Notowania złota, czyli jak czytać wykresy, aby wiedzieć kiedy inwestować

26

Złoto od lat jest uważane za niezawodną inwestycję, a także inwestycję gwarantującą odpowiedni zwrot z inwestycji. Nie oznacza to jednak, że jego cena tylko rośnie. Patrząc na wykresy w kategoriach historycznych, można zauważyć, że ceny złota – podobnie jak każdego innego dobra – zmieniają się. Kiedy najlepiej kupić rudę i kiedy czekać na lepszy moment?

Są okresy, w których złoto jest tańsze – wtedy opłaca się je kupować, są też chwile, kiedy staje się droższe – najlepszy czas na sprzedaż. Jak więc czytasz wykresy, aby wiedzieć, od czego zależy aktualna cena złota i jak przewidzieć, kiedy kupić złoto, a kiedy czekać na lepszy moment? Oto krótki przewodnik.

Aktualna cena złota – zależy od wielu czynników

Cena złota jest najczęściej wyrażana w dolarach za uncję, w zaokrągleniu do 31,1 grama. Cena za kilogram jest również popularnym współczynnikiem przeliczeniowym. Należy jednak pamiętać, że kilogram tej rudy jest dość dużym wydatkiem, więc – szczególnie w handlu detalicznym – takie transakcje są rzadkie. Stąd mniejsza praktyczność zapewniania tej wartości. Ile kosztuje złoto? Nie można podać jednej wartości, ponieważ nawet w krótkim czasie występują wahania. Aby dowiedzieć się, jak kształtują się te fluktuacje, można powiedzieć, że w 2017 r. Najtańsze złoto można było kupić na początku stycznia – kosztowało poniżej 1200 USD za uncję, a najdroższe we wrześniu, kiedy cena osiągnął 1350 USD za uncję.

Patrząc z perspektywy historycznej – wykresów z ostatnich 20 lat – należy wziąć pod uwagę, że są to wartości ze średniego i wysokiego zakresu. Są dalekie od szczytu w 2011 roku, kiedy trzeba było zapłacić ponad 1800 USD za uncję, ale są znacznie niższe niż ceny z końca lat 90., kiedy to mniej niż 300 USD za uncję. Patrząc na te dane, możesz już wyciągnąć wnioski dotyczące inwestowania w złoto.

Notowania złota wzrastają, gdy pojawia się kryzys

Krótko mówiąc, można założyć, że im lepsza sytuacja na rynkach finansowych i gospodarka funkcjonuje dobrze, tym niższa jest cena złota. Jeśli jednak dojdzie do kryzysu, ludzie będą bardziej skłonni do inwestowania w towary, które nie stracą na wartości w wyniku spowolnienia na rynku. Stąd inwestowanie pieniędzy w szlachetne rudy, podobnie jak złoto, niż inwestowanie w inne przedsiębiorstwa. Jest to bardzo dobrze widoczne na cytowanym wykresie historycznym. Lata 90. były powszechnie uważane za okres dobrobytu – ludzie byli bardziej skłonni inwestować swoje pieniądze w firmy, które gwarantowały szybki i duży zysk niż w złoto, którego zysk jest gwarantowany w długim okresie.

Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać w pierwszej dekadzie XXI wieku. W tym czasie można było zaobserwować pierwsze symptomy nadchodzącego kryzysu – wzrost ceny złota, który ostatecznie wzrósł w drugiej połowie 2008 r., Kiedy to jego pełna moc zaczęła pokazywać kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości, który wpłynęło na gospodarkę w każdym zakątku globu. W środku kryzysu – we wspomnianym już 2011 r. – ceny złota osiągnęły rekordowy poziom. Po tym „szczycie” ceny zaczęły spadać, ale wydaje się, że ustabilizowały się na obecnym poziomie.

Można zatem założyć, że osoba, która kupiła uncję złota około 260 USD około 2000 r., Mogłaby go sprzedać za ponad 1800 w 2011 r. Oznacza to prawie 7-krotny zysk w zaledwie 10 lutego. Wystarczyło wybrać odpowiedni moment na kupno i sprzedaż.

Warto również zauważyć, że na cenę złota wpływ mają również mniejsze wydarzenia na pograniczu świata ekonomii i polityki. Warto zacytować wrześniowy kryzys polityczny związany z Koreą Północną. Groźba zbrojnej interwencji w tym kraju oznaczała, że ​​cena złota rosła z dnia na dzień o około 20 USD i rosła przez krótki czas. Wszystko to wskazuje, że inwestor w złoto powinien śledzić nie tylko internetowe wykresy z ceną złota, ale także raporty i programy informacyjne na temat sytuacji na świecie.

Nie tylko kryzys, albo od czego jeszcze zależy kurs wymiany złota?

Na cenę złota wpływa nie tylko sytuacja gospodarcza, ale także inne czynniki. Jednym z najważniejszych jest popyt i podaż. Ilość złota jest ograniczona, więc im więcej osób chce je kupić, tym bardziej rośnie cena – może to wpływać na chwilowe zmiany cen, ale w dłuższej perspektywie należy zauważyć, że cena będzie systematycznie rosła, głównie z powodu rosnące zainteresowanie tą formą inwestycji. Innym ważnym czynnikiem są stopy procentowe – im niższe, tym niższa stopa zwrotu z inwestycji gotówkowych, a tym samym bardziej opłacalne inwestowanie w złoto, którego cena rośnie. Ważny jest także kurs dolara – szczególnie dla inwestora z Polski. W tej walucie wyrażana jest cena złota. Można założyć, że im niższy kurs wymiany, tym mniej złota można kupić za tę samą ilość dolarów.

Obecna cena złota stale się zmienia

Osoba, która chciałaby zainwestować w złoto, może wpłynąć na wiele czynników wpływających na jego cenę. Prawda jest jednak taka, że ​​złoto jest inwestycją długoterminową, ale przede wszystkim bezpieczną. Znajomość mechanizmów działających na rynku zdecydowanie ułatwia zakup złota, ale sytuacje, w których zakup tej rudy jest nieopłacalny, na przykład ze względu na bardzo wysokie ceny wynikające ze zwiększonego popytu, są nieliczne. W dłuższej perspektywie złoto jest zawsze bezpieczną inwestycją i zapewnia zysk.