Kurs Funta brytyjskiego – ( GBP/PLN ) – Wykres, notowania

funt brytyjski kurs

3569

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena funta? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania funta brytyjskiego

funt brytyjski GBPpolski złoty PLNGBP (funt brytyjski) / PLN (polski płoty)

Market quotes are powered by TradingView.com

Kurs funta – wykres

Śledź kurs funta na wykresie i obserwuj trendy. Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistym.

Waluta: Funt brytyjski

Funt brytyjski, inaczej funt szterling jest walutą Zjednoczonego Królestwa. 1 funt brytyjski dzieli się na 100 pensów. Banknoty posiadają następujące nominały: £5, £10, £20 i £50, a monety, nie licząc serii okolicznościowych i kolekcjonerskich w kolejności: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2 i £5 (mała ilość w obiegu).

Symbol, oznaczenie, znak funta brytyjskiego wygląda jak pisana duża polska litera Ł, czyli tak: £. Międzynarodowy trzyliterowy kod (ISO 4217) funta brytyjskiego to GBP. Bardziej potocznie funt znany jest jako “quid”, banknot 5-funtowy to “fiver” (piątka), a banknot 10-funtowy to “tenner” (dycha). Pens skrótowo zapisywany jest symbolem małej litery “p“. Często można usłyszeć jak Brytyjczycy zamiast pens mówią “pi“, na przykład 20 pi (20p) zamiast 20 pence (20 pensów).

Do dnia 15.02.1971 funt dzielił się na 240 pensów (symbolizowanych literą „d” od słowa denar), lub na 20 szylingów (skrót „l“, lub „s“ od solid). Od tego dnia system podziału funta na 20 szylingów i jednego szylinga na 12 pensów zmieniono na europejski system podziału waluty – dziesiątkowy. W wyniku tego jeden funt szterling dzieli się teraz na 100 pensów. Po przejściu na system dziesiątkowy pens początkowo nazywany był nowym pensem ze względu na inną wartość w porównaniu do starego pensa.

Sprawdź kurs 1 funta brytyjskiego

Zarabiasz za granicą i chcesz wymienić funty na ? A może wyjeżdżasz i interesuje Cię cena funta? Sprawdź aktualny średni kurs Forex oraz ceny kupna i sprzedaży funta. Na pytanie ile kosztuje funt odpowiedź znajdziesz na górze strony. Dane aktualizuowane są na bieżąco. Zwróć również uwagę na wykresy i zrealizowane oferty. Funt brytyjski jest jedną z popularniejszych walut na globalnym rynku finansowym. To daje Ci gwarancję, że transakcję wykonasz zawsze po najlepszej cenie. Zacznij kontrolować ceny i wybierz kurs funta, który naprawdę Cię interesuje.

Kupowanie i sprzedawanie  funta szterlinga online:

Dzięki brokerom online możesz kupować i sprzedawać funta brytyjskiego (GBP) bezpośrednio w internecie i na żywych wykresach, bez konieczności fizycznego posiadania waluty. Jest to świetny sposób na wykorzystanie zmian kursów, aby zarobić pieniądze samemu podejmując decyzje inwestycyjne czy postawić na wzrost czy na spadek cen funta.