Monitor komputera

97

Monitor komputera jest t ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjściowych do bezpośredniej komunikacji między użytkownikiem a komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników programów uruchomionych na komputerze.

Obecnie używane monitory to ekrany komputerowe, obsługiwane zwykle przez kartę graficzną, która jest częścią komputera lub może być wbudowana w sam monitor.

Od momentu hostowania komputerów w domu jako komputery domowe były używane monitory CRT lub zwykłe telewizory oparte na tej samej technologii. Od około 2005 r. Na rynku monitorów dominują monitory LCD, które nie wytwarzają tak intensywnego pola elektromagnetycznego i zajmują znacznie mniej miejsca na biurkach. Jednak w najtańszych modelach sygnał jest nadal przesyłany analogicznie przez złącze D-Sub. Bardziej bogato wyposażone modele mają gniazda cyfrowe, takie jak DVI, HDMI lub DisplayPort, co pozwala na znacznie lepszą jakość obrazu i wyższe rozdzielczości.

Historia

Pierwszy polski komputer XYZ z 1958 r. Wykorzystywał synchoskop, wyświetlając na ekranie oscyloskopu zawartość 16 słów (36-bitowych) w postaci 16 rzędów 36 jasnych i ciemnych punktów. Konstrukcje z długopisów z lat 70. (np. ZAM 41) lub elektrycznych maszyn do pisania (np. Odra 1305). W latach 80., w czasach komputerów domowych, rolę monitora grała zwykle telewizja, ponieważ dostęp do monitorów był trudny, głównie z powodu bardzo wysokich cen.

W latach dziewięćdziesiątych i pierwszych latach XXI wieku komputer był najczęściej podłączony do 15-stykowego gniazda D-Sub. Sygnały zostały przesłane do monitora w formie analogowej jako osobne ścieżki dla poszczególnych komponentów RGB. W tym okresie zaczęto również stosować SDI (Serial Digital Interface), głównie w profesjonalnych aplikacjach, które wykorzystywały złącza BNC do komunikacji kart graficznych z monitorami, a każdy kolor wysyłano osobno, co zmniejszało liczbę zniekształceń.

Podział monitorów

Nowoczesne monitory, ze względu na zastosowaną technologię generowania obrazu, można podzielić w następujący sposób:

  • Monitor CRT – zasada działania i częściowo przypomina telewizor; Głównym elementem wyświetlającym obraz jest kineskop. Zużycie energii jest kilkakrotnie wyższe niż w monitorach LCD. Dziś jest używany bardzo rzadko.
  • Monitor LCD – innymi słowy panel ciekłokrystaliczny; jest kilka razy bardziej płaski niż monitor CRT. Zasada generowania obrazu polega na kontrolowaniu komórek panelu zawierających substancję ciekłokrystaliczną, która pochłania promieniowanie emitowane przez tylne źródło światła. W nowszych rozwiązaniach źródłem tym są diody LED, co dodatkowo zmniejsza zużycie energii. Obecnie najpopularniejszy typ monitora komputerowego.
  • Monitor OLED – najnowszy typ monitora; wciąż bardzo rzadkie. Generuje obraz najlepszej jakości spośród wszystkich wcześniej używanych monitorów.