Leasing – co to jest i na czym polega?

1330
Wszystko co musisz wiedzieć na temat leasingu. Coraz więcej ludzi prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na formę finansowania w postaci leasingu. Forma ta staje się najlepszą alternatywą dla firm, które nie uzyskały od banku zwykłego kredytu. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw najczęściej korzystają z leasingu przy zakupie nowego samochodu.

Na czym polega leasing?

W wielkim skrócie leasing to umowa polegająca na czasowym przekazaniu innej osobie pewnego rodzaju dóbr inwestycyjnych (np. samochodu) do czasowego korzystania za opłatą oznaczonej sumy pieniędzy. Leasing łączy w sobie dwa elementy kredyt i dzierżawę. Właściciel firmy, który jest leasingobiorcą, korzysta np. z samochodu na warunkach określonych wcześniej w umowie. Ten samochód w świetle prawa nie jest własnością właściciela firmy, jest on bowiem jedynie wydzierżawiony na pewien czas. W momencie, gdy umowa leasingu kończy się, auto zostaje przekazane do firmy, z którą zawarliśmy umowę. Obecnie coraz więcej sprzętów i urządzeń można wziąć w leasing, coraz częściej na naszym rynku w ofertach leasingowych można spotkać specjalistyczne maszyny, meble lub sprzęt elektroniczny.

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie leasingu, powinniśmy się zapoznać z jakimi postaciami finansowania możemy się spotkać.

  • leasing operacyjny – charakteryzuje się tym, że umożliwia wrzucenie w koszta uzyskania przychodu wszytkie wydatki związane z przedmiotem leasingu. Np. Gdy bierzemy w leasing nowe auto, to oprócz oczywiście raty leasingowej możemy również wrzucić w koszty na przykład opłatę początkową, wydatki na paliwo, przegląd samochodu. Inne cechy leasingu operacyjnego: umowa zawierana jest na czas określony(minimum 5 lat), przedmiot leasingu doliczany jest do majątku,
  • leasing finansowy – polega na przekazaniu przedmiotu przez firmę leasingową na rzecz właściciela firmy w zamian za miesięczną opłatę. Inne cechy leasingu finansowego: umowa podpisywana jest na czas określony, ale bez minimalnego czasu, przedmiot, który jest poddany leasingowi zalicza się do majątku właściciela firmy,

Leasing dla nowych firm

Właściciele nowych firm również mogą liczyć na otrzymanie leasingu właściwie już od pierwszych dni prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Takie osoby muszą się jednak liczyć z większymi wymaganiami. Na przykład, będą musieli zapłacić wyższą opłatę wstępną za określona rzecz. Takie osoby powinny zastanowić się nad tym, czy aby na pewno dana rzecz jest im niezbędna. Na początku prowadzenia firmy dodatkowe koszty mogą utrudnić działania biznesu.

Kruczki, czyli na co zwrócić uwagę przy umowie

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy,warto zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy. M.in.:

  • warunki ubezpieczenia,
  • warunki ewentualnego wykupu,
  • wysokość rat i termin spłacania,
  • warunki wypowiedzenia umowy.

Leasing Poznań

Na rynku jest wiele firm, które doradzają w sprawach leasingu. Jeśli my jako właściciele przedsiębiorstw chcemy skorzystać z tej formy finansowania, a nie mamy większego rozeznania w takim temacie, warto skorzystać z usług takich firm. Dzięki temu, będziemy mieć pewność, że wynegocjowaliśmy najkorzystniejsze dla nas warunki leasingu.

Źródło: https://www.sowinskie.pl/