Kajakarstwo zasady

217

Kajakarstwo to sport wodny, w którym sportowcy ścigają się długimi łodziami (kajakami) po spokojnej wodzie, starając się dotrzeć do mety w jak najkrótszym czasie.

Kajakarstwo w celach rekreacyjnych i sportowych jest stosunkowo nowym zjawiskiem, które zyskało popularność na przełomie XX i XXI wieku. Przez wiele lat kajaki były po prostu łodziami używanymi do podróżowania, podczas gdy kajaki były pierwotnie rzeźbione przez Eskimosów do celów myśliwskich.

Canoe Sprint to impreza olimpijska od 1936 roku. Początkowo sport ten był jedyną konkurencją dla mężczyzn, ale do 1948 roku kobiety Canoe Sprint zostały wprowadzone do programu olimpijskiego.

Niemiec, Birgit Fischer, jest uważany za najlepszego sportowca Canoe Sprint w historii, który zgromadził imponujące 8 złotych i 4 srebrne medale podczas długiej i znakomitej kariery. Europa jako całość całkowicie zdominowała zawody sprinterskie, a zdumiewające 90% wszystkich medali olimpijskich trafia do krajów europejskich od 1936 roku.

Obiekt gry

Cel Canoe Sprint jest prosty: dotrzeć do mety w jak najkrótszym czasie. Sprint kajakowy może być wykonywany na łodzi kajakowej lub kajakowej z wieloma różnymi zawodnikami w różnych odległościach.

Obecnie na igrzyskach olimpijskich odbywa się dwanaście różnych wydarzeń związanych ze sprintem kajakowym, które są wymienione poniżej. Litera oznacza typ użytej łodzi („C” dla kajaka, „K” dla kajaka), a liczba oznacza liczbę sportowców konkurujących na tej łodzi:

 • C-1 200 mężczyzn
 • C-1, mężczyźni 1000 metrów
 • K-2 1000 metrów mężczyzn
 • K-1 200 mężczyzn
 • K-1 1000 mężczyzn
 • K-2, mężczyźni 200 metrów
 • K-2 1000 metrów mężczyzn
 • K-4, mężczyźni 1000 metrów
 • K-1 200 kobiet
 • K-1 500 kobiet
 • K-2 500 kobiet
 • K-4 500 kobiet

Gracze i wyposażenie

Konkretny sprzęt używany podczas zawodów w sprincie kajakowym zależy od długości wyścigu, rodzaju wyścigu, a także liczby uczestników.

Kajaki – wyścigi kajakowe

Łódki kajakowe są popychane i kierowane przez wodę za pomocą wiosła z pojedynczym ostrzem, przy czym sportowcy ustawiają się na jednym kolanie, jednocześnie umieszczając przed sobą przeciwną nogę dla maksymalnej stabilności i kontroli. Większość łódek wiosłowych Canoe Sprint jest zbudowanych z drewnianym uchwytem zapewniającym dobrą przyczepność, trzonkiem z włókna węglowego i ostrzem z włókna węglowego.

Kajak – wyścigi kajakowe

Łodzie kajakowe są przepychane przez wodę za pomocą wiosła z podwójnym ostrzem, a sportowcy stopami sterują łodzią za pomocą steru. Wiosła stosowane w łodziach sprinterskich kajakowych są zazwyczaj wykonane z materiału z włókna węglowego i / lub włókna szklanego.

Pasy

Każda łódź w Sprint Kajakowym ma przydzielony własny tor, do którego musi sztywno się trzymać podczas wyścigu. Każda łódź, która dryfuje poza 5-metrową granicą, może zostać zdyskwalifikowana.

Punktacja

W Canoe Sprint nie ma procesu punktacji. Jest to po prostu kwestia zasilenia łodzi, aby dotrzeć do mety w najszybszym możliwym czasie, aby wygrać wyścig. Wyścigi mogą czasami odbywać się od samego początku do końca, a kiedy to się dzieje, może wymagać „fotograficznego wykończenia” w celu ustalenia, który zawodnik / drużyna wygrała wyścig. Zwycięski wygrywa ten, który dziób łodzi (koniec lub koniec łodzi) przekroczy linię pierwszą.

Zwycięstwo

Zwycięzcą wyścigu kajakowego jest zawodnik / drużyna, która jako pierwsza dotrze do mety. Na Igrzyskach Olimpijskich odbywa się początkowo seria wyścigów „upałowych”. Im lepiej zawodnik / drużyna wykonuje zawody, tym większa szansa, że ​​dotrą do finałowego wyścigu, w którym łódź, która przekroczy linię mety przed jakąkolwiek inną, otrzyma złoty medal.

Zwycięzcy biegu lub półfinału zostaną wyznaczeni na środkowe tory w kolejnych wyścigach. W przypadku remisu między dwiema łodziami oba przejdą do następnego wyścigu, przy czym jedna z łodzi będzie konkurować na wolnym torze znanym jako „0”. Jeśli nie ma wystarczającej liczby pasów, aby pomieścić wszystkie łodzie, łodzie, które zawiązały, wezmą udział w innym wyścigu, aby ustalić, kto przejdzie. Jeśli w finale jest remis, obaj zawodnicy / drużyny otrzymają złoto.

Zasady sprintu kajakowego

 • Wyścigi kajakowe Sprint odbywają się na dystansie 200 metrów, 500 metrów i 1000 metrów.
 • Ścieżki są przydzielane w zależności od wyników w biegach. Zwycięzcy otrzymują środkowe pasy, które są uważane za nieco korzystne.
 • W zawodach drużynowych nie można w żadnym momencie zamienić członków załogi, niezależnie od obrażeń, choroby lub innych czynników łagodzących. Każda drużyna lub zawodnik, który nie może występować z jakiegokolwiek powodu, zostanie zdyskwalifikowany.
 • Popełnienie któregokolwiek z poniższych fauli może skutkować ostrzeżeniem lub całkowitą dyskwalifikacją:
  • Spóźniam się na wyścig
  • Brakuje wyścigu
  • Popełnianie dwóch fałszywych uruchomień
  • Łamanie reguły 5-metrowej, która nakazuje, aby łodzie przez cały czas pozostawały w obrębie linii 5-metrowej
 • Wszystkie łodzie zostaną również poddane kontroli pod koniec wyścigu, aby upewnić się, że przestrzegają wcześniej ustalonych zasad i przepisów. Każda łódź, która okaże się, że nie przestrzega tych zasad (np. Ważenie w świetle) zostanie zdyskwalifikowana.
 • Zawodnik lub drużyna może protestować przed ostrzeżeniem lub ostrzeżeniem, ale musi to zrobić natychmiast po zakończeniu wyścigu (maksymalnie 20 minut) przed komisją zawodów. Komitet podejmie szybką decyzję, a jeśli zawodnik / drużyna nie zgodzi się z tym orzeczeniem, mogą następnie zbliżyć się do jury w ciągu następnych 20 minut. Wszelkie decyzje jury są ostateczne.