Jak karmić szczeniaka, czyli coś o żywieniu małych psów

1550

Karmienie szczeniaka

Jeśli zostałeś szczęśliwym właścicielem małego czworonoga, musisz wiedzieć, że jego żywienie powinno zdecydowanie różnić się od sposobu żywienia dorosłego psa. Prawidłowa dieta jest szczególnie istotna w życiu szczeniąt. To, co młode psy otrzymają w pierwszym okresie ich życia, będzie rzutowało na ich rozwój i zdrowie w latach kolejnych. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej, co może jeść szczenię, a czego nie i jak powinno wyglądać jego żywienie.

Szczenięta w okresie wzrostu i rozwoju mają bardzo duże potrzeby żywieniowe. Nie powinno to dziwić, zważywszy na fakt, że w ciągu pierwszego roku życia ich masa urodzeniowa zwiększa się aż kilkadziesiąt razy. Oprócz szybkiego wzrostu okres ten cechuje się również rozbudową tkanki mięśniowej oraz szkieletu, wymianą zębów oraz rozwojem układu pokarmowego. Wsparcie w postaci odpowiednio dobranej karmy będzie miało wpływ na zdrowie i życie dorosłego psa. Wyrobienie u szczeniąt odpowiednich nawyków żywieniowych to również inwestycja w ich zdrowy rozwój.

Tuż po narodzeniu

W pierwszym okresie życia szczeniąt kluczowe znaczenie odgrywa pokarm ich matki. Zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne dla ich rozwoju składniki pokarmowe. Jest w 100% przystosowany do ich potrzeb i łatwo przyswajalny. Nie ma zatem potrzeby, by podawać szczeniakowi cokolwiek innego. W ten sposób powinno wyglądać żywienie pieska od urodzenia do ukończenia przez niego 4 tygodnia życia.

W kolejnym etapie szczenięcia, choć nadal jeszcze karmione jest mlekiem matki (tak będzie do około 7 – 8 tygodnia jego życia), można stopniowo wprowadzać pokarmy stałe. Ich porcję zwiększamy aż do momentu, gdy osiągnie zalecaną przez specjalistów ilość. Około 8 tygodnia piesek jest już gotowy przejść całkowicie na karmę. Jest to też okres, w którym szczenięta zabierane są często od matki.

Sytuacją nieco odmienną będzie, jeśli szczenię nie ma matki lub ta z jakichś powodów nie może go ona karmić (jest chora, nie ma wystarczającej ilości mleka itd.). Wtedy trzeba sięgnąć po dodatkowe środki, czyli specjalne preparaty dla małych szczeniąt. Nieodpowiednie jest karmienie małego psa mlekiem krowim, gdyż jego skład jest zupełnie inny niż mleka matki. Nie zaspokoi zatem jego wszystkich potrzeb żywieniowych. W sytuacjach takich dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać najodpowiedniejszą dla małego czworonoga mieszankę.

Żywienie szczeniąt

Pies, który skończył już 8 tygodni, może jeść samodzielnie i należy przestawić go wyłącznie na karmę lub gotowane specjalnie dla niego jedzenie. Gotowe karmy mają tę przewagę, że przygotowywane są z uwzględnieniem potrzeb żywieniowych szczeniąt (ich zapotrzebowanie kaloryczne jest niemal dwukrotnie większe niż dorosłych psów) i opracowują je specjaliści.

W diecie szczeniąt nie powinno zabraknąć żadnych istotnych dla ich rozwoju składników. Odpowiednia zawartość białka, tłuszczów, witamin i składników mineralnych gwarantuje ich prawidłowy wzrost i rozwój.

Z uwagi na specjalne potrzeby żywieniowe szczeniąt nie należy stosować karm dla dorosłych psów, ale takich, które dostosowane do ich wieku. Odpowiednia informacja powinna znaleźć się na opakowaniu. O poradę można zapytać też lekarza weterynarii.

Właściciele psów spośród dostępnych na rynku produktów dla szczeniąt mają do wyboru karmy suche lub mokre. Te pierwsze można ewentualnie przed podaniem pupilowi zwilżyć wodą.

Jak często karmić szczenięta?

Mały piesek ma też mały brzuszek. Przy jednym karmieniu zjada więc stosunkowo niewiele. Jego potrzeby żywieniowe są jednak duże. Aby je zaspokoić, musi jeść często. Posiłki powinny być więc nieduże, ale podawane w krótkich odstępach czasu.

Przyjmuje się, że szczenięta do 6 miesiąca życia powinny otrzymywać dzienną porcję karmy podzieloną co najmniej na 3 posiłki. Może się jednak zdarzyć, że najmniejsze pieski będą jadły 4, a niekiedy nawet 6 razy dziennie. Do trzech posiłków dzienne warto zejść po ukończeniu przez szczenię 3 miesiąca życia, a do 2 dziennie po ukończeniu przez nie 6 miesiąca.

Pupil powinien być karmiony zawsze o tych samych porach dnia. Rutyna w życiu małego, jak i większego psa jest tak samo istotna, jak w przypadku małych dzieci. Pomaga wykształcić właściwe nawyki żywieniowe i daje pupilowi poczucie bezpieczeństwa.

Na zjedzenie posiłku warto dać pieskowi ograniczoną ilość czasu. Wystarczy 20 minut do pół godziny. Po tym czasie, nawet jeśli szczenię nie zjadło wszystkiego, należy opróżnić miskę. Stały dostęp do karmy prowadzi zwykle do wykształcenia złych nawyków żywieniowych, a co gorsza przekarmiania i otyłości psa. Nadwaga i otyłość psów jest dziś bardzo poważnym problemem. Uniknąć można jej, przykładając szczególną uwagę do sposobu żywienia psa już od pierwszych miesięcy jego życia. Będzie to z korzyścią zarówno dla jego sylwetki, jak i jego zdrowia.

Więcej na temat sposobu żywienia psów oraz szczeniąt przeczytać można na stronie https://SklepZoologic.pl