Jak zarabiać na Amazon ?

1239

Amazon to korporacja, która umożliwia dostęp do potężnego rynku. W zamian za to jednak jest to jedna z najtrudniejszych platform sprzedażowych. Aby zarabiać właśnie, tam musimy spełnić wiele wymogów oraz stosować się do bardzo rygorystycznego regulaminu. Jednak jak zarabiać na Amazon ?

Jak zarabiać na Amazon?

Na samym starcie musimy się przygotować do sprzedaży oraz zdobyć potrzebną wiedzę. Na każdym kroku musimy pamiętać o tym, że każdy błąd wiążę się z blokadą konta. A nie jesteśmy w stanie rejestrować tej samej firmy dwukrotnie, także rozpoczęcie sprzedaży na Amazonie to droga w jedną stronę.

Przed rozpoczęciem sprzedaży na Amazonie musimy się dobrze zastanowić, wymaga on od nas opieki 365 dni w roku. Jest to platforma, premiuje dużych sprzedawców, a małym przedsiębiorcom trudno uchronić się przed ewentualnymi karami za nieprzestrzeganie zasad.

Trudności, jakie na nas czekają

Głównym błędem wielu ludzi jest nieznajomość regulaminu. Amazon to platforma, której wymagania dotyczące obsługi klienta czy sprzedaży są bardzo wygórowane. Wiele polskich, lokalnych platform nie oczekuje tak wiele od sprzedawców, dlatego Polacy często nie są gotowi na rozpoczęcie sprzedaży na Amazonie.

Polskie sklepy nie dotrzymują terminu wysyłki czy dostarczania paczki na czas. Na Amazonie nie ma takiej możliwości, każde przewinienie jest odnotowywane i wedle jego wagi pracownicy decydują o tym, czy konto zostanie zablokowane.

Jakie warunki musimy spełnić ?

Podstawowym warunkiem jest prowadzenie sprofesjonalizowanej działalności gospodarczej. Kolejnym warunkiem jest dostarczenie odpowiednich dokumentów. Musimy je doręczyć we właściwym formacie, formie oraz muszą one być przetłumaczone na odpowiedni język. Jeśli na tym etapie coś przeoczymy bądź popełnimy jakiś błąd, zostaniemy odrzuceni, a nasza firma już nigdy nie zostanie dopuszczona.

Co sprzedawać ?

Na Amazonie poza wieloma producentami znajduje się też sporo dystrybutorów. Takie osoby sprowadzają produkty od producentów, nakładają na nie swoją markę i sprzedają pod własnym znakiem. Przede wszystkim produkty, które sprzedajemy, musimy dobrze znać.

W przypadku zgłoszenia przez klienta, że produkt dotarł do niego zniszczony, a jest to np. szkło to Amazon bez sprawdzania wierzytelności tej informacji, zwróci klientowi pieniądze.

Jak bronić się przed niesłusznymi oskarżeniami?

Kluczowa w tej sytuacji jest informacja od klienta. Zawsze chcemy prowadzić do tego, aby klient dowiódł, że taka sytuacja się wydarzyła. Musimy oczekiwać od klienta dokładnego opisu sytuacji i zdjęć. W przypadku odmowy na podstawie regulaminu nie musimy zwracać klientowi pieniędzy.

Amazon FBA

W przypadku rozpoczęcia sprzedaży na Amazonie mamy do wyboru dwie opcji, jeśli chodzi o wysyłkę. Samodzielna wysyłka bądź skorzystanie z usługi Fulfillment By Amazon. Polega ona na wysłaniu produktów do magazynu Amazona i to on będzie zajmował się wysyłką. Zaletą jest znaczny wzrost sprzedaży, jednak jest to dość kosztowne rozwiązanie.

Sprzedaż na Amazonie to nie taka prosta sprawa jak się niektórym wydaje. Musimy się do niej dobrze przygotować, aby nie doświadczyć niemiłych niespodzianek.

Artykuł powstał przy współpracy z Nethansa.com