Napędy obrotowe – definicja, działanie, zastosowanie

2306

Napędy obrotowe, czyli siłowniki posiadają szerokie zastosowanie w mechanice. Czym są? Jak działają? Jakie posiadają zastosowanie?

Mechanika bazuje na szeregu specjalnych urządzeń, które pozwalają na prowadzenie zróżnicowanych czynności, między innymi w maszynach, urządzeniach czy w automatyce. Wśród nich znajdują się również napędy obrotowe, czyli siłowniki obrotowe, które posiadają szerokie zastosowanie w różnych branżach.

Napęd obrotowe – definicja

Napęd lub siłownik jest urządzeniem wykonawczym, w którym energia czynnika roboczego jest zmieniana na energię mechaniczną ruchu kątowego, postępowego albo krzywoliniowego określanego także mianem skoku.

Siłowniki dzielone są ze względu na swoją konstrukcję oraz rodzaj wykorzystywanego w nich medium.

Podział siłowników ze względu na rodzaj wykonywanego ruchu:

  • liniowe
  • krzywoliniowe
  • kątowe

Podział siłowników ze względu na zastosowane medium robocze:

  • elektryczne
  • hydrauliczne
  • pneumatyczne

Do kategorii napędów (siłowników) zaliczane są również napędy obrotowe, które charakteryzują się ruchem obrotowym.

Napędy obrotowe – zasada działania

Napędy obrotowe, które nazywane są również siłownikami obrotowymi, napędami wahadłowymi lub siłownikami napędowymi są pozwalają na uzyskanie określonych kątów obrotu, na przykład 90 stopni, 180 stopni albo 360 stopni w zależności od średnic tłoków. Produkowane są również w wariancie z regulacją kąta obrotu.

Napędy te wykorzystują ruch postępowy bez przekładni, który wywołuje przemianę ruchu obrotowego na postępowy.

Najczęściej napędy obrotowe łączone są z różnego rodzaju zaworami, na przykład kulowymi lub motylkowymi. W trakcie pracy napędy obrotowe powodują obrót określonego elementu o dany kąt. Dzięki temu, że robią to automatycznie, pozwalają także na zautomatyzowanie procesów pracy.

Do pracy napędy obrotowe wykorzystują głównie pneumatykę lub prąd elektryczny. Mogą być także połączone z dedykowanymi dla nich silnikami.

Napędy obrotowe najczęściej produkuje się z wytrzymałych materiałów, na przykład z takich jak stal nierdzewna, aluminium, które gwarantują właściwą odporność w trakcie regularnej pracy. Właściwe zaprojektowane i zrealizowane są w stanie zapewnić wieloletnią trwałość i wytrzymałość w wielu zastosowaniach.

Napędy obrotowe – zastosowanie:

  • jako napęd do zaworów kulowych, motylkowych i innych
  • obracanie i ustalanie odpowiedniej pozycji elementów roboczych, części
  • obracanie przy dużych obciążeniach – nawet do 250 000 Nm
  • w stołach obrotowych, na przykład w stanowiskach roboczych

Zatem napęd obrotowy może być zastosowany w różnych miejscach – producenci posiadają w swoim asortymencie różne modele, które mogą być dostosowane do konkretnych zastosowań, a tym samym pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów pracy.

Napędy obrotowe – sprzedaż

Aktualnie napędy obrotowe oferowane są na sprzedaż przez wielu producentów na całym świecie, między innymi z USA, Japonii czy z Europy. Swoim klientom dostarczają wysokiej klasy wyposażenie, które pozwala na uzyskanie maksymalnych parametrów pracy w różnych zastosowaniach.

Specjalistyczne siłowniki obrotowe dostępne sa na sprzedaż również w Polsce. Dostarczają je przede wszystkim firmy, które oferują kompleksowe wyposażenie dla branży pneumatyki oraz automatyki.

Z dostępnymi ofertami można zapoznać się obecnie również przez internet – producenci prezentują je na swoich stronach internetowych, a także można zapoznać się z nimi na stronach WWW sprzedawców.

Sprzedaż napędów obrotowych odbywa się również on-line – obecnie wiele firm wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom swoich klientów i dostarcza im wyposażenie z wysyłką pod wyznaczony adres. Dzięki temu klient nie musi udawać się osobiście do firmy, aby złożyć tam swoje zamówienie.

Warto także wskazać, że napęd obrotowy może być również wykonany na indywidualne zamówienie – zgodnie z życzeniami klienta. Dzięki temu można dopasować go specjalnie do konkretnego zastosowania, aby zagwarantował optymalne działanie zgodne z założeniami projektowymi.