Jaka jest różnica między ping-pongiem a tenisem stołowym?

2741

Tenis stołowy i ping-pong to w zasadzie ta sama gra i nie ma między nimi większych różnic. Prawdziwa różnica polega jednak na postrzeganiu. Tenis stołowy to poważna, konkurencyjna strona sportu, w której ludzie rywalizują w ligach i rozgrywkach pucharowych na całym świecie, a także w mistrzostwach międzynarodowych.

Ping-pong jest prawie identyczną grą (chociaż istnieje kilka odmian, w tym oczywiście dobrze znana gra w piwnego ponga) , w którą gra się w znacznie bardziej nieformalny i towarzyski sposób. Chociaż nie wszyscy mogą zgodzić się z tymi różnicami, ci, którzy wolą grać w bardziej towarzyską grę w „ping pong”, mogą wprowadzić niewielkie poprawki.

Różnice

We wczesnych latach sportu zarówno ping pong, jak i tenis stołowy były używane i można je było stosować zamiennie. Jednak ze względu na obawy o spory dotyczące znaków towarowych dotyczące nazwy ping-pong, ITTF (Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego) , pisząc znormalizowane zasady tego sportu, wybrał słowa tenis stołowy.

Dziś wielu poważniejszym graczom tenisa stołowego nie podoba się gra określana jako ping pong. Uważają, że onomatopeiczny charakter tego słowa sprawia, że ​​gra wydaje się niewłaściwa i sprawia, że ​​brzmi niepoważnie i dziecinnie.

Jednak społeczność ping ponga przyjęła luźniejszą i mniej formalną nazwę. Koncentrując się nie na rywalizacji, ale na towarzyskiej i zabawnej stronie gry, mają tendencję do grania w uproszczoną wersję gry wolną od bardziej skomplikowanych zasad gry w tenisa stołowego.

Usługa

W tenisie stołowym należy rzucić piłkę o więcej niż sześć cali w górę z otwartej dłoni, a następnie uderzyć zza linii bazowej stołu. Jednak w mniej formalnych grach w ping ponga serw może zostać trafiony bezpośrednio z ręki lub po odbiciu na stole.

Punktacja

W nowoczesnym tenisie stołowym gry zwiększają się do 11 punktów, a gracze mają dwie porcje na raz. Jednak w wielu meczach ping pongowych stosuje się tradycyjny 21-punktowy format, w którym każdy gracz ma na przemian pięć serwów.

Rundlauf

Oprócz zwykłych pojedynczych i podwójnych meczów ping pong ma kilka odmian na całym świecie. Jednym z nich jest Rundlauf (okrągły stół). Pochodzący z Niemiec jest to fantastyczny sposób dla większych grup graczy, aby jednocześnie mogli cieszyć się ping-pongiem. Zasadniczo dwie drużyny graczy tworzą dwie kolejki prowadzące przeciwnie do ruchu wskazówek zegara wokół stołu do tenisa stołowego.

Piłka jest podawana pierwszemu członkowi jednej drużyny, a następnie każdy gracz wykonuje swoją turę na końcu stołu, aby uderzyć piłkę, zanim ruszy dalej i przejdzie na tył kolejki. Utrata punktu może oznaczać eliminację z gry utraty życia w zależności od poszczególnych reguł.

Chociaż wywodzi się z Niemiec, Rundlauf staje się coraz bardziej popularną wersją ping ponga i może w nią grać od 10 do 16 graczy. W tenisie stołowym nie istnieje taka grupowa forma gry.