Jaka jest różnica między futbolem amerykańskim a rugby?

826

Futbol amerykański i rugby są pod wieloma względami podobnymi sportami, obie cechują się dużą ilością fizyczności, biegania i agresji.

Nie jest to zaskakujące, gdy zdajesz sobie sprawę, że futbol amerykański i rugby są związane z futbolem amerykańskim rozwijającym się od rugby w XIX wieku. Istnieją jednak podstawowe różnice między grami.

Rozprzestrzenienie geograficzne

Chociaż futbol amerykański jest rozgrywany w wielu różnych krajach na całym świecie, zdecydowanie najwięcej graczy jest w USA. Rugby ma jednak znacznie większy zasięg geograficzny. Rugby jest popularny w krajach europejskich, takich jak Anglia, Szkocja, Irlandia Walia i Francja, a także w krajach półkuli południowej, takich jak Australia, Nowa Zelandia, Afryka Południowa i Argentyna. Jest to również jeden z szybko rozwijających się sportów zespołowych w USA.

Przedmiot gry

Celem futbolu amerykańskiego jest zdobycie większej liczby punktów niż drużyna przeciwna poprzez noszenie piłki za linią dotykową przeciwnika (zwaną przyziemieniem). Zespoły mogą również zdobywać punkty, kopiąc piłkę między słupkami, co jest znane jako bramka w polu.

Obiekt rugby jest bardzo podobny, ale piłka musi być przenoszona za linią dotykową przeciwnika, a następnie umieszczana w dół, co nazywa się próbą. Punkty można również zdobywać, kopiąc piłkę między słupkami bramki (znanymi jako konwersja / upuszczenie bramki / rzut karny), w zależności od okoliczności.

Piłka

Futbol amerykański i piłki do rugby na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, ale są różne. Piłki do rugby mają około 27 cm długości i ważą około 1 funta, podczas gdy futbol amerykański waży kilka uncji mniej, ale jest nieco dłuższy na 28 cm. Futbol amerykański ma również bardziej spiczaste końce i szew, które ułatwiają rzucanie.

Liczba graczy

Drużyny rugby są znacznie większe niż ich odpowiedniki z futbolu amerykańskiego. Drużyny rugby mają na boisku jednocześnie piętnastu graczy, podczas gdy drużyny futbolu amerykańskiego mają tylko jedenaście.

Zmiany

W rugby drużyny mogą dokonać do siedmiu zmian w meczu (w zależności od określonych zasad ligi / turnieju), a gdy zawodnik opuści boisko, nie może wrócić na boisko, chyba że dozna kontuzji i brak innych dostępnych zamienników. Jednak w futbolu amerykańskim drużynom przysługuje nieograniczona liczba rezerwowych.

Pole do gry

Boiska do futbolu amerykańskiego są krótsze niż boiska do rugby, o łącznej długości 109,73 m w porównaniu do 120 m rugby. Boiska do rugby są również znacznie szersze na 70 m w porównaniu do 48,77 m w futbolu amerykańskim.

Wyposażenie ochronne

Gracze rugby grają przy minimalnym wyposażeniu ochronnym, większość z nich tylko z gumową osłoną. W futbolu amerykańskim oprócz gumowej osłony noszona jest jednak duża ilość sprzętu, w tym kask, ochraniacze ramion i klatki piersiowej, ochraniacze nóg. Nie są one opcjonalne i muszą być noszone przez wszystkich graczy.

Kontakt fizyczny

Zarówno futbol amerykański, jak i rugby to gry, które cechują się dużym kontaktem fizycznym i są wymagające fizycznie. Wpływy w futbolu amerykańskim mogą być często większe ze względu na ilość noszonego sprzętu ochronnego.

Jednak gracze w rugby dokonują znacznie więcej starć niż ich amerykańscy odpowiednicy, średnio szesnaście na mecz w porównaniu ze średnią amerykańskiego futbolu wynoszącą zaledwie cztery.