządzą finanse. Jeśli drużyna postawi na potencjalny awans i poniesie porażkę, konsekwencje mogą być katastrofalne. Jeśli jednak osiągnie odpowiednią równowagę, będzie miała szanse na sukces.

Drużyny od razu inwestujące w dobrych graczy — którzy mają im pomóc w walce w wyższych ligach — mogą popaść w poważne zadłużenie, jeśli nie uzyskają awansu. Inne drużyny mogą czekać z inwestycjami w graczy do momentu, gdy są już pewni awansu — z nadzieją, że nowy skład będzie zgrany i skuteczny już od pierwszych spotkań. Kluby takie jak Leicester City, RB Leipzig i Eibar w stabilny sposób inwestowały i rozwijały się, aby awansować z niższych lig w swoich krajach, a wreszcie walczyć z elitą.