Co to jest CNC i do czego służą maszyny CNC?

404

Obróbka CNC jest to praca polegająca na urządzeniach sterowanych przez mikrokomputery, dzięki takiemu zastosowaniu można uzyskać bardzo dokładne i precyzyjne elementy metali oraz tworzyw sztucznych i drewna. Skrót CNC oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, wśród maszyn, które wyposażone są w tego rodzaju układ, znaleźć można: frezarki, tokarki, a także elektrodrążarki. Dużą zaletą tego takiego rozwiązania jest bardzo wysoka powtarzalność realizacji skomplikowanych kształtów.

Do czego służą maszyny CNC?


Maszyny CNC sterowane są za pomocą nowoczesnej technologii komputerowej, dlatego bardzo istotne jest, aby wcześniej odpowiednio przygotować szczegółowy projekt, stosując do tego profesjonalne oprogramowanie CAD. Maszyny CNC wyróżniają się przede wszystkim bardzo dokładną precyzją, bowiem dzięki nim można projektować elementy, które są trudne do wykonania ręczną metodą. Warto zaznaczyć, iż jeden projekt umożliwia przygotowanie wielu takich samych elementów, bez jakiegokolwiek ryzyka popełnienia błędu. Wszelkie straty redukowane są do minimum, co przekłada się w znacznym stopniu na oszczędność materiału. Dzięki wykorzystaniu maszyn CNC praca jest dużo bardziej sprawna, skuteczna oraz szybsza, poprzez dobrą efektywność nie ma potrzeby wykonywania dodatkowej obróbki. Istnieje także możliwość obróbki elementów z wykorzystaniem kilku osi.

Produkcja za pomocą maszyn CNC


Należy pamiętać, iż wytwarzanie jakichkolwiek produktów przy pomocy obrabiarek CNC dzieli się na trzy etapy: CAD projektowanie przedmiotów przy pomocy komputera, CAM przetwarzanie projektów na plan sterowania maszyn, oraz CNC ostateczna realizacja produktu. Maszyny, które służą do obróbki produktów, są wyposażone w specjalny interfejs, co pozwala na kontrolowanie procesu pracy poprzez operatora. Nowoczesna technologia komputerowa i układy dają możliwość zmiany parametrów obróbki, a także wprowadzania korekcji. Możliwe jest również przesuwanie układu współrzędnych oraz regularna obserwacja postępów programu. Warto dodać, iż zastosowanie nowoczesnej technologi przy pomocy obrabiarek CNC zdecydowanie skraca czas pracy, oraz sprawia, iż sama praca jest bardziej bezpieczna.

Zastosowanie maszyn CNC


Maszyny ze względu na zaawansowaną technologię znajdują największe zastosowanie w dużych zakładach i przedsiębiorstwach zajmujących się obróbką metalu. W firmach, które wytwarzają mniejsze ilości produktów, nie są często wykorzystywane ze względu na koszt. W obecnym czasie większe firmy specjalizują się w obróbce CNC, posiadają niezbędne maszyny i oprogramowania, a także wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę pracowniczą. Obróbka CNC wykorzystywana jest przede wszystkim w zakładach, które oczekują wytwarzania wielu elementów w krótkim czasie.

Uprawnienia CNC


Należy pamiętać, iż do obróbki CNC potrzebne są odpowiednie uprawnienia, z reguły w firmach organizowane są specjalny kursy i szkolenia, które składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. Kurs kończy się egzaminem, którego zdanie daje uprawnienia do obsługi maszyn CNC.
Jeśli interesuje Cię technologia CNC, zapoznaj się z dostępną ofertą firm działających na rynku w tej branży. Postaw na nowoczesność i realizację usług na najwyższym poziomie!

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z Technikcnc.pl