Dlaczego warto kupić mieszkanie deweloperskie?

2650

Nowe, czyste i pachnące – tak większość z nas wyobraża sobie mieszkanie deweloperskie. W przeciwieństwie do ofert z rynku wtórnego wizja ta nie jest tylko fantasmagorią, lecz rzeczywistością. Jednak oprócz oczywistych względów estetycznych, istnieje cały szereg innych zalet zakupu lokum z rynku pierwotnego.

Projekt skrojony na miarę

Olbrzymią zaletą mieszkania deweloperskiego jest możliwość wyboru spośród tysięcy propozycji. Dowolna dogodna lokalizacja, rozkład, który nas interesuje, miejsce w garażu podziemnym, a może komórka lokatorska? Dylemat balkon czy loggia przy tym ogromie propozycji to tylko promil możliwych kombinacji. Co więcej, na etapie budowy, mamy okazję, by projekt wybranego mieszkania zmodyfikować pod własne wymagania. Przesunięcie, czy wyburzenie ścian, a może dołożenie gniazdek elektrycznych. Takie zmiany lokatorskie w cenie mieszkania to częsta praktyka nowych nabywców nieruchomości przed ostatecznym odbiorem.

Wykończ mnie

Remont mieszkania niejednego nabywcę doprowadziło na skraj załamania nerwowego. Dlatego też niewątpliwym atutem nowego lokum jest możliwość wykupienia opcji wykończenia mieszkania pod klucz. O rodzaj użytych materiałów decyduje nabywca, a koszt i termin wykonania znany jest już przed przystąpieniem do prac. To spora oszczędność czasu i nerwów, a to bezcenne w przypadku przeprowadzki, która już sama w sobie jest sporym przedsięwzięciem logistycznym.

To się opłaca

Panuje powszechne przekonanie, że zakup nieruchomości, szczególnie z rynku pierwotnego to inwestycja na lata. Nawet skredytowana jest opłacalna, z uwagi na koszty kredytu, które są zazwyczaj pokrywane przez wynajmujących. Obecnie jest to ten rodzaj ulokowania środków finansowych, który wydaje się stabilny i w perspektywie lat może przynieść tylko zyski. Spłacone wynajmem dla wielu młodych rodziców jest lokatą kapitału dla potomności. W ostatnich latach lawinowo rośnie liczba mieszkań deweloperskich nabywanych na wynajem. Zakup mieszkania nowego jest również pewnego rodzaju oszczędnością wynikającą, w odróżnieniu od mieszkania z drugiej ręki, z braku podatku od czynności cywilno-prawnych czy prowizji nieruchomości. Dodatkowo, to właśnie zakup nowych nieruchomości przez młode małżeństwa ma szanse być objęty programem rządowych dopłat. Warto więc zainteresować się mocniej warunkami dofinansowania, by znacząco ulżyć domowemu budżetowi.

Czysta karta

Nie można nie docenić w mieszkaniu deweloperskim faktu, że nie kryją się za nim prawne zawiłości, a wszelkie sporne kwestie szczegółowo reguluje ustawa deweloperska. Krajowy Rejestr Sądowy, starostwo powiatowe, urząd miejski–tu bez problemu sprawdzimy wiarygodność inwestycji i dewelopera. Dodatkowo, kupując nowe, nieużywane m, możemy mieć pewność, że nie kryje się za nim żadna mroczna historia. Tak samo ma się sprawa z wszelkimi wadami. Nawet jeśli wykryjemy podczas odbioru technicznego jakiekolwiek usterki nowego mieszkania, to usunięcie ich leży po stronie dewelopera, zgodnie z zasadami rękojmi z Kodeksu Cywilnego. To zdecydowana przewaga rynku pierwotnego nad wtórnym.

Jeśli zainteresował cię ten artykuł, oznacza to, że za chwilę staniesz się szczęśliwym posiadaczem nowego mieszkania deweloperskiego.