Największa na świecie morska farma wiatrowa

217

Oto największa na świecie morska farma wiatrowa. Zasili nawet 1 mln domów. Budowa największej morskiej farmy wiatrowej na świecie jest już w toku. Hornsea One znajduje się na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Hornsea One, farma wiatrowa 120 kilometrów od wybrzeża Yorkshire w Anglii, zostanie uruchomiona w 2020 roku. Energia, którą wytworzy, wystarczy do zasilania nawet 1 miliona domów. Według CNN jest to największy na świecie projekt farmy wiatrowej: Hornsea One składa się ze 174 wiatrów z 7 megawatami, a wieże mają prawie 100 metrów wysokości. Tylko jeden obrót jednej turbiny może zasilić przeciętny brytyjski dom energią, której potrzebuje na dzień, mówi Stefan Hoonings, kierownik duńskiej firmy energetycznej Orsted, która zbudowała farmę.

Dzięki Hornsea One Wielka Brytania będzie w stanie wyprodukować 1/3 energii elektrycznej z morskiej energii wiatrowej do 2030 r. Jest to cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 r. – tam, gdzie energia odnawialna ma kluczowe znaczenie. Ich udział w globalnym miksie energetycznym jest niewielki, ale stale rośnie. Według raportu McKinsey po 2035 r. Odnawialne źródła energii będą stanowiły ponad 50% produkcji energii. Według Międzynarodowej Agencji Energii produkcja energii wiatrowej wzrosła o około 12 procent w 2018 r.

Hornsea One nie jest pierwszą inwestycją Orsteda. Duńska firma zbudowała 25 morskich farm wiatrowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Z kolei Wielka Brytania jest największym rynkiem morskiej energii wiatrowej – tutaj do 2020 roku Orsted planuje zainwestować 15 miliardów dolarów.

Dzięki mocy 1,2 gigawata Hornsea One wygeneruje prawie dwa razy więcej mocy niż Walney Extension Orsted – obecnie największa morska farma wiatrowa na świecie, położona na Morzu Irlandzkim. Hornsea Two jest już w budowie – ma być w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną do 1,6 miliona domów rocznie. Hornsea Three może dostarczyć prąd do ponad 2 milionów domów.