Loteria – definicja

65

Loteria jest grą losową lub procesem, w którym zwycięzcy są wybierani w drodze losowania. Loterie mogą być wykorzystywane w sytuacjach decyzyjnych, takich jak losowanie drużyn sportowych i przydzielanie rzadkich świadczeń medycznych. Są one również popularną formą hazardu, zachęcającą do zapłacenia niewielkiej sumy pieniędzy, aby mieć szansę na wygranie dużego jackpota.

KLUCZOWE INFORMACJE

  • Loteria jest grą losową lub procesem, w którym zwycięzcy są wybierani losowo.
  • Loterie mogą być wykorzystywane w losowaniu drużyn sportowych, przydzielaniu rzadkich świadczeń medycznych i innych sytuacjach decyzyjnych.
  • Niektóre z bardziej popularnych loterii mają charakter finansowy, a uczestnicy stawiają niewielką sumę pieniędzy na szansę wygrania dużego jackpota.
  • Podczas gdy loterie finansowe są krytykowane jako uzależniająca forma hazardu, czasami zebrane pieniądze są wykorzystywane na dobre cele w sektorze publicznym.

Zrozumienie Loterii

Gdy istnieje duże zapotrzebowanie na coś, co jest ograniczone, można przeprowadzić loterię, aby proces był sprawiedliwy dla wszystkich. Przykładem może być loteria na mieszkanie w bloku, loteria na dostęp do przedszkola w renomowanej szkole publicznej.

Loteria finansowa

Loteria finansowa jest grą, w której gracze płacą za kupon, zwykle za $1, wybierają grupę liczb lub mają maszyny losowo wypluwające je, a następnie wygrywają nagrody, jeśli wystarczająco dużo ich liczb pasuje do tych losowo wylosowanych przez maszynę.

Szczęśliwy zwycięzca jest często przedstawiany z wyborem płatności ryczałtowej lub rocznych rat. Ta pierwsza opcja jest zazwyczaj najbardziej popularna, choć czasami otrzymanie dochodów przez kilka lat w formie renty może mieć większy sens, zwłaszcza dla celów podatkowych – w większości stanów, wygrane w loterii podlegają podatkowi dochodowemu.

CIEKAWY FAKT: Największy jackpot w historii wyniósł 1,586 mld dolarów, który został podzielony między trzech zwycięzców 13 stycznia 2016 roku.

Całkowita wartość nagród jest zasadniczo określana na podstawie kwoty zebranej po pokryciu kosztów przez organizatora. Istnieją jednak również loterie, w których oferowane są określone z góry nagrody, co oznacza, że zdolność promotora do pokrycia wydatków i wygenerowania zysku zależy od tego, ile biletów zostało sprzedanych.

Zalety i wady loterii

Loteria gotówkowa generuje mnóstwo emocji i marzeń o zrzuceniu jarzma “pracy” dla tysięcy, jeśli nie milionów ludzi, w zależności od wielkości nagrody w loterii.

Loterie były w przeszłości krytykowane za uzależniającą formę hazardu. Chociaż kupony nie są zazwyczaj drogie, koszty mogą rosnąć przez lata, a szanse na wygraną są bardzo znikome – statystycznie rzecz biorąc, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz uderzony piorunem lub staniesz się miliarderem niż wygranie Mega Millions jackpota.

Co więcej, ci, którzy mają szczęście zdobyć ogromne sumy pieniędzy w ofercie, mogą czasami znaleźć się w gorszej sytuacji niż wcześniej. Było kilka przypadków, w których wygrana w loterii spowodowała poważny spadek jakości życia jednostek i rodzin.

Bardziej pozytywne jest to, że wpływy ze sprzedaży losów loteryjnych czasami trafiają na dobre cele. Każdy stan ma tendencję do przekazywania pewnego odsetka generowanych dochodów. Często zebrane pieniądze są wydawane w sektorze publicznym na takie cele jak edukacja, usługi parków i fundusze dla weteranów i seniorów.

WAŻNE: Loterie to dobry sposób na zbieranie pieniędzy, ponieważ są one łatwe do zorganizowania i popularne wśród ogółu społeczeństwa.

Historia Loterii

Początki loterii sięgają wielu wieków wstecz. W Starym Testamencie Mojżesz został poproszony o przeprowadzenie spisu ludności Izraela, a następnie o podział ziemi między nich. Tymczasem rzymscy cesarze podobno wykorzystywali loterie do rozdawania majątku i niewolników.

Loterie zostały później sprowadzone do Stanów Zjednoczonych przez brytyjskich kolonistów. Początkowa reakcja była głównie negatywna, szczególnie wśród chrześcijan, a w latach 1844-1859 dziesięć stanów zakazało ich przeprowadzania.