Komputer poleasignowy – 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie

2564

Zdarza się, że ograniczony budżet nie pozwala nam na zakup nowego, wydajnego sprzętu z najwyższej półki cenowej. Czy warto wybierać zatem tanie urządzenia z salonu? O wiele lepszym rozwiązaniem okaże się nabycie komputera poleasingowego. Te niedrogie sprzęty dają szansę na spore oszczędności. Co należy sprawdzić podczas zakupów?

Cena

Największym atutem komputerów poleasingowych jest ich cena. Sprzęt, który jako nowy kosztował 4 czy 5 tysięcy złotych po 2-3 latach można nabyć za jedną trzecią tej kwoty. Laptopy i sprzęty stacjonarne pochodzące z leasingu wyposażone są w nowoczesne, wydajne procesory, zatem za znacznie obniżoną cenę zyskujemy bardzo dobry sprzęt. Oczywiście kryterium finansowe nie może być jedynym i decydującym. Tanie laptopy poleasingowe dostępne są w różnych cenach, ale nie warto ulegać pozornie kuszącym ofertom, lecz dokładnie przeanalizować kolejne parametry opisane poniżej.

Klasa sprzętu

Kwestia klasy sprzętu odzwierciedla stan urządzenia, a także czas, w jakim było użytkowane. Jeżeli chcemy nabyć dobry komputer poleasingowy, który będzie wyeksploatowany i posłuży przez kolejne lata, koniecznie należy skupić się na segmencie klasy A – urządzeniach dokładnie sprawdzanych, zanim trafią do klientów. Noszą one niewielkie ślady użytkowania, są w pełni sprawne i wyróżniają się bardzo dobrym stanem technicznym i wizualnym. Komputery klasy B i C kosztują, co prawda, mniej, ale noszą znacznie większe ślady zużycia. Wysokiej klasy laptopy poleasingowe oraz komputery stacjonarne poleasingowe można znaleźć w wielu sklepach internetowych. Wśród nich dominują sprzęty klasy A i A-.

Skąd pochodzi laptop?

Na zużycie i ogólny stan sprzętu nierzadko wpływa to, gdzie był on użytkowany. Leasing wschodnioeuropejski i polski skupuje najczęściej laptopy w gorszym stanie niż te pochodzące z krajów skandynawskich, które wyglądają niemal jak nowe. Jednakże i na Polskim rynku znajdziemy znakomite urządzenia warte zakupienia.

Gwarancja

Część sklepów zajmujących się remarketingiem elektroniki udziela gwarancji swoim klientom. Oznacza to, że kupując laptopy poleasingowe i komputery stacjonarne pochodzące z leasingu można liczyć na to, że wszelkie wykryte wady zostaną niezwłocznie naprawione. Niekiedy urządzenie wymienia się na inne.

Oryginalny system

Dodatkowym plusem komputerów poleasingowych jest to, że najczęściej mają one zainstalowany oryginalny system operacyjny. Podczas zakupów trzeba zwrócić uwagę na tę kwestię. Obecność legalnego oprogramowania dodatkowo obniży koszt inwestycji w używany sprzęt.

Komputery poleasingowe to nowoczesny sprzęt o wysokich parametrach technicznych. Jest on poddawany starannej, pieczołowitej konserwacji, dlatego może z powodzeniem posłużyć kolejnym właścicielom. Jego najważniejszą zaletą okazuje się cena, choć również walory technologiczne nierzadko okazują się bardziej zachęcające, niż w przypadku nowych i tanich komputerów. Podczas zakupów koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi leasing, klasę urządzenia, obecność gwarancji i oprogramowania. Wówczas można być pewnym, że sprzęt nie zawiedzie w trakcie kolejnych lat użytkowania.