Kobiety zarabiają za dużo. Mężczyźni nie są wtedy szczęśliwi

61

Mężczyźni stresują się, gdy są jedynymi żywicielami rodziny. Stresują się również, gdy ich żony zarabiają za dużo. Mężczyźni, których wspierają ich żony, są najbardziej zestresowani.

Przez 15 lat (2001 – 2015) naukowcy z University of Bath badali 6000 par heteroseksualnych w USA, analizując ich zarobki, wzajemne relacje i związany z nimi poziom stresu.

Badania pokazują, że bycie jedynym żywicielem rodziny powoduje, że mężowie martwią się przejęciem całej odpowiedzialności za finanse. Poziom stresu maleje, gdy płace ich żon zbliżają się do 40 procent. dochód gospodarstwa domowego i dla większości mężczyzn jest to optymalny poziom dochodu dla żony. Jeśli jednak płace kobiet są wyższe, poziom stresu mężów stopniowo wzrasta. Najbardziej zestresowani są mężczyźni wspierani przez własne żony.

Według tych samych badań kobiety uważają, że mężowie nie zarabiają wystarczająco dużo, jeśli ich zarobki są mniejsze niż 50 procent. całkowity dochód rodziny.

„Wyniki te sugerują, że normy społeczne określające, kto zarabia na życie, mogą być niebezpieczne dla zdrowia mężczyzn” – mówi dr Joanna Syrda, ekonomistka z School of Management University of Bath. Pokazują również, jak silne i trwałe są normy dotyczące tożsamości płciowej i tradycyjny model rodziny, w którym mężczyzna zawsze zarabia więcej niż kobieta.

Co ciekawe, mężowie nie odczuwali stresu związanego z dochodami żon, jeśli zarabiali znacznie lepiej niż przed ślubem.

Mężczyźni, których żony zaczęły zarabiać więcej podczas małżeństwa, czują się „bezwartościowi” i są przygnębieni, nerwowi i zdesperowani. Strach nasila się podczas rozwodu i podziału majątku, co wiąże się z poważnymi obawami o pogorszenie się sytuacji materialnej.

Według American Pew Research Center tylko 13 procent kobiet w USA w latach 80. zarabiało więcej niż ich mężowie. W 2017 r. 30 procent kobiet zarabiało lepiej niż ich małżonek – z rosnącym trendem.